Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo Wilga Wydawnictwo Wilga play Wydawnictwo FoxGames Wydawnictwo Uroboros Wydawnictwo Buchmann

Darmowa przesyłka od 100zł!

Sorge

Sorge

Dostępność: Dostępny

Przeczytaj fragment
Promocja!
Sugerowana cena detaliczna:
39,99 zł
Cena aktualna na stronie: 16,00 zł Oszczędzasz 23,99 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 16,00 zł
- +
LUB

Opis

Zniewalająca melancholia Bożej Woli. Zdarzają się fragmenty naprawdę boskie.
Zyta Rudzka 
Poruszająca i subtelna powieść o wszystkich tych drobnych zakamarkach w człowieku, które pokazywać potrafi tylko najlepsza literatura.
Jakub Małecki

Dziewczyna powraca z dużego miasta w rodzinne strony, ciągnąc za sobą piętno jedynej ocalonej. Tula nie walczy już o koronę miss województwa, bo została małomiasteczkową królową cukierni z flamingiem w szyldzie. Adela próbuje ocalić resztki pamięci przed kaprysami starości i szwankującym ciałem. Pewnego dnia wszystkie usłyszą trzask, który brutalnie zburzy spokój Sorge. Ale czy miasteczko, które już w nazwie ma zmartwienie, kiedykolwiek zaznało spokoju?
Sorge to powieść spleciona z historii trzech kobiet, które poszukują własnego głosu w małej zamkniętej społeczności, naznaczonej przekazywaną od pokoleń traumą.
Mocna, poruszająca i ważna proza o upływie czasu, więzach rodzinnych i doświadczeniu samotności.
Trzask, flaming, skrzydłokwiat.

Aleksandra Zielińska w poruszający sposób pisze o stracie i trudnych zmaganiach z widmami przeszłości, po mistrzowsku opisuje poczucie bezradności i pustki po kimś, kogo nagle zabrakło. To opowieść przede wszystkim o kobietach, matkach i córkach, które z całych sił próbują utrzymać się na powierzchni, kiedy ciężar kolejnych dni ciągnie je na dno.

Mieszkam w miasteczku o nazwie Boża Wola, które kiedyś było wsią, ale wszyscy wolą korzystać z dawnego niemieckiego przezwiska – Sorge oznacza troskę albo zmartwienie, a ludzie w Bożej Woli zarówno są troskliwi, jak i martwią się na zapas. Wyjechałam na studia do większego miasta, ale wróciłam z pierwszym tylko stopniem, co może być uznane za porażkę, ale co ludzie z większych miast mogą wiedzieć o porażkach. Jestem germanistką, połową germanistki. Znam dwa języki, moje życie jest podwójne, za mnie i za siostrę. Uczyłam w szkole, ale krótko.

Oprócz siostry mam na sumieniu dwanaścioro innych dzieci.

/fragment/

Dodatkowe informacje

Data premiery 24-04-2019
Liczba stron 320
Wydawca W.A.B.
Autor Aleksandra Zielińska
Format 123 x 194
ISBN 978-83-280-5828-6
Kategoria Wydawcy Literatura piękna
Typ okładki twarda

Opinie

Nie weryfikujemy opinii, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.

Recenzje klientów - Ocen: 1

Chciałabym napisać tak pięknie tę recenzję jak pięknie napisana jest ta książka, ale wiem że nawet w 1% nie dorównam autorce, bo literacko to jest obfita uczta. Wszystko co chciałabym przekazać wydaje mi się niewspółmierne do jakości książki, niewystarczające i zwyczajnie za słabe…

Tytułowe Sorge to malutka miejscowość w południowo-wchodniej części Polski i to tutaj dzieje się akcja naszej książki. To miejsce które naznaczone jest piętnem zbrodni , bólem i traumą mieszkańców. „Sercem Sorge są kobiety, niestety niektóre z nich złamane”

Trzy kobiety, trzy historie, jeden TRZASK..
Dziewczyna, po ukończonych studiach wraca do rodzinnego miasteczka by zacząć dorosłe życie. Jednak powrót nie okaże się początkiem, a jakby końcem, mimo że przeżyła TRZASK… Dziewczyna „święta, przeklęta” przeżyła, ale wolałaby chyba nie żyć niż mierzyć się z tym piętnem jakie na niej ciąży. Od urodzenia żyje z poczuciem winy za śmierć kogoś innego..
Tula, dawna miss, właścicielka „flamingowej” cukierni, w TRZASKU straciła córkę i tym samym utraciła cząstkę siebie, a w zasadzie całą siebie. Tula tak bardzo zamyka się w swojej stracie że nie dostrzega, męża i tego, że on też stracił córkę. Trauma destrukcyjnie wpływa na małżeństwo.
Adela, w głowie tak jak pozostałe kobiety też czuje TRZASK, ale to beta amyloid zaciera jej przeszłość i niepewnie kreśli przyszłość. Starość chce pokonać kobietę, ale ona będzie walczyć o swoje imię i swoją historię. Nie pozwoli o sobie zapomnieć..
Starość..tak niesprawiedliwa i okrutna a czas nie zatrzymuje się i biegnie coraz szybciej zabierając Adeli teraźniejszość..

Historie tych kobiet łączy nie tylko bycie częścią społeczności Sorge ale poczucie osamotniania i niezrozumienia. Autorka jednym głosem opowiada jak wygląda trudna codzienność bohaterek, walka z bólem i traumą. To z Dziewczyną, Tulą i Adelą zmierzymy się z TRZASKIEM i wszystkim tym co było przed NIM i po NIM..

Sorge to książka o traumie po śmierci bliskich. O etapach żałoby, która „nigdy nie mija, a jedynie przycicha”. O samotności i przykrej starości, która bywa niezwykle upokarzająca i odzierająca z godności. O solidarności społecznej i kobiecej…
Tematy trudne, ale ukazane bardzo realnie.

Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z twórczością Pani Aleksandry ale po tej lekturze zostałam jej wielką fanką. Sorge to jest literaci balsam dla duszy. Choć temat trudny to po prostu przedstawiony pięknie, artystycznie. Język osobliwy, wyszukany styl po prostu wielki pisarski talent. Gdzieś przeczytałam, ze Pani Aleksandra nazywana jest królową prozy i absolutne się z tym zgadzam.

Dodatkowo umiejętnie nazywa emocje i przelewa je na czytelnika. Autorka w jednym z wywiadów powiedziała, że książkę pisała w trudnym momencie życia (utrata bliskiej osoby) i ewidentnie to czuć. Bo czytało mi się momentami opornie, trudno, ale to ze względu na to że czułam ciężar opisywanych historii, dramatu bohaterek i emocje samej autorki .
Niesamowicie wykreowany klimat miasteczka i Sorge wydawało się takie namacalne..

I czy jest coś do czego mogłabym się przyczepić? Choć dziewczyna, Tula i Adela to trzy różne osobowości, to narracja trzecioosobowa bardzo je ze sobą stapia i ich postacie mocno zlewają się ze sobą. Narracja pierwszoosobowa byłaby tu może korzystniejsza dla samych bohaterek i czytelnika. Jednak teraz myślę że ten jeden głos Zielińskiej miał podkreślić tą solidarność kobiet i ukazać ich wspólnotę. Dodatkowo pokazuje jak żałoba nas wyjaławia, robi z nas „emocjonalną kupę”. Zabija naszą osobowość przez co stajemy się jałowi, nijacy, wtapiający się w tłum. Autorka wzięła odpowiedzialność na siebie za narracje i moim zdaniem słusznie.

Kto nie czytał, musi to uczynić. Piękna, wysmakowana lektura. Nigdy nie zapomnę urokliwego Sorge, Tuli, dziewczyny, Adeli.. Kobiety skradły moje serce i przyspieszyły jego bicie.

Ocena
Recenzja wg magda k pisze / (Dodano 06.06.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Sorge

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: