Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo Wilga Wydawnictwo Wilga play Wydawnictwo FoxGames Wydawnictwo Uroboros Wydawnictwo Buchmann

Darmowa przesyłka od 100zł!

Kryptonim "Skóra"

Kryptonim "Skóra"
Autor: Monika Góra

Dostępność: Dostępny

Wszystkie formaty i wydania:

Książka (ebook) EPUB (ebook) MOBI
Przeczytaj fragment
Promocja!
Sugerowana cena detaliczna:
49,99 zł
Cena aktualna na stronie: 37,49 zł Oszczędzasz 12,50 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 37,49 zł
- +
LUB

Opis

Czy o brutalne morderstwo został oskarżony niewinny człowiek?

Prawdziwa opowieść o bezprecedensowej zbrodni w historii światowej kryminalistyki – brutalnym zabójstwie i oskórowaniu Katarzyny Z., studentki z Krakowa. Zapis dziennikarskiego śledztwa szukającego odpowiedzi na pytanie, czy o to brutalne zabójstwo został oskarżony niewinny człowiek? Kto kryje prawdziwego sprawcę zbrodni?

Katarzyna Z. zaginęła 12 listopada 1998 roku. Niemal osiem tygodni później w śrubę płynącego po Wiśle statku wkręciła się ludzka skóra. Ktoś precyzyjnie zdjął ją z całego korpusu, po czym wrzucił do rzeki. Badania DNA wykazały, że szczątki należały do zaginionej kobiety.

Po czterech miesiącach śledczy odebrali telefon od mężczyzny, który twierdził, że zna potencjalnego sprawcę zbrodni. Informacje te spowodowały, że policja zainteresowała się dziwakiem z krakowskiego Kazimierza. Jednak gruntowne przeszukanie jego mieszkania i przesłuchanie nic nie dały.

W 2017 roku policja zatrzymała Roberta J., tego samego, którego kilkanaście lat wcześniej podejrzewała o dokonanie zbrodni. Szybko okazało się, że śledczy nie mają żadnych bezpośrednich dowodów obciążających mężczyznę, a jedynie poszlaki. Mimo to postawiono mu zarzuty i przez pięć lat przetrzymywano w areszcie, a w 2022 roku skazano na do żywocie. Wyrok jest nieprawomocny.

Fragment:

Kapitan pchacza Łoś siedzi w sterówce zajęty cumowaniem barki ze żwirem do nabrzeża Wisły. Jest mroźny zimowy wieczór, 6 stycznia 1999 roku. Nagle obroty maszyny gwałtownie spadają. Rozlegają się dziwne trzaski.

– Psiakrew! Znowu coś się nawinęło na śrubę. Pewnie jakaś gałąź lub opona, myśli. Ciemno już, jutro się tym zajmiemy.

Następnego dnia o świcie razem z mechanikiem i marynarzem otwierają pokrywę w biało-czarne poprzeczne pasy i świecąc latarkami, schodzą pod pokład. Zaglądają do śruby. Widzą, że nakręciły się na nią jakieś sczerniałe śmieci. Okropnie śmierdzi.

Wychodzą na górę, odkręcają dekiel i pogrzebaczem wyciągają kawałki na pokład.

– Co to jest?

– Kawałek ucha – mówi nagle jeden z nich.

Szok.

– To chyba ludzkie zwłoki – wydusza z siebie kapitan.

Marynarz dzwoni do dyżurnego portu rzecznego, zawiadamia go o znalezisku. Ten informuje komisariat wodny przy ulicy Tynieckiej. Na barkę przyjeżdżają policja i lekarz sądowy, który przeprowadza wstępne oględziny. Stwierdza, że to ludzka skóra z przedniej części korpusu bez tkanek kostnych, z widocznym pępkiem i fragmentem owłosienia łonowego. Oprócz skóry zostają wyłowione: pukiel włosów, spruty fragment ciemnego swetra, kwadraty wycięte ze sztruksowych czarnych spodni, urwane ramiączko stanika, a także fragment flanelowego materiału

Monika Góra - reporterka i scenarzystka. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat była związana z telewizją TVN. Jest autorką reportaży prasowych publikowanych w „Dużym Formacie”, magazynie reporterów „Gazety Wyborczej”, i czterech książek non-fiction: Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan? (2019), Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego (ze współautorem Krzysztofem Brożkiem, 2020), Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie? (2021) i Amber Gold. Układ, który oszukał tysiące ludzi (2022).

Dodatkowe informacje

Data premiery 20-01-2023
Liczba stron 352
Wydawca W.A.B.
Autor Monika Góra
Format 135 x 202
ISBN 978-83-8318-265-0
Kategoria Wydawcy Literatura faktu
Typ okładki miękka ze skrzydełkami

Opinie

Nie weryfikujemy opinii, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.

Recenzje klientów - Ocen: 1

Monika Góra to polska dziennikarka, autorka pięciu wydanych reportaży. W „Kryptonimie Skóra” skupia się na brutalnej zbrodni z 2998 roku, której ofiarą padła młoda studentka, z tym że robi to przez pryzmat zatrzymanego, w 2022 roku skazanego na dożywocie. Dlaczego w ten sposób? Bo na winę Roberta J. w sumie nie ma dowodów. Prokuratora przedstawiła tylko poszlaki, które jak dowodzi autorka książki, raczej nie brzmią spójnie. Skąd więc skazanie? Czy w więzieniu siedzi niewinny człowiek? Ciężko to ocenić na pewno, jednak Monika Góra przeprowadza własne solidne i szerokie śledztwo, które poddaje w wątpliwość zasadność tego skazania. Autorka opisuje dokładnie cały życie skazanego, jego charakter, problemy, rozmawia z masą ludzi, którzy choć twierdzą, że Robert jest dziwny, to jednak nigdy nie byłby zdolny do tak brutalnej zbrodni. W tym samym czasie dostajemy też portret drugiego podejrzanego, który wydaje się naprawdę dużo lepszym kandydatem na mordercę. W tej hipotezie wszystko jest w sumie jasne, wszystko do siebie pasuje. Dlaczego więc policja nigdy nie poszła tym tropem? Dlaczego nie chce rozmawiać z dziennikarką? Dlaczego wydała miliony z kieszeni podatników na idiotyczne, nikomu niepotrzebne i nic nie stwierdzające badania? Ciężko na te pytania odpowiedzieć, to reportaż mocno szokujący. Nie rozumiem jak śledczy, ich zwierzchnicy czy w ogóle społeczeństwo mogło na takie coś przystać. Autorka przytacza nam rozmowy, opinie ekspertów, listy skazanego, a tym samym buduje dosyć szeroki i spójny obraz sprawy. To kawał solidnej dziennikarskiej roboty, która zadaje wiele trafnych pytań. Polecam!
Ocena
Recenzja wg Kryminał na talerzu / (Dodano 01.02.2023)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Kryptonim "Skóra"

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: