Aktualności

Aktualności:


26-04-2023

Grupa Wydawnicza Foksal z Grupy Empik podsumowuje 2022 rok

 • W 2022 roku Grupa Wydawnicza Foksal zanotowała wzrost wartości sprzedaży o 13% rok do roku - z 71,8 mln do 81,2 mln złotych.
 • Dotyczył on większości kanałów sprzedaży i był wynikiem m.in. szeroko zakrojonych działań marketingowo-sprzedażowych.
 • EBIDTA ze wzrostem do poziomu 6,2 mln złotych, zysk w wysokości 4,3 mln złotych.
 • W 2022 nakładem Grupy Wydawniczej Foksal ukazało się łącznie ponad 575 nowych tytułów, w tym 415 książek dla dzieci, 160 tytułów dla dorosłych i młodzieży oraz 25 gier i gier książkowych. Zlecono ponad 480 dodruków. 

Spółka zamknęła rok 2022 z zyskiem w wysokości 4,3 miliona złotych (vs. 2,7 mln w 2021), odnotowując wzrost sprzedaży zarówno wewnątrz Grupy jak i na pozostałym rynku, w tym w dyskontach, hurtowniach i innych stacjonarnych punktach sprzedaży. W 2022 roku Grupa Wydawnicza Foksal pracowała szczególnie nad podniesieniem efektywności procesów wewnętrznych. Dzięki temu EBITDA Spółki wzrosła z poziomu 4,2 mln złotych (2021) do 6,2 mln złotych w 2022 roku.

2022 w GWF był rokiem głośnych i bardzo popularnych tytułów  niemal we wszystkich kategoriach, co poskutkowało wzrostem sprzedaży o 15%. Do najgłośniejszych premier należały między innymi:

 1. „Czerwona ziemia” Marcina Mellera,
 2. „Co chcesz powiedzieć światu” Martyny Wojciechowskiej,
 3. „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” Matthew Perrego,
 4. „Sycylijskie lwy” Stefanii Auci,
 5. „Gdzie jesteś, piękny świecie?” Sally Rooney
 6. „Przewodnik po emocjach” Anny Cyklińskiej
 7. „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej.

Rewelacyjnie pracowała również backlista najpopularniejszych autorek i autorów. Przykładem są książki Sary J. Maas, których sprzedało się w zeszłym roku ponad 160 tysięcy egzemplarzy. Równie znaczący udział w sprzedaży miała biografia Władimira Putina autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich: „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę czytelniczki i czytelnicy chętniej sięgali po literaturę faktu i reportaż, szukając zrozumienia sytuacji na arenie międzynarodowej.

Książki wydawane przez Grupę Wydawniczą Foksal były nominowane do najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku, między innymi:  

 • Paszportów Polityki – zwycięska „Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka
 • Nagrody Nike – finałowy „Golem” Macieja Płazy
 • Nagrody im. Kapuścińskiego – nominowane „Krwawe pozdrowienia z Rosji” Heidi Blake
 • Plebiscytu Lubimyczytać.pl – 10 nominowanych tytułów  
 • Bestsellerów Empiku – 3 nominacje dla książek, 5 nominacji dla produkcji audio autorów GWF, w tym statuetki dla „Czerwonej ziemi” Marcina Mellera i „Mierzei” braci Miłoszewskich

W oficynie wydawniczej Wilga był to natomiast rok gwiazd i nowych, dużych nazwisk. Wzrost sprzedaży w segmencie literatury dziecięcej wyniósł 16%. Ukazały się książki m.in. Jimmy’ego Fallona („5 Nocy do Gwiazdki”), Bena Millera („O chłopcu, który zniknął świat”, „Jak poznałem Świętego Mikołaja”) oraz Agnieszki Graclik („Dziki poradnik przetrwania”).

Wydawnictwo Wilga w 2022 wydało wiele książek znanych i cenionych autorów i ilustratorów, między innymi Marty Guśniowskiej („Jaszczurunia”), Pawła Pawlaka („Felcia”) i Marcina Przewoźniaka, którego książka „Mama w occie. Zabójcze pierogi” została nominowana do prestiżowej Nagrody Literacka Podróż Hestii. Ważnym wydarzeniem dla fanów fantastyki była premiera długo wyczekiwanego, finałowego tomu „Smoczej Straży” Brandona Mulla, którego akcja została osadzona również na terenie Polski.

Praca Spółki w 2022 roku obejmowała również realizację projektów strategicznych w obszarze rozwoju nowych produktów. Jesienią został uruchomiony nowy edukacyjny brand – Wilga Play, któremu przyświeca idea „Od zabawy do nauki!”. W ofercie pojawiły się pierwsze zestawy edukacyjne puzzli z książkami. W 2023 Wilga Play będzie intensywnie rozwijała ofertę o wiele nowych pozycji – już w pierwszym kwartale ukaże się 15 kolejnych tytułów i produktów. Oferta Wilgi poszerzyła się także o komiksy, a w tym roku wzbogaci się o kolejne powieści graficzne dla czytelników w różnym wieku.

Grupa Wydawnicza Foksal to jeden z największych wydawców na polskim rynku, który jest częścią Grupy Empik. W portfolio skupia renomowane oficyny wydawnicze obecne na rynku od ponad 20 lat: W.A.B., Buchmann oraz Wilgę a także brandy Fox Games, Wilga Play, Neony i Uroboros. Grupa Wydawnicza Foksal wydaje książki m.in. Michela Houellebecqa, Zygmunta Miłoszewskiego, Brandona Mulla, Sally Rooney, Zyty Rudzkiej, Hanyi Yanagihary , Sary J. Maas, Jakuba Szamałka, Alicji Sinickiej, Janiny Bąk i Agnieszki Stelmaszyk.


18-04-2023

Co za wiadomość! Maja Ostaszewska i Jakub Gierszał w filmie Netflix “Kolory zła. Czerwień”. Ruszyły zdjęcia do kryminału na podstawie książki Małgorzaty Oliwii Sobczak!

Netflix rozpoczął zdjęcia do filmu “Kolory zła. Czerwień” realizowanego w Trójmieście na podstawie powieści kryminalnej Małgorzaty Oliwii Sobczak. Reżyserem filmu jest Adrian Panek, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał również scenariusz. Za produkcję odpowiada Aurum Film.

W rolach głównych zobaczymy Maję Ostaszewską, wcielającą się w postać sędzi, Heleny Boguckiej, szukającej sprawiedliwości po stracie córki, oraz Jakuba Gierszała w roli nieustępliwego prokuratora, Leopolda Bilskiego.

Trójmiejska plaża staje się miejscem dramatycznego odkrycia, gdy morze wyrzuca na brzeg ciało młodej dziewczyny. Nietypowe okaleczenia ofiary wskazują na morderstwo. Na czele dochodzenia staje ambitny i nieustępliwy prokurator, Leopold Bilski. W śledztwo angażuje się też matka ofiary, sędzia Helena Bogucka. Wszystkie tropy prowadzą do jednego z nadmorskich klubów, który okazuje się być związany ze sprawą morderstwa kobiety sprzed 15 lat. Z gromadzonych w trakcie śledztwa informacji i zatajonych przez lata dowodów powoli wyłania się mroczne oblicze przestępczego Trójmiasta. Odkrycia Bilskiego i Boguckiej zaczynają być bardzo nie na rękę lokalnej policji.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B (Grupa Wydawnicza Foksal). Czekamy na premierę!