-
Dostępne warianty:
PDF
Opis:
Co w Stuttgarcie robi maratończyk uparcie? Co ma wspólnego wizyta gejszy z playstation? Kogo się boi nieszczęśnik z Hanoi? O kim w gazecie dla hydraulików ukazał się w Meksyku artykuł? Czy dekalog znaleziono pod Kilimandżaro? Na co zapadł skory do roboty dżokej z Dakoty? Jak rozumie euroentuzjastka z Lublany akcję „porozumienie bez granic”? Z czego chłopiec z miasta Lyon zrobił ponton? Dlaczego spec od marketingu z Kowna ma żony przestać pożądać? Jeśli pytania wydają się absurdalne, odpowiedzi przerosną skalę absurdu. A wewnątrz ruchome obrazki Marka Raczkowskiego!
-
Dostępne warianty:
Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Gnój to wstrząsająca, a chwilami tragikomiczna historia rodzinnego piekła, opowiadana przez dziecko, które jest jednocześnie obiektem przemocy i jej obserwatorem. Narrator opisuje rodzinny rytuał: metodyczne, przypominające tresurę bicie, które jest wyłącznie przyspieszonym kursem buntu i nienawiści. Gnój to studium rodzinnych patologii, przede wszystkim kalekiego ojcostwa – niedojrzałego emocjonalnie, niezdolnego do komunikacji i do wyjścia poza układ słabszy–silniejszy, a także widziana oczami dziecka panorama współczesnego, jak i historycznego Śląska, próba zatrzymania jego niepowtarzalnego kolorytu, ale i ukazania tego, co zwykle wstydliwie skrywane.
„Gnój” od początku pomyślany był jako powieść antybiograficzna... Zapisałem w niej wszystko, czego nie pamiętam. To powrót do mojej ulubionej psychopatologii życia rodzinnego. Na przykładzie historii tradycyjnej śląskiej rodziny pokazuję konfrontację dwóch Śląsków: robotniczego, chacharskiego z tym inteligenckim, arystokratycznym. To walka dwóch żywiołów, której przygląda się dziecko...
Wojciech Kuczok
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Anna Ciarkowska pisze swoją ostatnią książkę. Teraz już może Anna Ciarkowska powiedzieć to głośno: ostatnią, bo przecież jest już, jak mówiła jej babcia, z brzega. Blisko, bardzo blisko, bo ile jej jeszcze zostało teraz, kiedy ma dziewięćdziesiąt osiem lat? Ile tygodni? Ile stron do końca? A zresztą, co na tych stronach, może tylko trochę wspomnień, przemielonych już tyle razy w opowieściach, może Anubis na ścianie pokoju w Domu Opieki, może ręce Czarnej składające jej ciało w białej pościeli?Możesz po prostu opowiedzieć wszystko po kolei? – prosi ją wnuczka, i rzeczywiście, tak byłoby najprościej, napisać wszystko po kolei, od początku, a więc od pierwszej nitki wyciągniętej z babcinego swetra, przez uciekający siwy warkocz, aż po walizkę, w której zmieści się cały dom. Po kolei, całe swoje życie? Ale co w życiu jest nasze? Która opowieść jest naprawdę o nas?Która do nas należy, skoro koniec każdego wątku trzyma zawsze ktoś inny? Która jest prawdziwa, skoro tkamy ją wszyscy, każdy ze swojej strony? A teraz, kiedy minęło prawie sto lat, zostało najważniejsze pytanie: do kogo należy ostatnie słowo? Jak powstaje życie? Otóż z przecięcia dwóch żyć powstaje punkt.Potem przez ten punkt przechodzą kolejne linie innych, linie przerywane, grube, przebiegające szybko, przystające w miejscu. Kiedy znika człowiek, znika punkt i cały ten niepowtarzalny splot, cały ten zbieg okoliczności, którym był.(fragment)
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2024!
„Lekcje greki” to opowieść o zwykłych ludziach, którzy spotykają się w chwili osobistej udręki. Ona całkowicie przestała mówić. On mierzy się z utratą wzroku. Powoli tych dwoje odkrywa głębokie poczucie jedności – ich światy wewnętrzne przecinają się w zaskakująco piękny sposób, gdy przechodzą od ciemności do światła, od milczenia do oddechu i ekspresji.
Ta powieść ukazuje znaczenie bliskości, która zawiązuje się między ludźmi w pełnym cierpienia świecie – oddziałuje na zmysły i przypomina, dlaczego warto żyć.
Han Kang (ur. 1970 r.) – koreańska pisarka i poetka. Debiutowała w 1993 roku pięcioma wierszami opublikowanymi w „Literature and Society”. Laureatka najbardziej prestiżowychkoreańskich nagród literackich. Światową sławę przyniosła jej kontrowersyjna powieść Wegetarianka (2007; W.A.B. 2021), która została uhonorowana Międzynarodową NagrodąBookera w 2016 roku. Powieść Nadchodzi chłopiec (2014; W.A.B. 2020) również zyskała uznanie krytyków, którzy wymieniali ją wśród najważniejszych książek, natomiastBiała elegia (2016, W.A.B. 2022) była nominowana do wielu nagród literackich, m.in. Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku. Książka Nie mówię żegnaj zdobyłaPrix Medicis w kategorii literatura zagraniczna. Była też nominowana do Prix Femina, a francuski magazyn kulturalny „Transfuge” uznał ją za „najlepszą powieść azjatycką”.W 2024 roku Han Kang została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Peter i Ivan Koubekowie są braćmi, ale poza tym faktem łączy ich niewiele.Peter jest trzydziestokilkuletnim prawnikiem z Dublina – przebojowym, kompetentnym i pozornie niezwyciężonym. Jednak po śmierci ojca nie może zasnąć bez leków i z trudem podtrzymuje relacje z dwiema bardzo różnymi kobietami: Sylvią, swoją niegasnącą pierwszą miłością, i Naomi, studentką, dla której życie to jeden wielki żart.Ivan z kolei to dwudziestodwuletni mistrz szachowy. Zawsze uważał siebie za towarzysko nieporadnego samotnika, przeciwieństwo wyrobionego starszego brata. Teraz, w pierwszych tygodniach żałoby, poznaje Margaret, starszą od siebie kobietę po przejściach, i ich losy szybko i intensywnie się splatają.Dla dwóch pogrążonych w żałobie braci i ludzi, których kochają, nadchodzi nowe interludium – czas pożądania, rozpaczy i nowych możliwości – szansa, by się przekonać, ile jest w stanie pomieścić jedno życie, nie rozpadając się na kawałki.SALLY ROONEY jest irlandzką pisarką, autorką powieści Rozmowy z przyjaciółmi, Normalni ludzie i Gdzie jesteś, piękny świecie.To rzadkość, żeby powieść wywołała tak bezbrzeżne uwielbienie u niemal wszystkich ludzi, których znasz.„Observer” o Rozmowach z przyjaciółmiFascynująca historia miłosna dwudziestego pierwszego wieku.„Times Literary Supplement” o Normalnych ludziachTa książka wzruszyła mnie do łez więcej niż jeden raz… Jej najlepsza powieść.„The Times” o Gdzie jesteś, piękny świecie
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
„Siedem lat mieszkała za granicą. Chciała być daleko stąd. Wyglądało na to, że tam zostanie. A ona któregoś dnia wróciła i stanęła w progu naszego berlińskiego mieszkania. Nagle musiałam oddać córce trochę przestrzeni, a tak naprawdę chciałam być tu sama, by pracować, pisać i czytać, przerzucać tony papieru, bo do tego się kształciłam, doktoryzowałam i habilitowałam. Tak, jestem doktorem –ale ani od duszy, ani od ciała, tylko od papieru i słów”.Słowa bywają różne, pełne miłości lub bólu, pełne ukrytych historii. Bo matka i córka mają sporo do przepracowania. Wspierają się, ale też ścierają. Bywa, że mają dość – siebie i wszystkiego wokół.A w końcu i tak szukają opasłego Gombrowicza, żeby ustawić na nim laptop i obejrzeć odcinek Emily w Paryżu. Bo wiedzą, że dadzą radę, że wyjdą z kryzysu mocniejsze i wszystko będzie dobrze.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
Jest rok 2024. Świat nękany przez zmiany klimatyczne, gospodarcze kryzysy i zacięte polityczne spory zatraca się w chaosie i zmierza ku upadkowi. Rozległe tereny zostały wyludnione, a mieszkańcy zamienionych w fortece miast nieustannie mierzą się z groźnymi chorobami, głodem, przemocą, pożarami…Lauren Olamina, córka lokalnego pastora, obdarzona darem – a raczej przekleństwem – hiperempatii, nie godzi się na los, jaki ją spotkał. Wyrusza więc w samotną i bardzo ryzykowną podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa i nadziei. Stopniowo dołączają do niej spotkani po drodze ludzie – tak jak ona pragną przetrwać i na zgliszczach starego świata stworzyć miejsce, w którym będą mogli zacząć żyć na nowo.Octavia E. Butler napisała tę dystopijną powieść w 1993 roku. Dziś przedstawiona przez nią czarna wizja świata wciąż przeraża – głównie dlatego, że okazuje się niezwykle bliska otaczającej nas rzeczywistości.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
WIELKI POWRÓT MALCOLMA XDMalcolmowi i Stomilowi przychodzi rzucić się na głębię dorosłego życia. Ich pierwszą pełnoprawną pracą jest jeżdżenie w różne miejsca i patrzenie, ile się tam kradnie. Odwiedzają przy tym wiele egzotycznych krain, w tym dwa razy Kraków. Zajęcie to przynosi im małą fortunę, która niestety wpędza Stomila w problemy zdrowotne i zmusza do założenia sekty. Po drodze bohaterowie spotykają też znajomych z dawnych lat – niekoniecznie akurat tych, na których chcieliby się natknąć.Malcolm XD – najbardziej nieznany człowiek w Polsce, legenda rodzimego internetu. Twórca past o Patologu, Paulinie i psie, Borach Tucholskich oraz kultowej historii o starym fanatyku wędkarstwa, która doczekała się nawet ekranizacji.Na papierze zadebiutował Emigracją, która z miejsca stała się bestsellerem i zdobyła uznanie krytyków, więc aby nie zawieść wysokich oczekiwań społecznych, napisał jeszcze Edukację, a teraz Eskapadę. Pierwszy tytuł został już zekranizowany jako serial Emigracja XD, drugi jest w trakcie tego procesu.Ukłonem wobec najwierniejszych fanów i analogowych odbiorców literatury był również zbiór najlepszych past o niezbyt odkrywczej nazwie Pastrami.Malcolm XD w pierwszej fazie lockdownu charytatywnie umilał ludziom życie za pomocą Kronik koronawirusowych, ale nie docenił rozmiarów epidemii i wymyślił za krótką historię. Na spotkaniach autorskich siedzi w automacie, wywiadów udziela przez internet, złośliwi twierdzą, że jest osobowością zbiorową.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Klimatyczne zwieńczenie opowieści o ludziach, którzy cenili ziemię i rodzinę ponad wszystko.Świat u progu XX wieku pędzi, przyspiesza także rytm życia wsi kujawskiej. Tu, gdzie od zawsze wiedzę przekazywało się z pokolenia na pokolenie, co światlejsi chłopi zaczynają wyczytywać nowinki w gazetach.W raptownie zmieniającej się rzeczywistości szuka sobie miejsca kolejne pokolenie Józwiaków. Najtrudniej jest Staśkowi, zadającemu coraz bardziej zawiłe pytania. Dwie wsie dalej pewna krewka i zamożna wdowa, mimo oporu rodziny i sąsiadów, próbuje żyć na własny sposób.W okolicy, ku zgrozie miejscowych, pojawia się Dziwna Iśka, córka niegdyś wygnanej ze wsi czarownicy...Tom trzeci Sagi o ludziach ziemi to opowieść o szukaniu wolności i kobiecej odwadze, o mocy słowa i siłach natury, o trzeźwości i upojeniach.Może ją kto zauroczył, że po śmierci męża tak się zmieniła, tak plotkowali. Może stare baby ją zaklęły, by sama się w zrzędę przerodziła, tak podobno gadali, nie przy mnie, ale już moja Małgośka nieraz takich rzeczy od ludzi się nasłuchała i wracała wtedy do domu z płaczem, że po pogrzebieojca boginki zabrały cichą mamę, a z lasu przyniosły pyskatą. – Popatrz na mnie – mówiłam. – Popatrz tylko. Wyglądam inaczej?Wpatrywała się we mnie uważnie, a potem kryła twarz w rękach i szlochała.– Krzyczysz!– Nie krzyczę, mówię przecież normalnie.I zaraz zaczynałam szeptać, ale nie starczało mi szeptu na długo. Głos, tyle lat trzymany w głębipiersi, domagał się swojego, jak kura uciekinierka, co to potrafi nawet psa zaatakować, kiedy posmakuje wolności.[fragment]Anna Fryczkowska pisarka i scenarzystka. Absolwentka italianistyki i studiów Genderowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa na łódzkiej Filmówce. Mieszka z rodziną i zwierzętami w Warszawie, wakacje spędza na wsi. Zdobywczyni wielu nagród literackich, między innymi Róży Gali za Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki); nagrody głównej na Festiwalu Literatury Kobiet za powieść Starsza pani wnika. Jej Cyrkówkę Mariannę, opartą na życiorysie ludowej malarki, a wcześniej artystki cyrkowej, Marianny Razik, serwis Granice.pl uznał za najlepszą książkę roku z historią w tle. Pierwszy tom Sagi o ludziach ziemi zdobył nominację w kategorii najlepsza książka historyczna serwisu Lubimyczytać.pl.Inspiracją do napisania Sagi o ludziach ziemi były pamiętniki dziadka i ojca autorki.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
Najnowsza książka laureatki Literackiej Nagrody Nobla.Punktem wyjścia tej niezwykle osobistej powieści staje się śledztwo podatkowe, które toczyło się w sprawie Elfriede Jelinek.Naruszające prywatność rewizje, nieprzyjemne przesłuchania, wertowanie wszelakich, również osobistych dokumentów zawierających dużą część życia - to wszystko staje się dla pisarki pretekstem do opowiedzenia o swoich rodzicach i dziadkach, o żydowskiej części rodziny, o wypędzonych i zamordowanych krewnych, o ucieczce i prześladowaniach, o dawnych i nowych nazistach.Mówi o sobie i o kraju oraz o opętanym materializmem społeczeństwie poniżającym ofiary, a nagradzającym katów. Pisze jako oskarżona, jako ofiara i jako obrończyni - czasem ze złością i wzburzeniem, czasem ze smutkiem, czasem z typowym dla siebie sarkazmem.Więc dobrze, zróbmy zarys mojego życiorysu. Najważniejsze, żebym nie musiała sama jeszcze raz wszystkiego rysować, co najwyżej co nieco dorysować, dosłownie parę ostatnich kresek, wolę sama odejść niż coś obejść. Obchodzenie podatków stało się sportem narodowym. Co tu mamy na rachunku?, spotkanie służbowe?, zgadza się albo nie, powiedzmy: nie. Jeśli pani tak mówi, to na pewno nie będzie to prawda, w żadnym razie, o ile panią znamy. Ale państwo mogliby to przeprowadzić bardziej profesjonalnie i w większym stylu, inni przecież też tak robią, ja tak wolę nie robić, myślę o swoich umiejętnościach, których nie posiadam, i o rodzinie, której też nie posiadam, wyjątek: mąż sztuk jedna, o niego chodzi, który mnie do siebie sprowadził, jak się kiedyś mawiało, ale do niewłaściwego miasta, z którym trwa wymiana informacji, informacje wymieniane są zawsze i wszędzie, jeśli przestają się człowiekowi podobać; ale dokąd prowadzi ta wymiana?fragment
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Powieść Jacka Paśnika porusza autentycznością emocji i dojrzałą literacką kreacją miasteczka Urocz, rozgrzanego upałem i gorączką stanu wojennego. W tej narracji wszystko wrze, kipi, rozlewa się, poszukuje kształtu, spełnienia, sensu. Tak szybko się nie umiera to historia wchodzenia w dorosłość, swoistego rytuału przejścia, wystawiającego na próbę pierwszą miłość i przyjaźń, relacje z rodzicami i ojczyzną. Bohater nie tylko odnosi przy tym rany fizyczne i psychiczne, traci niewinność, ale także zyskuje świadomość historyczną i polityczną. Dobra, ciekawa opowieść.JOANNA BATOR
A gdyby tak zdmuchnąć pajęczyny z rekwizytów historii? I stan wojenny w Polsce 1982 roku przemienić w wielką scenę dla nowej ludzkiej komedii? Ukazać pierwsze próby dorosłości, pierwszy bunt, pierwsze prawdziwe uczucia? Jacek Paśnik, rocznik 1997, w precyzyjny sposób sięga po realia sprzed dwóch pokoleń, tworząc własny, niezwykły mit. Tak szybko się nie umiera to porywający spektakl, w którym odnajdzie się każde spośród nas – tu i dzisiaj.PIOTR SIEMION
JACEK PAŚNIK – pisarz, publicysta. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Publikował między innymi w „Popmodernie”, „Stonerze Polskim”, „Wizjach”, „Noizz”. Zadebiutował w 2022 roku powieścią Dzieci (W.A.B.). Od 2023 roku felietonista „Notatnika Literackiego”. Współprowadzący (z Olgą Drendą) podcastu Dziś (newhomers.pl) oraz audycji w Polskim Radiu Czwórka.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
"Blady ogień" to jedno z niekwestionowanych arcydzieł Vladimira Nabokova, książka oparta na niepowtarzalnym pomyśle formalnym. Rzecz składa się z poematu napisanego przez fikcyjnego dwudziestowiecznego poetę amerykańskiego oraz przedmowy do niego, komentarza i indeksu pióra również fikcyjnego edytora, który wykorzystał okoliczności, by przejąć kontrolę nad rękopisem. Czytelnik szybko orientuje się, że teksty komentatora nie przystają do komentowanego przezeń utworu. Edytor opowiada przede wszystkim własną historię, historię ostatniego, zdetronizowanego wskutek rewolucji władcy nieistniejącej na mapach krainy o nazwie Zembla oraz zamachu na króla-emigranta. Fabuła wyłaniająca się z komentarza jest jasna, wyraźna, pełna szczegółów i precyzyjnie zarysowanych postaci, nietrudno jednak zgadnąć, że są to rojenia szaleńca. "Realnego" przebiegu wydarzeń trzeba się domyślać, ale czytelnik otrzymuje wystarczająco wiele informacji, by domysły złożyły się w logiczną i przekonywającą całość.
Mary McCarthy napisała o tej powieści, że "jest jednym z największych dzieł sztuki naszego stulecia", czyli wieku XX, i bez wątpienia miała rację!
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Los nie pyta nas o zdanie, ale niekiedy podpowiada, do których drzwi zapukać. Natasza może powiedzieć, że ma dobre życie – jej kariera nabiera tempa, a związek wchodzi w etap stabilizacji. Właśnie wprowadzają się z narzeczonym do nowego mieszkania. Nie planują jednak ślubu, bo przecież, jak twierdzi Patryk, papiery nie są im do niczego potrzebne.Jeden telefon zmienia wszystko. Natasza dowiaduje się, że od zaraz będzie musiała zająć się cierpiącą na alzheimera matką. Matką, od której uciekła, gdy miała 19 lat.Patryk nie wyobraża sobie, żeby mieli wziąć chorą do siebie, zaczyna wycofywać się z relacji i unikać narzeczonej. W pracy nikt nie daje Nataszy taryfy ulgowej, koleżanki wolą rozmawiać o lżejszych tematach. Kobieta z przerażeniem zauważa, że nie może liczyć na nikogo, a wymagająca całodobowej opieki matka to tylko jej problem. W kilka tygodni po dawnym życiu pozostaje jedynie wspomnienie.Jak odnaleźć w tym wszystkim nadzieję i sens? Czy da się wybaczyć i pokochać na nowo? Mądra, pełna ciepła opowieść o pojednaniu, zrozumieniu i dojrzałej miłości.Rzuciła torebkę na fotel i rozejrzała się po mieszkaniu. Stara meblościanka wciąż stała w tym samym miejscu, a na niej poustawiane zdjęcia w drewnianych ramkach. Zbliżyła się do nich. Na jednym była z rodzicami, na drugim sama. Wzięła do ręki fotografię. Pamiętała, kiedy została zrobiona. Specjalnie pojechali wtedy do zakładu fotograficznego. Matka kazała jej włożyć sukienkę na szelkach, z zielonego sztruksu.Nie cierpiała jej, była za krótka, nie w jej guście, ale zabrakło jej odwagi, by powiedzieć mamie, co myśli. Mama przecież zawsze miała rację. Koło mamy zawsze chodziło się na palcach. Mamie nikt się nie sprzeciwiał. Mama tak dużo w życiu przeszła… Natasza sięgnęła po kolejne zdjęcie w białej ramce. Była na nim jej siostra. Uśmiechała się do obiektywu. W policzkach zrobiły się jej ładne dołki. Julia miała wtedy trzy lata… Tak, nie mogła mieć więcej.[fragment]Anna Sakowicz - powieściopisarka i bajkopisarka; absolwentka filologii polskiej oraz edukacji filozoficznej i filozofii. W 2023 r. otrzymała Honorową Nagrodę Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Napisała ponad dwadzieścia powieści obyczajowych oraz książek dla dzieci. Miesza humor z powagą i wzruszeniem i zawsze jest blisko spraw kobiet. W książkach dotyka wrażliwych kwestii, ale unika patetycznego tonu. Temat choroby Alzheimera, który porusza w książce Moja matka pestka, jest jej szczególnie bliski ze względu na osobiste doświadczenia. Prywatnie Anna Sakowicz jest mamą, żoną i właścicielką dwóch kotów. Przemierza świat na rowerze. Kocha teatr i książki.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
Twórczość Grace Paley, pisarki, poetki, eseistki i działaczki pacyfistycznej, sytuuje się w najlepszych tradycjach amerykańskiej i światowej nowelistyki. W jej opowieściach słychać głosy z różnych klas społecznych i grup etnicznych tworzących barwną mozaikęNowego Jorku, głównie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku.Żydzi, Irlandczycy, Włosi, Latynosi i Afroamerykanie – każdy przemawia własnym głosem, opowiadając o codziennych „małych ludzkich zawirowaniach”, ale także niecodziennych tragicznych wydarzeniach. Bohaterami i bohaterkami Paley są samotne matki na placach zabaw w Greenwich Village i w Central Parku, z dziećmi wystawionymi na towarzystwo przelotnych ojców, stopniowo coraz bardziej świadome i zaangażowane w polityczne dylematy tamtych czasów, imigranci szukający swojego miejsca w molochu wielkiego miasta przedstawionego w sposób nadzwyczaj plastyczny i intymny, ludzie w różnym wieku pochłonięci na pozór trywialną krzątaniną...Opowiadania Grace Paley, zabarwione humorem i ironią, pisane językiem na przemian potocznym i poetyckim, mimo osadzenia w konkretnym miejscu i czasie zawierają uniwersalne przesłanie, wstrząsają, wzruszają i bawią.Grace Paley (1922–2007) – amerykańska pisarka, poetka, eseistka, nauczycielka i aktywistka. Urodziła się na nowojorskim Bronksie w rodzinie żydowskich emigrantów z Rosji. Uczyła kreatywnego pisania w Sarah Lawrence College i w City College of The City University of New York. Wykładała także w Columbia University i Syracuse University. W 1980 roku została członkinią prestiżowej American Academy of Arts and Letters. Zdobyła wiele nagród literackich, w tym im. O. Henry’ego (1969) za opowiadanie Distance (Odległość) oraz imienia Edith Wharton (1986) za całokształt twórczości. Została też uhonorowana mianem „pisarki nowojorskiej”, tytułem w pełni zasłużonym, bo Nowy Jork to ukochane miasto Grace Paley, które pokazuje w różnych odsłonach.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
Nowa książka autora "Taśm rodzinnych".Toskania, słońce, grupa przyjaciół, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego i wróżba, która głosi, że wszystko się rozpadnie. Znaki zodiaku to zanurzona we współczesności opowieść o grach z tożsamością, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia.Maciej Marcisz zadaje pytania o miłość, przyjaźń i wielość naszych osobowości.Maks jest pisarzem. Sławę przyniosła mu autobiografi czna trylogia, w której przedstawił swoje dzieciństwo spędzone w biednej, dysfunkcyjnej rodzinie. Jest tylko jeden problem – ktoś twierdzi, że ta historia została zmyślona.Jego przyjaciółka Ida właśnie się zaręczyła. Szkoda tylko, że praca w biurze tłumaczeń ją wypala – do tego stopnia, że pewnego ranka wychodzi z domu i błąka się po mieście, a w końcu zgłasza do szpitala psychiatrycznego. Pogubieni przyjaciele wyjeżdżają na wakacje do włoskiej rezydencji wspólnej znajomej. Idealne warunki, by odpocząć i wreszcie ułożyć sobie spójną wizję życia. Lub też kompletnie je zniszczyć.Pierwsza karta. Przeszłość. Dziewiątka mieczy. Koszmar, z którego się budzisz, a następnie zdajesz sobie sprawę, że jest rzeczywistością. Smutek, rozpacz, obawa przed tym, co najgorsze. Niezgoda na to, co jest. Pola spogląda w niebo, Ida traci resztki ironicznego uśmiechu, Maks spuszcza wzrok. Julian wyciąga kolejną kartę. Na obrazku mężczyzna, ni to wesoły, ni to smutny, zwisa z drzewa głową w dół, powieszony za lewą nogę, i wpatruje się w każdego, kto na niego spojrzy. Jego twarz nie wyraża cierpienia.– Druga karta. Teraźniejszość. Wisielec. Zatrzymanie się w czasie, niechęć do kroczenia naprzód. Karta wskazuje na moment zawahania, pauzę. By zyskać nowy punkt widzenia, potrzebujemy czasu.(fragment)Maciej Marcisz – pisarz, zawodowo związany z branżą wydawniczą, autor Taśm rodzinnych (W.A.B., 2019), jednego z najczęściej komentowanych debiutów ostatnich lat, i Książki o przyjaźni (W.A.B., 2021). Jego opowiadania ukazywały się na łamach „Wakatu”, „Pisma”, „Vogue’a Polska” i „Gazety Wyborczej”. Wraz z przyjaciółką prowadzi Nowy Klub Czytelniczy.Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
Druga – po „My, trans” – książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny – Jacoń jest ojcem transpłciowej Wiktorii.
„Wiktoria„ traktuje o różnych odcieniach transpłciowości i jej codziennym obliczu. O latach po najcięższych chwilach, o marzeniach, o planach i o przeżyciach różnych osób na różnych etapach tranzycji.
„Bywam różna. Nie, jeszcze inaczej: ja jestem różna. I zdecydowanie nie tylko transpłciowa. Mam także mnóstwo innych cech. Zresztą gdy mówisz „osoba transpłciowa”, to łączy się to z jakimiś założeniami wyjściowymi o takiej osobie. […] Zbyt często nie ma miejsca na niuanse. Nie ma miejsca na cechy indywidualne” – Wiktoria
„Mam na imię Wiktoria” – pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia. Zdanie padło, a my dalej przecież byliśmy tymi samymi rodzicami – reagującymi a vista, bo inaczej się nie da. […] Nie byliśmy na tę drogę przygotowani, to jasne. I my wszyscy, jako społeczeństwo, też bywamy nieprzygotowani – emocjonalnie, intelektualnie – na przyjęcie tego, co różne. Nie rozumiemy. A kiedy nie rozumiemy, to się buntujemy. Wściekamy, a czasem rozpaczamy. Dopiero potem zaczynamy pytać, uczymy się słuchać i powoli rozumieć, by na końcu już tylko kochać. I wierzę, że ma to głęboki sens” - Piotr Jacoń
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Komiczno-tragiczna powieść kampusowa, która zachwyciła czytelników.Pnin to poczciwy i dość nieporadny profesor na Uniwersytecie Waindell. Ten nieco zagubiony i nieprzystosowany rosyjski emigrant próbuje odnaleźć się w amerykańskim środowisku akademickim przełomu lat czterdziestych i piećdziesiątych XX wieku i zachować godność. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż otoczony nieprzychylnymi osobami i intrygantami raz po raz staje sie ofiara nie tylko komicznych i zarazem smutnych nieporozumień, ale także subtelnych spisków oraz nieprzyjemnych manipulacji.Pnin to jedna z najbardziej lubianych książek Nabokova. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona najmniej skomplikowanym dziełem pisarza. Okazuje się jednak, że autor po raz kolejny zastawia na czytelnika literackie pułapki, zmuszając go do wyjścia poza dosłowne rozumienie tekstu i zachecajac do nieoczekiwanychinterpretacji.Vladimir Nabokov (1899–1977) – pisarz rosyjsko-amerykański, fi lolog, tłumacz. Pochodził z bogatej arystokratycznej rodziny z tradycjami. W 1919 roku wyemigrował do Berlina, trzy lata pózniej ukończył studia w Cambridge.W okresie miedzywojennym mieszkał w Niemczech i we Francji, gdzie powstały jego pierwsze powieści napisane po rosyjsku.W 1940 roku wraz z rodzina przeniósł sie do Stanów Zjednoczonych i odtąd pisał wyłącznie po angielsku. W 1959 roku wrócił do Europy i osiadł w Szwajcarii. Najbardziej popularne dzieło autora to wydana w 1955 roku Lolita (wyd. XI, W.A.B. 2021) ukazujaca zamiłowanie do zawiłych gier słownych i opisowych szczegółów, które charakteryzowały jego twórczość literacką.Pnin został wydany w 1957 roku. Książkę tę zalicza sie do powieści kampusowych. I choć może się ona wydawać bardziej przystępna i tradycyjna niż pozostałe teksty autora, nic mniej mylnego. Nabokov po raz kolejny zaskakuje swoich czytelników i podejmuje z nimi subtelną literacką grę, nakłaniając ich do uważnej i świadomej lektury.Hobbystycznie Nabokov zajmował się układaniem zadań szachowych, był także uznanym badaczem motyli.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
Wydana po raz pierwszy w 1984 roku Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa lekkość.
Głównym problemem, który interesuje Kunderę w tej książce jest kwestia przypadku jako czynnika, który determinuje ludzkie losy. Miłość jest przypadkiem. To przypadek decyduje, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie. Przypadek decyduje również o tym, czym zajmujemy się przez całe życie, kim jesteśmy, z jakimi ludźmi się stykamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami – prawdziwym i wymyślonym - poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze.
Sposób w jaki napisana jest Nieznośna lekkość bytu doskonale koresponduje z tematem - napisana jest lekko, pozornie chaotycznie. Wypełniona stwierdzeniami o charakterze ogólnym, których nie można traktować inaczej niż jako stwierdzenia właściwie nieważne...
Wtedy, w Paryżu, Milan dał mi rękopis Nieznośnej lekkości bytu. Przeczytałam go z ogromnym przejęciem. Nie tylko przypomniało mi to moje doświadczenia z Pragi w 1968 roku, ale jakoś niebywale korespondowało z emigracją i polskim Sierpniem. Wydawało mi się, że w tej powieści zawarta jest suma doświadczeń, które mogą być cenne dla polskiego czytelnika, i spytałam Kunderę, czy zgodzi się, bym przetłumaczyła powieść na polski. Zgodził się z entuzjazmem, a potem bardzo uważnie przeczytał przekład, chociaż polskiego nie zna, więc nie mógł ocenić jego jakości.
Agnieszka Holland, „Newsweek”
Milan Kundera (ur. 1929) – jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny. Dwukrotnie wstępował i zostawał wydalany z Czeskiej Partii Komunistycznej. W 1975 roku wyemigrował do Francji. W 1981 roku przyjął obywatelstwo francuskie. W 1990 roku opublikował swoją ostatnią powieść w języku czeskim. Od tej pory pisze tylko po francusku i nie pozwala tłumaczyć na język ojczysty swoich nowych książek. Do najbardziej znanych dzieł Kundery należą powieści: Żart (wyd. 1967), Śmieszne miłości (1970), Księga śmiechu i zapomnienia (1978), Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność (1990), a także esej Sztuka powieści (1986).
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (EPUB, MOBI)
Opis:
"Tajni dyrygenci chmur" to powieść w duchu nowego realizmu magicznego Nathana Hilla czy Donny Tart. Opwiada o dorastaniu w późnym socjalizmie, kiedy Polska przeżywa kryzys gospodarczy, jedzenie jest na kartki, a młodzież indoktrynowana w szkołach.Wiosną i latem 1986 roku w życiu samotnej i nadwrażliwej Loli wiele się dzieje. Urodzona w biednej robotniczo - chłopskiej rodzinie dziewczynka pierwszy raz odwiedza bibliotekę, jedzie na pierwsze kolonie, przeżywa pierwszą miłość. Staje się też świadkinią największej katastrofy w dziejach Europy, a na dodatek próbuje odkryć rodzinne tajemnice.Powieść Grzegorzewskiej, nawiązująca do wątków z jej debiutanckich "Guguł", z czułością i skupieniem na szczególe odtwarza mało znany już świat chłopów żyjących od pokoleń na skraju Jury i odchodzące w przeszłość śląskie zwyczaje.Wioletta Grzegorzewska - prozaiczka i poetka. Jej zbiór opowiadań "Guguły" z 2014 roku znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz w finale Nagrody Literackiej Gdynia, a tłumaczenie tej książki (autorstwa Elizy Marciniak) otrzymało nominację do międzynarodowej Nagrody Bookera. Autorka powieści "Stancje" (W.A.B., 2017), Dodatkowa dusza (2020) oraz Wilcza rzeka (W.A.B., 2021). Mieszka w Wielkiej Brytanii.
-
Dostępne warianty:
Książka, Ebook (MOBI, EPUB)
Opis:
Jurek wraca do swojej rodzinnej wsi oddzielonej od reszty świata prastarym lasem. Planuje przeczekać kryzys dwudziestego piątego roku życia u swojej ciotki Matyldy, właścicielki kilkunastu kotów i rozpadającego się domu. Las ma niezagojone rany, o których wszyscy woleliby zapomnieć. Szczególnie właściciel ubojni drobiu, miejscowi myśliwi i ciotka. Spokój wszystkich zaburza zaginięcie młodej aktywistki i powrót wyklętej we wsi Liszki.
To opowieść o przetrwaniu, o radykalnym egoizmie i radykalnej trosce, o nieoczywistych sojuszach pomiędzy outsiderami, o powolnym upadku społeczności zbudowanej na przemocy i o potrzebie własnego miejsca, głosu, więzi i wspólnoty.
Znakomicie opowiedziana historia o współczesnych dwudziestolatkach, zagubionych i przerażonych, ale równocześnie zdolnych do działania i odważnych. Jeśli kiedykolwiek czuliście się we współczesnym świecie jak zwierzęta łowne, sięgnijcie po tę książkę. Jest żarliwa, zaangażowana i mądra. Daje nadzieję na zmianę. Jak ogień, który niesie ciepło, zamiast zabijać.Łukasz Barys"Zwierzęta łowne" to wielowątkowa opowieść o zawiłych relacjach międzyludzkich, o powrotach, o poszukiwaniach (rozpisanych na wiele wątków), o dziedziczeniu, o odzyskiwaniu siebie i budowaniu relacji wbrew przeszkodom, jakie otaczający świat stawia przed bohaterami. Bliska jest mi ta narracja: uważna, dostrzegająca inność, wychodząca z troski i przejęcia światem, oswajająca lęki i – co istotne – przemoc nazywająca przemocą, a krzywdę – krzywdą. I jeszcze to – oto historia, w której las staje się niejednokrotnie sceną teatralną, na której dzieje się opowieść. Wejdźcie w ten las, zachowajcie czujność, jak zwierzę.Małgorzata LebdaAnna Mazurek, ur. 1996 – pisarka, reżyserka i dramaturżka, tworzy prozę i teksty dla teatru. Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zadebiutowała w 2019 roku świetnie przyjętą przez czytelników i recenzentów powieścią Dziwka. Jej teksty były wystawiane m.in. w Teatrze Soho w Warszawie, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrze Polskimim. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.