Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo Wilga Wydawnictwo Wilga play Wydawnictwo FoxGames Wydawnictwo Uroboros Wydawnictwo Buchmann

Darmowa przesyłka od 100zł!

Aktualności

Aktualności:


26-04-2023

Grupa Wydawnicza Foksal z Grupy Empik podsumowuje 2022 rok

  • W 2022 roku Grupa Wydawnicza Foksal zanotowała wzrost wartości sprzedaży o 13% rok do roku - z 71,8 mln do 81,2 mln złotych.
  • Dotyczył on większości kanałów sprzedaży i był wynikiem m.in. szeroko zakrojonych działań marketingowo-sprzedażowych.
  • EBIDTA ze wzrostem do poziomu 6,2 mln złotych, zysk w wysokości 4,3 mln złotych.
  • W 2022 nakładem Grupy Wydawniczej Foksal ukazało się łącznie ponad 575 nowych tytułów, w tym 415 książek dla dzieci, 160 tytułów dla dorosłych i młodzieży oraz 25 gier i gier książkowych. Zlecono ponad 480 dodruków. 

Spółka zamknęła rok 2022 z zyskiem w wysokości 4,3 miliona złotych (vs. 2,7 mln w 2021), odnotowując wzrost sprzedaży zarówno wewnątrz Grupy jak i na pozostałym rynku, w tym w dyskontach, hurtowniach i innych stacjonarnych punktach sprzedaży. W 2022 roku Grupa Wydawnicza Foksal pracowała szczególnie nad podniesieniem efektywności procesów wewnętrznych. Dzięki temu EBITDA Spółki wzrosła z poziomu 4,2 mln złotych (2021) do 6,2 mln złotych w 2022 roku.

2022 w GWF był rokiem głośnych i bardzo popularnych tytułów  niemal we wszystkich kategoriach, co poskutkowało wzrostem sprzedaży o 15%. Do najgłośniejszych premier należały między innymi:

  1. „Czerwona ziemia” Marcina Mellera,
  2. „Co chcesz powiedzieć światu” Martyny Wojciechowskiej,
  3. „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” Matthew Perrego,
  4. „Sycylijskie lwy” Stefanii Auci,
  5. „Gdzie jesteś, piękny świecie?” Sally Rooney
  6. „Przewodnik po emocjach” Anny Cyklińskiej
  7. „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej.

Rewelacyjnie pracowała również backlista najpopularniejszych autorek i autorów. Przykładem są książki Sary J. Maas, których sprzedało się w zeszłym roku ponad 160 tysięcy egzemplarzy. Równie znaczący udział w sprzedaży miała biografia Władimira Putina autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich: „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę czytelniczki i czytelnicy chętniej sięgali po literaturę faktu i reportaż, szukając zrozumienia sytuacji na arenie międzynarodowej.

Książki wydawane przez Grupę Wydawniczą Foksal były nominowane do najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku, między innymi:  

  • Paszportów Polityki – zwycięska „Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka
  • Nagrody Nike – finałowy „Golem” Macieja Płazy
  • Nagrody im. Kapuścińskiego – nominowane „Krwawe pozdrowienia z Rosji” Heidi Blake
  • Plebiscytu Lubimyczytać.pl – 10 nominowanych tytułów  
  • Bestsellerów Empiku – 3 nominacje dla książek, 5 nominacji dla produkcji audio autorów GWF, w tym statuetki dla „Czerwonej ziemi” Marcina Mellera i „Mierzei” braci Miłoszewskich

W oficynie wydawniczej Wilga był to natomiast rok gwiazd i nowych, dużych nazwisk. Wzrost sprzedaży w segmencie literatury dziecięcej wyniósł 16%. Ukazały się książki m.in. Jimmy’ego Fallona („5 Nocy do Gwiazdki”), Bena Millera („O chłopcu, który zniknął świat”, „Jak poznałem Świętego Mikołaja”) oraz Agnieszki Graclik („Dziki poradnik przetrwania”).

Wydawnictwo Wilga w 2022 wydało wiele książek znanych i cenionych autorów i ilustratorów, między innymi Marty Guśniowskiej („Jaszczurunia”), Pawła Pawlaka („Felcia”) i Marcina Przewoźniaka, którego książka „Mama w occie. Zabójcze pierogi” została nominowana do prestiżowej Nagrody Literacka Podróż Hestii. Ważnym wydarzeniem dla fanów fantastyki była premiera długo wyczekiwanego, finałowego tomu „Smoczej Straży” Brandona Mulla, którego akcja została osadzona również na terenie Polski.

Praca Spółki w 2022 roku obejmowała również realizację projektów strategicznych w obszarze rozwoju nowych produktów. Jesienią został uruchomiony nowy edukacyjny brand – Wilga Play, któremu przyświeca idea „Od zabawy do nauki!”. W ofercie pojawiły się pierwsze zestawy edukacyjne puzzli z książkami. W 2023 Wilga Play będzie intensywnie rozwijała ofertę o wiele nowych pozycji – już w pierwszym kwartale ukaże się 15 kolejnych tytułów i produktów. Oferta Wilgi poszerzyła się także o komiksy, a w tym roku wzbogaci się o kolejne powieści graficzne dla czytelników w różnym wieku.

Grupa Wydawnicza Foksal to jeden z największych wydawców na polskim rynku, który jest częścią Grupy Empik. W portfolio skupia renomowane oficyny wydawnicze obecne na rynku od ponad 20 lat: W.A.B., Buchmann oraz Wilgę a także brandy Fox Games, Wilga Play, Neony i Uroboros. Grupa Wydawnicza Foksal wydaje książki m.in. Michela Houellebecqa, Zygmunta Miłoszewskiego, Brandona Mulla, Sally Rooney, Zyty Rudzkiej, Hanyi Yanagihary , Sary J. Maas, Jakuba Szamałka, Alicji Sinickiej, Janiny Bąk i Agnieszki Stelmaszyk.


18-04-2023

Co za wiadomość! Maja Ostaszewska i Jakub Gierszał w filmie Netflix “Kolory zła. Czerwień”. Ruszyły zdjęcia do kryminału na podstawie książki Małgorzaty Oliwii Sobczak!

Netflix rozpoczął zdjęcia do filmu “Kolory zła. Czerwień” realizowanego w Trójmieście na podstawie powieści kryminalnej Małgorzaty Oliwii Sobczak. Reżyserem filmu jest Adrian Panek, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał również scenariusz. Za produkcję odpowiada Aurum Film.

W rolach głównych zobaczymy Maję Ostaszewską, wcielającą się w postać sędzi, Heleny Boguckiej, szukającej sprawiedliwości po stracie córki, oraz Jakuba Gierszała w roli nieustępliwego prokuratora, Leopolda Bilskiego.

Trójmiejska plaża staje się miejscem dramatycznego odkrycia, gdy morze wyrzuca na brzeg ciało młodej dziewczyny. Nietypowe okaleczenia ofiary wskazują na morderstwo. Na czele dochodzenia staje ambitny i nieustępliwy prokurator, Leopold Bilski. W śledztwo angażuje się też matka ofiary, sędzia Helena Bogucka. Wszystkie tropy prowadzą do jednego z nadmorskich klubów, który okazuje się być związany ze sprawą morderstwa kobiety sprzed 15 lat. Z gromadzonych w trakcie śledztwa informacji i zatajonych przez lata dowodów powoli wyłania się mroczne oblicze przestępczego Trójmiasta. Odkrycia Bilskiego i Boguckiej zaczynają być bardzo nie na rękę lokalnej policji.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B (Grupa Wydawnicza Foksal). Czekamy na premierę!


11-04.2023

Z radością i dumą informujemy, że wydawnictwo Wilga zostało polskim wydawcą książki Amnesty International, która powstała w partnerstwie z Angeliną Jolie! „Poznaj swoje prawa” to przewodnik dla młodych ludzi, którzy chcą poznać, zrozumieć i bronić swoich praw.

Każdy młody człowiek poniżej 18. roku życia ma swoje prawa, lecz wielu z tych młodych ludzi po prostu o tym nie wie. Ta książka ma to zmienić. Wyposaża ona młode czytelniczki i czytelników w wiedzę i narzędzia do tego, by mogli oni dochodzić swoich praw. Wyjaśnia, dlaczego jest to tak istotne we współczesnym świecie.

Dzięki tej książce młodzi ludzie poznają najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem fizycznym i psychicznym. Dowiedzą się jakie kroki mogą podjąć, jeśli spotka ich krzywda, lepiej zrozumieją swoją sytuację osobistą i swoje otoczenie. W przewodniku czytelniczki i czytelnicy znajdą wskazówki, jak wpłynąć na ludzi wokół i kształtować rzeczywistość. Poznają również sylwetki młodych aktywistek i aktywistów, którzy pokazali wszystkim, w jaki sposób można stawić czoła niesprawiedliwości.

 „Dzieci są przyszłością. To idealna książka dla młodych ludzi, którym zależy na losach świata i którzy chcą go zmieniać.”

Greta Thunberg

 „To książka dla młodzieży, ale także rodziców i opiekunów, którzy chcą pomóc młodym ludziom nie tylko odnaleźć się w tym świecie, ale także nauczyć się świadomie nadawać mu kształt.”

Anny Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska


16-03-2023

Nasze bestsellery 2022  

Podsumowujemy nasze bestsellery 2022! To był dla nas rok dużych premier, które do dziś utrzymują się na listach najlepiej sprzedających się książek. Spójrzmy na najpopularniejsze tytuły naszej grupy wydawniczej wydane w 2022 roku w kategoriach kryminał, sensacja i thriller, literatura faktu, poradniki i rozwój osobisty, literatura piękna, książki fantasy i YA oraz książki dla dzieci.

 Najpopularniejsze kryminały i thrillery

1. Marcin Meller, „Czerwona ziemia”

2. Romy Hausman, „Ukochane dziecko”

3. Alicja Sinicka, „Uśpiona”

4. Alexandra Andrews, „Pozorantka” 

5. Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek, „Niech to usłyszą”

 

 

Zdecydowanym liderem kategorii w 2022 była „Czerwona ziemia” Marcina Mellera – już wkrótce łączna sprzedaż tytułu we wszystkich nośnikach przekroczy sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy, tytuł świetnie zachował się również jako audiobook, co znalazło potwierdzenie w przyznaniu mu tytułu Bestsellera Empiku w kategorii audio. Mimo, że zagraniczne thrillery i kryminały globalnie tracą wobec tytułów polskich autorek i autorów, na podium znalazły się również klimatyczny thriller „Ukochane dziecko” oraz „Pozorantka”. „Uśpiona” Alicji Sinickiej to pierwsza książka autorki, która ukazała się w Grupie Wydawniczej Foksal. „Niech to usłyszą” Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka to efekt strategicznej współpracy Radia Zet, Empik Go i Grupy Wydawniczej Foksal, której efektem był multimedialny projekt obejmujący słuchowisko radiowe, serial audio oraz książkę.

Bestsellerowa literatura faktu

1. Martyna Wojciechowska, „Co chcesz powiedzieć światu”

2. Matthew Perry, „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”

3. Jens Andersen, „Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie”

4. John Hooper, „Włosi”

5. Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana” 

 

 

Literatura faktu w 2022 miała swój zdecydowany moment w sezonie prezentowym: cztery z pięciu najlepiej sprzedających się premier ukazało się między październikiem a listopadem. Nieoczekiwanym bestsellerem okazało się nowe wydanie książki „Włosi”. Odświeżona okładka i zupełnie nowa kampania doprowadziły do sprzedania ponad 25 tys. egzemplarzy tytułu w 2022 roku, tytuł premierował w czerwcu. Stawkę zamyka „Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka, doceniona w styczniu Paszportem Polityki. Najpopularniejszym tytułem roku była wydana w 2016 roku biografia Putina autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, przekraczając sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Bestsellerowa literatura piękna

1. Sally Rooney, „Gdzie jesteś, piękny świecie”

2. Stefania Auci, „Sycylijskie lwy”

3. Michel Houellebecq, „Unicestwianie” 

4. Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby” 

5. David Foster Wallace, „Niewyczerpany żart”

 

 

Literatura piękna w 2022 była rokiem dużych nazwisk: nowe książki zaprezentowali m.in. Sally Rooney, Michel Houelleecq i Zyta Rudzka. Niezwykłym osiągnięciem jest pojawienie się w top5 najpopularniejszych tytułów epickiej i ponad tysiącstronicowej powieści Davida Fostera Wallace’a w przekładzie Jolanty Kozak. Nowym nazwiskiem na polskim rynku w topowej piątce jest Stefania Auci, autorka włoskiego fenomenu wydawniczego „Sycylijskie lwy” – powieść stała się ucieleśnieniem idei doskonałego wakacyjnego czytadła z ambicjami.

Najpopularniejsze poradniki i rozwój osobisty

1. Justyna Suchecka, „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” 

2. Anna Cyklińska, „Przewodnik po emocjach”

3. „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”

4. Bartek Kieżun, „Ateny do zjedzenia” 

5. Rodney Habib i Karen Becker, “Zdrowy pies”

 

 

2022 rok był zdecydowanie rokiem zdrowia psychicznego . Do tej kategorii można by zaliczyć dwa topowe tytuły w kategorii poradników i rozwoju osobistego: „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej oraz „Przewodnik po emocjach” Anny Cyklińskiej. Ze względu na dłuższy cykl życia poradników wśród topowych tytułów w tej kategorii znalazło się sporo starszych tytułów, takich jak „Robię włosing”, „Obsesja piękna”, „Ona ma siłę” czy „Słuchając psa”.

Bestsellerowe serie i książki dla dzieci  

1. Brandon Mull, seria „Smocza Straż”

2. Agnieszka Stelmaszyk, seria „Mazurscy w podróży”

3. Bella Swift, seria „Mopsik”

4. Agnieszka Graclik, „Dziki poradnik przetrwania”

5. Seria Miś Pracuś

6. Seria Jak to działa 

7. Agnieszka Mielech, seria „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”

8. Seria Wielka księga… (Robali, Kwiatów, Ssaków, Ptaków, Życia, Morskich zwierząt)

9. Flamaster Wodny, seria książek do czytania, oglądania i malowania ze specjalnym pisakiem dla dzieci w wieku 3-5 lat

10. Seria Uwaga!

 

 

W 2022 roku zdecydowanym faworytem czytelników wśród serii Wydawnictwa Wilga została Smocza Straż, seria fantasty dla czytelników 9-12 lat. Książki Brandona Mulla podbijały listy bestsellerów, a warto dodać, że w 2022 roku ukazał się już finałowy tom Smoczej Straży, którego akcja została osadzona w Polsce. Starsi czytelnicy docenili również popularnonaukowy debiut Agnieszki Graclik, czyli „Dziki poradnik przetrwania”, a także pełne humoru opowiadania bestsellerowej autorki Agnieszki Stelmaszyk, czyli serię „Mazurscy w podróży”. Wśród top 10 Wydawnictwa Wilga znalazły się również dwa tytuły dla początkujących czytelników – seria o uroczym piesku „Mopsik” oraz „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”. Wilga wyróżniła się również świetną reprezentacją tytułów dla młodszych dzieci, takich jak bogato ilustrowana seria z ciekawostkami „Wielka księga”, sensoryczne książki z serii „Miś Pracuś” i „Uwaga”, seria książek z wyciętymi elementami „Jak to działa” oraz aktywizujące wydania do malowania wodą „Flamaster wodny”.

Bestsellerowe książki fantasy i YA

1. Sarah J. Maas, „Dom Nieba i oddechu. Księżycowe Miasto. Tom 2”

2. Natalia Klewicz, „Czy to sen?” 

3. Katee Robert, „Neon Gods”

4. Zuzanna Grupa i Tola Grupa, „Zaksiążkownik”

5.  Neal Shusterman, „Roxy”

 

Jedną z najpopularniejszych autorek na rynku fantasy pozostaje wydawana przez Uroborosa Sarah J. Maas, autorka bestsellerowych cykli „Szklany tron”, „Dwory” i „Księżycowe miasto”. Wśród najpopularniejszych książek znalazła się również debiutancka powieść Natalii Klewicz a także „Zaksiążkownik” Zuzanny Grupy i Toli Grupy, jedna z pierwszych książek inicjujących markę Neony skierowaną do młodzieży w Wydawnictwie W.A.B.


23-02-2023

Grupa Wydawnicza Foksal wzmacnia ofertę literatury fantastycznej

W ślad za zmieniającymi się trendami rynkowymi Grupa Wydawnicza Foksal wzmacnia ofertę Uroborosa, czyli marki publikującej literaturę fantasy i SF.

Do końca 2023 roku w Uroborosie ukaże się ponad dwadzieścia książek, w tym najbardziej oczekiwane tytuły roku wg Goodreads i hity Booktoka.

Boom na literaturę young adult, który obserwujemy obecnie zarówno na polskim jak i na zagranicznych rynkach, objął również segment fantasy. Jedną z najpopularniejszych autorek pozostaje wydawana przez Uroborosa Sarah J. Maas, autorka bestsellerowych cykli „Szklany tron”, „Dwory” i „Księżycowe miasto”. Maas specjalizuje się w powieściach fantastycznych z wątkami romantycznymi, w których główne role odgrywają atrakcyjne, silne i odważne dziewczyny niebojące się walczyć o swoje ideały. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia trzy języki i regularnie goszczą na najwyższych miejscach list bestsellerów.

Rok 2023 rozpoczął się od premiery długo oczekiwanego, nowego wydania „Kosiarzy” Neala Shustermana, opowieści o świecie bez głodu, chorób, bez wojen. Ludzkość pokonała nawet śmierć, a o zakończeniu czyjegoś życia zdecydują tytułowi kosiarze kontrolujący wielkość populacji. Pierwszy dodruk „Kosiarzy” został zlecony już kilka dni po premierze, w tym roku ukażą się również tom drugi i po raz pierwszy w Polsce – tom trzeci.

„Uroboros to niezwykle młoda i pojemna marka. Entuzjazm, jaki widzimy w reakcji na nasze premiery napawa optymizmem i inspiruje do dalszych poszukiwań najlepszych propozycji dla czytelniczek i czytelników” – komentuje Anna Dziewit-Meller, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej Foksal. Za pozyskiwanie tytułów odpowiada redaktorka inicjująca Ewa Orzeszek.

W ciągu najbliższych miesięcy w Uroborosie ukażą się między innymi „Elfy Londynu”, debiutancka powieść Marty Dziok-Kaczyńskiej, nowe wydania „Wojny lotosowej” Jaya Kristoffa, „This is How You Lose the Time War” Amal El-Mohtar i Maxa Gladstone’a, fenomen obsypany najważniejszymi branżowymi nagrodami (Hugo, Nebula, BSFA), „Belladonna” Adalyn Grace, nominowana do Goodreads Choice Awards 2022 w kategorii Best YA Fantasy and Science Fiction, „The Foxglove King” Hannah F. Whitten oraz „Witch King”, pierwsza, od ponad dekady, nowa powieść fantasy Marthy Wells, łącząca jej charakterystyczną umiejętność tworzenia postaci z zapierającą dech w piersiach akcją.

Kolejne planowane premiery będą ujawniane w mediach społecznościowych marki.

 


 

08-02-2023

Za nami Gala Bestsellerów Empiku, największy w Polsce plebiscyt kulturalny, w którym decydują zakupy klientek i klientów Grupy Empik.

- Najchętniej słuchanym audiobookiem roku była „Czerwona ziemia” Marcina Mellera w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego

- W kategorii „Superprodukcja audio” wygrała „Mierzeja” (Empik Go, wyd. W.A.B.) na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich z udziałem Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy i Anny Smołowik

Gratulacje dla Marcin Mellera, Zygmunta Miłoszewskiego, Wojtka Miłoszewskiego i wszystkich osób, które przyczyniły się do dwóch Bestsellerów Empiku dla autorów Grupy Wydawniczej Foksal. Dziś świętujemy i jesteśmy wdzięczni, że doceniacie nasze książki i produkcje audio – kolejne już wkrótce! Gratulujemy i dziękujemy również wszystkim nominowanym, a także naszemu partnerowi audio – Empik Go.  


07-02-2023

Wydawnictwo W.A.B. i Faktyczny Dom Kultury serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Pawłem Pieniążkiem dotyczące jego nowej książki pt. „OPÓR. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”. Rozmowę ze znanym i cenionym reporterem wojennym poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

 - 28 lutego godz. 19:00

- Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa

 Ukraiński opór zbrojny przeciwko rosyjskiej inwazji przykuł uwagę świata. Jednak za jego sukcesem stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne, czasami bardzo skromne, działania milionów obywateli. Opór to bowiem przekazanie pieniędzy na siły zbrojne, przyniesie herbaty na posterunek, ewakuowanie ludności cywilnej czy organizowanie pomocy, a czasami po prostu pozostanie w domu. To właśnie tym osobom Paweł Pieniążek – ceniony dziennikarz i reporter wojenny, który relacjonował wydarzenia na Ukrainie z pierwszego frontu walki – poświęcił swoją nową książkę. Tym, którzy w tragicznych okolicznościach, trudnych warunkach i rzucając wyzwanie strachowi, starają się ratować swój kraj.

 „Żaden film nie odda prawdziwego obrazu człowieka uwikłanego w wojnę tak, jak towarzyszący mu wnikliwy obserwator. Reporter Paweł Pieniążek, taki właśnie obserwator, ukazuje, jak człowiek zmienia się w zaszczute zwierzę i jak rodzi się w nim nienawiść. (…) Paweł Pieniążek wprowadza nas w wojnę spokojnie, bez emfazy. I poraża jej prawdą, jaką jest nieskończone okrucieństwo” – poleca Krystyna Kurczab-Redlich.

 Książka będzie dostępna do zakupu w trakcie spotkania – zapraszamy po autografy!

 

 


01-02-2023

W tym roku 8 nominacji dla naszych książek w plebiscycie Lubimyczytać.pl. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych!

 Oto nominacje:

 Literatura dziecięca – Powrót zabójców smoków - Brandon Mull,

Literatura dziecięca - Uciekaj. Hydropolis - Zygmunt Miłoszewski

Literatura piękna - Niewyczerpany żart - David Foster Wallace

Kryminał, sensacja, thriller - Czerwona ziemia - Marcin Meller

Literatura obyczajowa, romans - Gdzie jesteś, piękny świecie - Sally Rooney

Fantasy - Dom nieba i oddechu. Część 1 - Sarah J. Maas

Autobiografia, biografia, wspomnienia - Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia - Matthew Perry

Debiut – Podłość - Olga Mildyn

 Plebiscyt potrwa przez cały miesiąc, do 28 lutego. Przez cztery tygodnie czytelnicy i czytelniczki mogą zagłosować na najlepsze książki ostatnich dwunastu miesięcy - wystarczy zajrzeć na stronę www.lubimyczytac.pl/plebiscyt i oddać głos w każdej kategorii. Laureatki i laureatów poznamy 10 marca.


24-01-2023

„Ukryta sieć” film na podstawie pierwszego tomu bestsellerowej serii Jakuba Szamałka w kinach pojawi się 10 marca 2023 roku.

„Cokolwiek wybierzesz” to pierwszy tom bestsellerowej serii autorstwa Jakuba Szamałka „Ukryta sieć”. 10 marca na ekrany kin trafi ekranizacja tego trzymającego w napięciu thrillera. W rolach głównych wystąpią Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn oraz Piotr Trojan.

Fani czekali na tę wiadomość od niemal dwóch lat. Informacja, że na ekrany kin trafi ekranizacja pierwszego tomu bestsellerowej serii „Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka wywołała ogromne poruszenie w sieci. Dziś już wiadomo, że „Ukryta sieć” w kinach pojawi się 10 marca.

W rolę głównej bohaterki, młodej i ambitnej dziennikarki wcieli się Magdalena Koleśnik, partnerują jej Andrzej Seweryn i Piotr Trojan, film wyreżyserował Piotr Adamski, jednym z autorów scenariusza tego trzymającego w napięciu thrillera jest również autor powieści Jakub Szamałek. 

Ekranizacji towarzyszyć będzie premiera pierwszego tomu serii z nową, filmową wersją okładki z odtwórczynią głównej roli, Magdaleną Koleśnik na froncie.

Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma jednak podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Młoda, niedoświadczona dziewczyna zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Szybko przekonuje się, że prawda o śmierci telewizyjnego gwiazdora jest bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. W świecie, w którym rządzą technologie, nic nie jest bowiem takie, jak być powinno...

„Ukryta sieć” opowiada historię o krzywdzie, zemście, technologii i o tym, że prywatność w sieci nie istnieje. - Jestem szczęśliwy, że moja książka zainteresowała filmowców. Miałem okazję nie tylko uczestniczyć w pracach nad scenariuszem, ale również pojawiałem się na planie zdjęciowym „Ukrytej sieci”. To było dla mnie ogromne przeżycie zobaczyć od kuchni, jak w praktyce wygląda przekład książki na język filmu. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia produkcja, którą współtworzyłem – powiedział Jakub Szamałek.

Autor książkowej trylogii i scenariusza do „Ukrytej sieci” był zachwycony współpracą z reżyserem Piotrem Adamskim. – Podszedł on do zadania bardzo poważnie i włożył w pracę nad filmem mnóstwo energii i własnych pomysłów. Dzięki niemu efekty przerosły moje oczekiwania. Zadbał też o to, by technologia w filmie, tak jak w książce, była właściwie wyeksponowana, odgrywała znaczącą rolę i by miała oparcie w rzeczywistości. Te założenia udało się zrealizować, choć nie było to takie proste – zauważył autor „Ukrytej sieci”.

Przy okazji Szamałek ujawnił w trakcie rozmowy, że nie miał żadnych oczekiwań obsadowych. – Pisząc, nie zastanawiałem się, kto powinien w filmie zagrać poszczególnych bohaterów. Muszę jednak przyznać, że gdy po raz pierwszy zobaczyłem w akcji Magdę Koleśnik, która wcieliła się w Julitę Wójcicką, to byłem pod ogromnym wrażeniem. Idealnie wpisała się w tę rolę. Pozostali aktorzy też zostali świetnie dobrani. Dodatkowo zachwyciło mnie, że tak wybitne osobistości aktorskie, jak np. Andrzej Seweryn, wzięli udział w tym projekcie. To jest dla mnie coś absolutnie wyjątkowego – dodał.

 


23-01-2023

Grupa Wydawnicza Foksal czyta dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Grupa Wydawnicza Foksal przekaże 20% wartości z każdego zamówienia wybranych książek z księgarni internetowej gwfoksal.pl na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do wyboru ponad 200 pozycji, w tym bestsellerowe pozycje z ostatnich lat, literatura piękna i kryminały, literatura dla dzieci i książka laureata Paszportu Polityki. Akcja trwa do 29 stycznia.

 Od dziś Grupa Wydawnicza Foksal czyta dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aż do finału 29 stycznia przekaże 20 procent z każdego zamówienia wybranych książek z księgarni internetowej www.gwfoksal.pl. Jest w czym wybierać – w akcji bierze udział ponad 200 pozycji ze wszystkich brandów grupy: Wydawnictwa W.A.B., Wilgi, Uroborosa czy Wydawnictwa Buchmann.

 Wśród pozycji, które można zamówić i wesprzeć w ten sposób Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, znalazły się między innymi „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka, „Też tak mam” Magdaleny Kostyszyn, książki kulinarne Bartka Kieżuna, cykl Ali Smith, bestsellery Sarah J. Maas i moc książek dla dzieci.

Wszystkie książki biorące udział w akcji można znaleźć pod adresem https://www.gwfoksal.pl/promocja/czytamy-dla-wosp.html


18-01-2023

Wczoraj wieczorem Grzegorz Piątek został laureatem „Paszportu Polityki” za naszą „Gdynię obiecaną”. Tym samym dołączył do grona takich autorek i autorów jak Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Zygmunt Miłoszewski, Szczepan Twardoch, Mira Marcinów… słowem – stał się właśnie częścią historii kultury. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych!

 https://www.instagram.com/p/Cnh4usaNB6I/

 Nagroda za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację. Za przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń”.

 https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2197764,1,literatura-grzegorz-piatek-laureatem-paszportow-polityki.read