Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo Wilga Wydawnictwo Wilga play Wydawnictwo FoxGames Wydawnictwo Uroboros Wydawnictwo Buchmann

Darmowa przesyłka od 100zł!

Wytępić całe to bydło. Wyprawa do źródeł kolonialnego terroru i ludobójstwa

Wytępić całe to bydło. Wyprawa do źródeł kolonialnego terroru i ludobójstwa

Dostępność: Dostępny

Wszystkie formaty i wydania:

Książka (ebook) EPUB (ebook) MOBI
Przeczytaj fragment
Promocja!
Sugerowana cena detaliczna:
54,99 zł
Cena aktualna na stronie: 41,24 zł Oszczędzasz 13,75 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 38,49 zł
- +
LUB

Opis

Drugie wspólne wydanie dwóch najważniejszych książek wybitnego dziennikarza, które pokazały, jak w imię pseudomisji niesienia cywilizacji wybijano rdzenną ludność Afryki i Australii. Autor podkreśla przy tym, jak wiele łączyło tamtą rzeź z hekatombą późniejszego Holocaustu.

Zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, autor obnaża kolonialną ideologię pogardy i chciwości oraz ludobójstwa w imię poszerzania przestrzeni życiowej dla cywilizacji zachodniej. Umiejętnie łączy wiele wątków, by wykazać podobieństwa między zbrodniami dokonanymi na różnych kontynentach na przestrzeni stuleci. Jest to prowokacyjna podróż przez mroczną historię tworzenia białych społeczeństw w Afryce i Australii, podróż wciąż aktualna, bowiem dotyka podziału świata na lepszych i gorszych, silniejszych i słabszych, bogatych i biedniejszych, rządzących i podporządkowanych.

Dodatkowe informacje

Data premiery 08-11-2023
Liczba stron 448
Tłumacz Irena Kowadło-Przedmojska,Milena Haykowska
Wydawca W.A.B.
Autor Sven Lindqvist
Format 135 x 210
ISBN 978-83-280-9687-5
Kategoria Wydawcy Literatura faktu
Tytuł oryginału Utrota varenda javel, Terra Nullis
Typ okładki miękka ze skrzydełkami

Opinie

Nie weryfikujemy opinii, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.

Recenzje klientów - Ocen: 1

Kręcę głową z niedowierzaniem. Moja wcześniejsza szczątkowa wiedza odnośnie zbrodni kolonialnych i narracji kolonizatorów zderzyła się z ogromem cierpienia. Przemoc, o której wiedziałam, a jednak żyłam oddalona od niej, w końcu zmusiła mnie do faktycznego jej dostrzeżenia. Sven Lindqvist uzupełnił moje luki w wiedzy, poskładał szczątkowe informacje, jakie wcześniej miałam, w całość i dał szeroki obraz cierpienia na ogromną skalę. Zahaczył o prozatorskie obrazy horroru rdzennych mieszkańców Afryki i Australii, przedstawił europejskie narracje prasowe, zestawił to z faktycznym stanem rzeczy. Przeanalizował też myśli naukowców, filozofów i innych głośnych ludzi, którzy kształtowali podejście do rasy w europejczykach. Razem stworzyło to książkę, która warta jest każdej poświęcone jej minuty.

W tym wypadku nie chcę streszczać zawartości. Nie wyobrażam sobie spłacenia problemu, by zmieścić się w limitach słów Instagrama. Kluczowe jest to, że na stronach tekstu (-ów) Lindqvista pojawiają się zbrodnie w imię postępu, ideologia pogardy wobec konkretnej rasy czy ludobójstwo na ogromną skalę. Jest więc to literatura mocna, a jednak podana z wdziękiem, więc daje momenty na złapanie oddechu. Pojawiają się prywatne wtrącenia autora, czasami pewne wydarzenia są fabularyzowane, a obu tych elementów zwykle nie lubię, ale w tym wydaniu zdecydowanie pasują i działają na korzyść.

Już rozumiem, dlaczego Sven Lindqvist był mi kilkakrotnie polecany przez ludzi z bookstagrama. Jeśli reszta jego tekstów trzyma ten sam poziom — koniecznie muszę nadrobić wszystko, co napisał. Mało jest autorów, którzy łączą rzeczowe fakty z własnym sercem i nie wychodzi to niezgrabnie.


przekł. Irena Kowadło-Przedmojska, Milena Haykowska


Ciekawostka: „Wytępić całe to bydło“ to przekład zdania „Exterminate all the brutes“ z „Jądra ciemności“ Conrada.
Ciekawostka: „Terra nullius“ to obszar niezamieszkały, „bo zaludniają go niższe rasy, skazane zgodnie z prawami natury na wymarcie“. Pierwotnie termin oznaczał krainę nienależącą do chrześcijańskiego władcy. Od XIX wieku termin używany był jako usprawiedliwienie kolonializmu.
Ciekawostka: „Wytępić całe to bydło“ to tekst z 1992 roku, „Terra nullius“ z 2005.
Ocena
Recenzja wg Czytajacamewa / (Dodano 07.12.2023)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Wytępić całe to bydło. Wyprawa do źródeł kolonialnego terroru i ludobójstwa

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: