Z kodem rabatowym "proza" -40% od ceny detalicznej. Kod obowiązuje do 27.04.
Proza zagraniczna obejmuje książki o zróżnicowanej tematyce. Szereg bestsellerowych powieści autorstwa znanych pisarzy przyciąga wielu czytelników. Zróżnicowana tematyka sprawia, że powieści z tej kategorii podobają się czytelnikom w każdym wieku. Śledząc zapowiedzi, miłośnicy dobrej książki mogą kupić najnowsze książki ulubionych autorów i kolejne części bestsellerowych serii.
Bestsellery prozy zagranicznej
Kategoria literatura piękna – proza zagraniczna obfituje w klasyczne powieści, jak i bestsellery, które ukazały się w ostatnich latach. Czytelnicy mogą wybrać dla siebie zarówno romanse i literaturę obyczajową, jak i thrillery, horrory, książki fantasy i psychologiczne. Proza zagraniczna obejmuje tytuły skierowane do nastolatków i do dojrzałych czytelników, którzy szukają poważniejszej tematyki. W kategorii literatura piękna proza zagraniczna zajmuje ważną pozycję, w szczególności w tematyce thrillerów i horrorów. Słynne powieści pisarzy ze Stanów Zjednoczonych bądź Skandynawii nieustannie przyciągają szerokie grono czytelników.
Literatura piękna to wiele książek, które sprzedały się w tysiącach egzemplarzy. Sklep oferuje je w najniższej cenie, dlatego warto po nie sięgnąć. Bestsellerowa proza pomaga poszerzać wiedzę o kulturze, a nowości wydawnicze pozwalają poznawać najpoczytniejszych autorów współczesnych.
Mistrzowie gatunku – kogo warto znać?
Na uwagę zasługują przede wszystkim uznani autorzy, tacy jak Vladimir Nabokov i Franz Kafka. Nabokov, pisarz rosyjsko-amerykański, napisał słynną „Lolitę”, a także „Śmiech w ciemności” i „Obronę Łużyna”. Z kolei najważniejszym dziełem Kafki jest „Proces”. Literatura piękna zagraniczna to również dzieła Michela Houellebecq’a, słynnego francuskiego pisarza i eseisty, Zeruyi Shalev, najsłynniejszej pisarki z Izraela, a także Kundery Milana, czeskiego pisarza, który skupia się na filozofii, psychologii i sprawach społecznych.
Opis:
Tongho, nastoletni chłopiec, ginie od żołnierskich kul mimo podniesionych rąk. Od niego rozpoczyna się opowieść o dziesięciodniowej masakrze z 1980 roku w południowokoreańskim Kwangju. Han Kang w swojej wyciszonej, bardzo poetyckiej powieści maluje uniwersalny i ponadczasowy obraz przemocy, która – pozornie epizodyczna – już na zawsze odciska w ludziach swoje piętno.
Opis:
Zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016, Han Kang, powraca po 5 latach z nową, pełnowymiarową powieścią.
„Nie mówię żegnaj” opowiada o ludobójstwie w 1948 roku na wyspie Czedżu. Opisuje nie tylko wydarzenia historyczne, ale także przedstawia w przejmujący portret trzech kobiet oraz wpływ, jaki na nie miała doznana przemoc i strata. Przede wszystkim jednak stawia ważne pytania dotyczące pamięci zbiorowej czy odpowiedzialności historycznej.
Han Kang snuje opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach.
„Pamiętam, że kiedy kilka lat temu ktoś mnie zapytał, o czym napiszę następną powieść, odpowiedziałam, że mam nadzieję, że będzie to powieść o miłości. Nie zmieniłam zdania. Mam nadzieję, że jest to powieść o miłości bez granic” Han Kang
Opis:
Laureatka Literackiej Nagdory Nobla 2024. Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018
Biała elegia to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie.
Opis:
„Ciała subtelne” to poruszająca proza, która bez wątpienia przypadnie do gustu czytelnikom „Małego życia” i „Damona Coperheada”.
Niespodziewana wiadomość sprawia, że Holly wraca do przeszłości. Do czegoś, o czym nie chce pamiętać: mrocznych wspomnień i niewypowiedzianej traumy, ostrzegawczych uderzeń w ścianę sypialni, niezgłębionej straty… Dawno temu stała się nową osobą. Co się wydarzy, gdy pogrzebane historie ujrzą światło dzienne? Autorka w mistrzowski sposób, z niezwykłą czułością i uwagą opisuje tragedię i traumy bohaterki powieści. Czy da się zbudować nowe życie doświadczając wykorzystania seksualnego, biedy, uzależnienia od narkotyków, czy przemocowych relacji?
„Pierwsze słowa Ciał subtelnych, które wryły mi się w pamięć, wypowiada główna bohaterka zestawiająca własne życie z katastrofą promu kosmicznego Challenger: Moje prywatne katastrofy były mniejsze. Skąd taka siła i pokora w osobie, która przeżyła śmierć matki z przedawkowania, porzucenie przez ojca, molestowanie seksualne, kolejne rodzinne domy dziecka, bycie niechcianą, wypchniętą przez świat na margines i oszukaną przez system? Jak zdołała wyjść poza ciało fizyczne – ku subtelnemu? Instynktownie. Po to, by przetrwać. Australijka Jennifer Down rozpisuje wstrząsający pamiętnik kobiety w taki sposób, by czytelnik współodczuwał. Robi to mądrze i czule. Od pierwszej strony stajemy się towarzyszami w podróży na przestrzeni pół wieku, przez różne kontynenty i osobiste tragedie. Odnajdujemy się w studium upadku, wielkiej siły i powstania. A razem przecież raźniej. To powieść niewygodna, ale przynosząca ulgę. Po lekturze nie zostaje nam już nic, czego moglibyśmy się lękać.”
Maja Chitro, „Elle”
Opis:
Światowa sensacja literacka! Najgłośniejsza amerykańska powieść ubiegłego roku, nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award; laureatka prestiżowej Kirkus Prize.
Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić…
To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki.
Opis:
"Blady ogień" to jedno z niekwestionowanych arcydzieł Vladimira Nabokova, książka oparta na niepowtarzalnym pomyśle formalnym. Rzecz składa się z poematu napisanego przez fikcyjnego dwudziestowiecznego poetę amerykańskiego oraz przedmowy do niego, komentarza i indeksu pióra również fikcyjnego edytora, który wykorzystał okoliczności, by przejąć kontrolę nad rękopisem. Czytelnik szybko orientuje się, że teksty komentatora nie przystają do komentowanego przezeń utworu. Edytor opowiada przede wszystkim własną historię, historię ostatniego, zdetronizowanego wskutek rewolucji władcy nieistniejącej na mapach krainy o nazwie Zembla oraz zamachu na króla-emigranta. Fabuła wyłaniająca się z komentarza jest jasna, wyraźna, pełna szczegółów i precyzyjnie zarysowanych postaci, nietrudno jednak zgadnąć, że są to rojenia szaleńca. "Realnego" przebiegu wydarzeń trzeba się domyślać, ale czytelnik otrzymuje wystarczająco wiele informacji, by domysły złożyły się w logiczną i przekonywającą całość.
Mary McCarthy napisała o tej powieści, że "jest jednym z największych dzieł sztuki naszego stulecia", czyli wieku XX, i bez wątpienia miała rację!
Opis:
Nieznany dotąd w Polsce zbiór opowiadań jednej z najbardziej oryginalnych amerykańskich pisarek, finalistki Pulitzera i National Book Award. Książka „Małe ludzkie zawirowania” Grace Paley zachwyca bogatym językiem oraz niezwykle trafnymi i pełnymi empatii kreacjami bohaterów zmagających się z codziennością.
Twórczość Grace Paley jest prawie nieznana w Polsce, choć w Ameryce uważana jest za jeden z najoryginalniejszych głosów literatury. Poszczególne tomiki Grace Paley tłumaczono na wiele języków (wydaje się, że ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się we Francji). Ukazujący się obecnie tom opowiadań zebranych wypełnia zatem istniejącą dotąd lukę.
Grace Paley pisze przede wszystkim o małych ludzkich zawirowaniach, zazwyczaj z humorem i dystansem, ale kilka jej utworów zawartych w tej książce ma wymiar zdecydowanie tragiczny. Bez względu na to, czy pisze o miłości (i konfliktach) między rodzicami i dziećmi oraz między mężami i żonami, czy też o zmaganiach starzejących się samotnych matek lub rozczarowanych rzeczywistością organizatorów politycznych protestów, Paley zawsze z niezwykłą uważnością wsłuchuje się w rytm życia i przedstawia je takim, jakim ono jest naprawdę.
„Całe życie spędziła jako protestująca. Jak znalazła czas na wymyślenie na nowo amerykańskiego opowiadania?”
The New Yorker
Opis:
Jedna z najbardziej lubianych powieści Nabokova. Pnin to konserwatywny profesor literatury rosyjskiej, który próbuje odnaleźć się w amerykańskim środowisku akademickim przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Jako zagubiony w obcym świecie emigrant walczy o zachowanie godności poprzez serię komicznych i smutnych nieporozumień, jednocześnie padając ofiarą zarówno subtelnych spisków akademickich, jak i manipulacji celowo niewiarygodnego narratora.
Opis:
Wydana po raz pierwszy w 1984 roku Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa lekkość. Głównym problemem, który interesuje Kunderę w tej książce jest kwestia przypadku jako czynnika, który determinuje ludzkie losy. Miłość jest przypadkiem. To przypadek decyduje, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie. Przypadek decyduje również o tym, czym zajmujemy się przez całe życie, kim jesteśmy, z jakimi ludźmi się stykamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami – prawdziwym i wymyślonym - poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze. Sposób w jaki napisana jest Nieznośna lekkość bytu doskonale koresponduje z tematem - napisana jest lekko, pozornie chaotycznie. Wypełniona stwierdzeniami o charakterze ogólnym, których nie można traktować inaczej niż jako stwierdzenia właściwie nieważne... Wtedy, w Paryżu, Milan dał mi rękopis Nieznośnej lekkości bytu. Przeczytałam go z ogromnym przejęciem. Nie tylko przypomniało mi to moje doświadczenia z Pragi w 1968 roku, ale jakoś niebywale korespondowało z emigracją i polskim Sierpniem. Wydawało mi się, że w tej powieści zawarta jest suma doświadczeń, które mogą być cenne dla polskiego czytelnika, i spytałam Kunderę, czy zgodzi się, bym przetłumaczyła powieść na polski. Zgodził się z entuzjazmem, a potem bardzo uważnie przeczytał przekład, chociaż polskiego nie zna, więc nie mógł ocenić jego jakości. Agnieszka Holland, „Newsweek” Milan Kundera (ur. 1929) – jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny. Dwukrotnie wstępował i zostawał wydalany z Czeskiej Partii Komunistycznej. W 1975 roku wyemigrował do Francji. W 1981 roku przyjął obywatelstwo francuskie. W 1990 roku opublikował swoją ostatnią powieść w języku czeskim. Od tej pory pisze tylko po francusku i nie pozwala tłumaczyć na język ojczysty swoich nowych książek. Do najbardziej znanych dzieł Kundery należą powieści: Żart (wyd. 1967), Śmieszne miłości (1970), Księga śmiechu i zapomnienia (1978), Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność (1990), a także esej Sztuka powieści (1986).
Opis:
Nowa powieść autorstwa czterokrotnej finalistki Nagrody Bookera.
Pewnego dnia Sandy odbiera telefon od niewidzianej przez kilkadziesiąt lat znajomej ze studiów, która prosi ją o pomoc w rozwiązaniu pewnej zagadki. Rozpoczyna to serię dziwnych zdarzeń, nieoczekiwanych wizyt i zaskakujących wspomnień. Ali Smith w „Piątej porze roku” w mistrzowski sposób opowiada o samotności, potrzebie bezpieczeństwa oraz wolności.
„Ludzie mówią, że książki to wspaniałe towarzystwo”, jeśli to prawda, najnowsza powieść Ali Smith okazuje się doskonałym towarzyszem: bliskim i intrygującym. Dawno nie spotkałam się z prozą, która odnosiłaby się z takim szacunkiem wobec inteligencji czytających i niosłaby tyle wiary w komunikację międzygatunkową. W „Piątej porze roku” wszystko ma znaczenie."
Mira Marcinów, autorka „Bezmatka” Ali Smith wskazuje nam drogę wyjścia z koszmarnego „teraz”
The Observer
Opis:
Irena i Josef. Poza wdowieństwem łączy ich naprawdę wiele: dawna miłość, emigracja i decyzja o wielkim powrocie do ojczyzny po dwudziestu latach banicji. Milan Kundera w mistrzowski sposób splata ze sobą kilka historii z życia swych bohaterów, by przywołać uniwersalną prawdę o wszystkich emigrantach zmuszonych do opuszczenia rodzinnego kraju i skazanych na zapomnienie przez władzę, rodzinę i przyjaciół.
Opis:
Poetyka, która dziś wydaje się niewygodna, lecz nigdy się nie starzeje. – „Le Monde” Wybitny pisarz zabiera czytelnika w podróż przez twórczość wybranych artystów – Bacona, Dostojewskiego, Malapartego, France’a, Janaćka. Nie skąpi celnych obserwacji, które stanowią punkt wyjścia do głębokiej refleksji nie tylko na temat sztuki. To również świadectwo samotności jednostki wobec czasu, cierpienia, historii i wreszcie śmierci.
Opis:
Powieść w siedmiu częściach, w której nic nie jest tym, czym się zrazu wydaje, a skutki tragicznego wypadku w zaskakujący sposób mogą zmienić losy miłosnych konfiguracji. Przypadkowy gest nieznajomej staje się dla pisarza inspiracją do napisania książki, aby anonimowa kobieta zyskała miejsce w pamięci potomnych. Miłosny trójkąt Paula i Laury oraz jej siostry Agnes, w którym gorączkowe poszukiwanie miłości służy określeniu samych siebie i ocaleniu przed zapomnieniem. Historia J.W. Goethego, genialnego pisarza, którego dzieła odcisną piętno na dziejach świata, i Bettiny, młodej kobiety, która poprzez kontrolę spuścizny Goethego stara się zapewnić sobie swoistą nieśmiertelność. Kundera w dowcipny, inteligentny i nieco złośliwy sposób wykłada czytelnikom, czym w istocie jest pragnienie nieśmiertelności.
Opis:
W Kraju Kwitnącej Wiśni koty są symbolem szczęścia. A jeśli spotkasz na swojej drodze odpowiedniego kota, możesz trafić do pewnej kawiarni na kółkach…To kawiarnia inna niż wszystkie. Nie ma stałej lokalizacji, pojawia się nieoczekiwanie w różnych miejscach, zawsze wtedy, gdy na niebie zawita księżyc w pełni. A prowadzą ją… koty, które w niezwykle magicznej atmosferze pomagają swoim gościom spełniać marzenia, podejmować ważne życiowe decyzje, otwierać serca, rozwiązywać problemy…W jaki sposób? Potrafią słuchać i wyczuwać nastroje, prowadzą głębokie rozmowy, stawiają horoskopy, czytają z gwiazd, a także serwują przepyszne – indywidualnie dopasowane – przekąski, desery i napoje. Kawiarnia pod Pełnym Księżycem to urocza i skłaniająca do refleksji powieść, która przypomina, że nigdy nie jest za późno, aby podążać za swoimi gwiazdami.Czy istnieje coś lepszego od połączenia magii, kotów i kawiarni? Mai Mochizuki udowadnia, że nie! Ta historia rozgrzeje wasze serca niczym kubek gorącej herbaty z gwiezdnym mlekiem. EDYTA PRUSINOWSKA, autorka Opowiem o tobie gwiazdomCiepła i melancholijna opowieść z elementami realizmu magicznego – historia zaczarowanej kawiarni, w której podczas pełni księżyca rolę kelnerów pełnią… koty. To niewielkich rozmiarów książka, ale z wielkim przesłaniem.SARA WOŚ, @przeczytamW tej urzekającej baśni otwiera się przed nami portal do zaklętego świata, gdzie w zaczarowanej kawiarni koty przemawiają do naszych dusz. To opowieść, która wprowadza w tajniki magii tkwiącej zarówno w każdym z nas, jak i we wszechświecie, zachęcając do nieustannego odkrywania istoty szczęścia.K A R O L I N A KOZŁOWSKA, @karateuszTa powieść jest prawdziwym klejnotem. Wdziera się do duszy czytelnika, porusza subtelną prostotą i magicznym urokiem. To wyjątkowe doświadczenie literackie.Pokochałam tę historię.ANNA DRĄG, @skrytaksiazka
Opis:
Gdybym nie chciała sprzedać mieszkania.
Gdyby mój dziadek nie popełnił samobójstwa w momencie, kiedy potrzebowaliśmy pieniędzy.
Gdybym nie przesunęła wizyty u wydawcy w Paryżu.
Gdyby Stephen King zginął w strasznym wypadku, którego doznał trzy dni przed Claude’em.
Gdyby padało.
Gdyby dni poprzedzające wypadek nie obfitowały w nieoczekiwane i niewyjaśnione wydarzenia.
W rozgorączkowanej, pełnej napięcia narracji Brigitte Giraud usiłuje zrozumieć, jak doszło do wypadku, w którym dwadzieścia lat wcześniej zginął jej mąż. Robi bilans i jeszcze raz stawia te wszystkie pytania, które przez lata pozostały bez odpowiedzi. Przypadek, przeznaczenie czy zbieg okoliczności? Autorka wraca do tych dziwnych dni, pozornych drobiazgów, które doprowadziły do śmierci męża. Przejęci perspektywą przeprowadzki, niecierpliwi, żeby zacząć remont, małżonkowie zapomnieli, że życie bywa ryzykowne. Pisarka prowadzi śledztwo, z czułością naświetla postać Claude’a i, po raz ostatni, cudownie wskrzesza ich związek.
Opis:
Graficzna adaptacja, jednej z najsłynniejszych powieści Jane Austen, Dumy i uprzedzenia.Jane Austen nazwała Dumę i uprzedzenie swoim „ukochanym dzieckiem”. Od ponad dwustu lat ta wyjątkowa opowieść o perypetiach inteligentnej i niezależnej Lizzy oraz poważnego i nieprzystępnego pana Darcy’ego chwyta za serca kolejne pokolenia czytelników. To jedna z najwspanialszych i najzabawniejszych historii miłosnych wszech czasów.
Pewnego styczniowego dnia w 1813 roku Jane Austen (1775–1817), przebywając w domu, który wraz z matką i siostrą zajmowała we wsi Chawton w hrabstwie Hampshire, napisała do swojej nieobecnej akurat siostry Cassandry, że przybyło do niej właśnie jej „ukochane dziecko z Londynu”. Nie chodziło oczywiście o żadną osobę, tylko o książkę: pierwsze wydanie Dumy i uprzedzenia. W kolejnym liście autorka oceniła swoje dzieło jako „lekkie, jasne i lśniące”, przyznała też, że – pomimo jego braków – jest na tyle „próżna i zadowolona”, że napawa ją ono dumą.W kolejnych dniach Jane na zmianę z owdowiałą matką czytała na głos pierwsze rozdziały, za publiczność mając zubożałą sąsiadkę. Musiały to być w tym opustoszałym domu szczególne chwile. Inspiracją do napisania powieści – która powstawała w latach 1796–1797 i nosiła początkowo wielce trafny tytuł Pierwsze wrażenia – był kipiący życiem dom ojca Jane, proboszcza w wiosce Steventon.W Dumie i uprzedzeniu zostały odwzorowane blaski i cienie rywalizacji między rodzeństwem (pisarka oprócz siostry miała jeszcze sześciu braci), jak również rozmaite scenki z dzieciństwa autorki i poważniejsze rozgrywki z okresu dorastania (w tym relacje z bogatymi krewnymi oraz potencjalnymi kandydatami na mężów). Popisem prawdziwej maestrii są precyzyjnie nakreślone portrety bohaterów, takich jak główna bohaterka Lizzy, jej szlachetna starsza siostra, ich nieznośna matka, irytujący pastor czy wreszcie magnetyczny pan Darcy – wszystkie te postacie są dziś równie „lśniące”, jak w czasie, gdy powstały.Sukces literacki poprzedziło wiele trudnych lat: kłopoty finansowe, bolesne straty i rozczarowania miłosne. Zdolna dziewczynka dość szybko stała się samotną starą panną. Gdy jednak w roku 1811 ukazała się powieść Rozważna i romantyczna, pisarka nagle zdobyła uznanie. Przez resztę krótkiego życia redagowała swoją wcześniejszą twórczość i co roku wydawała kolejne książki.Jane Austen porównywała swoje pisarstwo do sztuki miniatury: „kawalątek kości słoniowej, na którym pracuję delikatnym pędzelkiem”. Robert Deas i Ian Edginton stworzyli adaptację, w której zachowali ów „lekki, jasny i lśniący” urok wybornego pierwowzoru.Ian Edginton należy do najbardziej znanych brytyjskich twórców komiksu. W swojej karierze przygotowywał adaptacje znanych filmów i seriali, takich jak Gwiezdne Wojny, Star Trek, Obcy, Predator i Terminator, jak również powieści H.G Wellsa Wojna światów, cyklu o Sherlocku Holmesie oraz opowiadania Edgara Allana Poego Zabójstwo przy Rue Morgue, zamieszczonego w antologii Nevermore.Swój sukces zawdzięcza między innymi współpracy z wieloma sławnymi twórcami, takimi jak D’Israeli, Steve Yeowell czy I.N.J Culbard. W roku 2007 jego powieść graficzna Scarlet Traces: The Great Game została nominowana do prestiżowej Nagrody Eisnera w kategoriach najlepszej serii i najlepszego scenarzysty.Robert Deas to nagradzany brytyjski artysta komiksowy, twórca serii Fawn oraz Troy Trailblazer, które ukazują się w tygodniku „The Phoenix”.Współtworzył kilka różnych powieści graficznych stanowiących adaptacje klasyki (Makbet, A Tale of Two Cities, Le Morte D’Arthur). W roku 2016 jego powieść graficzna Troy Trailblazer and the Horde Queen zdobyła Stan Lee Excelsior Award w kategorii Junior, w głosowaniu uczniów z ponad dwustu brytyjskich szkół. Deas pracuje cyfrowo, na tablecie graficznym Wacom Cintiq, w swojej domowej pracowni w hrabstwie Lincolnshire.
Opis:
W szaleństwie i blichtrze lat dwudziestych wszyscy w Nowym Jorku słyszeli o Benjaminie i Helen Raskach. On – legendarny finansista z Wall Street, ona – córka ekscentrycznych arystokratów. Razem wznieśli się na sam szczyt świata wypełnionego pozornie nieskończonym bogactwem. Jednak dekada ekscesów i spekulacji zbliża się już ku końcowi. Jaka była cena bajecznej fortuny Rasków? Oto tajemnica leżąca u źródeł „Zobligowań”, popularnej powieści z roku 1937, którą czytał chyba cały Nowy Jork. Lecz istnieją też inne wersje tej opowieści o uprzywilejowaniu i fałszu…
„Zaufanie” Hernana Diaza to elegancki dialog między tymi sprzecznymi narracjami, które autor stawia jednocześnie w opozycji do perspektywy jednej kobiety pragnącej za wszelką cenę oddzielić fakty od fikcji. W rezultacie powstała powieść rozgrywająca się na przestrzeni ponad stu lat, z każdą nową odsłoną coraz bardziej intrygująca, która wciąga czytelnika w poszukiwanie prawdy, a zarazem konfrontuje go z częstymi w osobistych relacjach pozorami,
Z potęgą pieniądza potrafiącą naginać rzeczywistość i wreszcie z łatwością, z jaką władza może manipulować faktami.
Opis:
Najnowszy esej wybitnego współczesnego pisarza, stanowiący komentarz do kontrowersyjnych wydarzeń jego życia, o których usłyszał cały świat.
„Po raz pierwszy w życiu czułem się potraktowany jak przedmiot dokumentalnego filmu o zwierzętach. Trudno mi zapomnieć tę chwilę” Michel Houellebecq.
Michel Houellebecq opisuje wydarzenia od października 2022 do końca marca 2023. Nie tylko odnosi się do udziału w kontrowersyjnym filmie pornograficznym, którego dystrybucję próbował później powstrzymać, ale także opisuje swój spór z Wielkim Meczetem w Paryżu i rozprawia się z oskarżeniami o islamofobię.
Opis:
Czternastoletni Van spędza wakacje w wiejskim domu ciotki. Poznaje tam Adę, swoją kuzynkę. Młodzi zakochują się w sobie do szaleństwa. Pełne romantyzmu, ale i erotycznej zmysłowości uczucie pochłania ich bez reszty. Nie podoba się to ojcu chłopaka, który robi wszystko, aby przerwać ten związek. Van i Ada rozstają się i tracą kontakt na wiele lat. Kiedy ich drogi ponownie się przecinają, okazuje się, jak bardzo zakazana relacja z młodości determinowała dotychczasowe życie tych dwojga i wpływała na podejmowane przez nich wybory.
"Ada albo Żar. Kronika rodzinna" to najambitniejsze dzieło Nabokova – wypełnione aluzjami do literatury, sztuki, kinematografii, filozofii. Autor nie stroni w nim od gier słownych oraz zabaw z gatunkami literackimi. Ogromnym walorem utworu jest też błyskotliwy i wielowarstwowy humor. Prawdziwa uczta dla czytelników!
Opis:
Bestseller z Japonii!
ZOBACZ
Książka wyróżniona Nagrodą im. Akutagawy, najbardziej prestiżową nagrodą literacką dla nowych autorów w Japonii.
Ciepła i spokojna opowieść o odkrywaniu siebie na nowo.
Jako młoda dziewczyna Momoko wyjechała do Tokio, by uciec przed prowincjonalnym życiem i wreszcie zyskać niezależność. W drodze do wolności paradoksalnie wkroczyła jednak na ścieżkę oczekiwań społeczeństwa: pracowała, była miła dla wszystkich, miała ładny dom, została posłuszną żoną i oddaną matką…
Teraz, w wieku 74 lat, gdy mąż nie żyje, a dzieci dawno odeszły, kobieta wraca myślami do przeszłości. Zastanawia się nad własnym życiem, nad straconymi marzeniami, nad samotnością, starzeniem się i śmiercią… Czy nie za bardzo poświęciła samą siebie? Czy warto było przedkładać dobro innych nad własne?
Gdy pewnego dnia odwiedza ją wnuczka, życie Momoko zaczyna się zmieniać. Nareszcie nadszedł czas, aby zadbać o siebie i cieszyć się każdą chwilą.
„Pójdę sama” to japońska odpowiedź na „Małe eksperymenty ze szczęściem” Hendrika Groena czy „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasaa Jonassona, a także must-read dla wszystkich, którym spodobało się „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchiego.