Ocalała z chińskiego gułagu

Ocalała z chińskiego gułagu

Dostępność: Dostępny

Przeczytaj fragment
Sugerowana cena detaliczna:
44,99 zł
Cena aktualna na stronie: 31,49 zł Oszczędzasz 13,50 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 31,49 zł
- +
LUB

Opis

Przez trzy lata znosiła setki godzin przesłuchań, tortur, głód, policyjną przemoc, zimno, szczury, noce pod oślepiającym neonem celi, kafkowskie mechanizmy niszczenia. Nazywa się Gulbahar Haitiwaji i jest pierwszą ujgurską kobietą, która przeżyła chiński obóz reedukacyjny i odważyła się o tym opowiedzieć.

Te obozy są dla Chin tym, czym gułag był dla ZSRR. Od 2017 roku deportowano tam ponad milion Ujgurów. Świat grzmi o ludobójstwie, a Komunistyczna Partia Chin neguje iż są to obozy koncentracyjne i legitymizuje ich istnienie mówiąc o „walce z islamskim terroryzmem, infiltracją i separatyzmem”.

Ujgurowie to tureckojęzyczna muzułmańska grupa etniczna zamieszkująca Xinjiang. Region bardzo pożądany przez Komunistyczną Partię Chin, ponieważ znajduje się na „Nowym Jedwabnym Szlaku”, którego odtworzenie jest flagowym projektem politycznym prezydenta Xi Jinpinga.

Świadectwo Gulbahar jest przerażające: opowiada, czego doświadczyła w trzewiach chińskiego systemu obozów koncentracyjnych i jak została uratowana.

.

Dodatkowe informacje

Data premiery 01-03-2022
Liczba stron 240
Tłumacz Beata Łaskawska
Autor Rozenn Morgat, Gulbahar Haitiwaji
Format 135 x 210
ISBN 978-83-280-9273-0
Kategoria Wydawcy Literatura faktu
Typ okładki miękka ze skrzydełkami

Opinie

Nie weryfikujemy opinii, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.

Recenzje klientów - Ocen: 1

Książka jest świetna chociaż okrucieństwo, które ukazuje jest przerażające. Odnajdziemy tu relacje kobiety, która po wielu latach spędzonych we Francji została wezwana do miejsca, które opuszczała z radością, czyli do Sinciangu, gdzie władze zadecydowały o rozliczeniu jej ze wszystkiego co robiła wbrew Chińskim dowódcom. Tam spędziła kilka lat w obozie reedukacyjnym, gdzie przeżywała i doświadczała największych okrucieństw, których wielu nie przeżyło. Cała historia to niezwykle cenna lekcja, szczególnie dla świata zachodu o tym jak mało wiemy o polityce i codzienności Chin. Lektura ta jest bardzo inspirująca, pokazuje bohaterską postawę jaką wykazała się Gulbahar, która z pomocą rodziny wygrała z podłością i brutalnością systemu. Codzienność w więzieniu była wypełniona drastycznymi zdarzeniami, ale wszystko to zostało opisane w odpowiednim stopniu szczegółowości, w taki sposób, że nawet wrażliwe osoby mogą w pełni czerpać z lektury. Czytało mi się to bardzo szybko, doceniam ogromnie, że nie jest to forma wywiadu czy opowieści z drugiej ręki, a wypowiada się tu główna bohaterka, która doświadczyła tylu okrucieństw. Jest to wyjątkowy reportaż, który dostarczy wielu trudnych emocji, ale zmierzenie się z nimi jest cennym doświadczeniem i gorąco do tego zachęcam.
Ocena
Recenzja wg Girlinthebooks / (Dodano 05.12.2022)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Ocalała z chińskiego gułagu

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Wilga Play - Buchmann - Uroboros - Lipstick Books - Foxgames