Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo Wilga Wydawnictwo Wilga play Wydawnictwo FoxGames Wydawnictwo Uroboros Wydawnictwo Buchmann

Darmowa przesyłka od 100zł!

Literatura faktu

Ustaw kierunek rosnący

1-20 z 96

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: „Ekscytująca… Ward w niepohamowany i zaraźliwy sposób interesuje się praktycznie wszystkim, co pełza, czołga się, wspina, pływa, skacze, biega lub lata – od trzmieli po pawiany i afrykańskie słonie… Czytanie tej książki jest jak wejście do labiryntu z niespodziankami czekającymi na każdym kroku. To wszystko łączy naturalny dar autora do opowiadania historii i niesamowite poczucie humoru”.„Wall Street Journal”Czasami życie społeczne zwierząt nie różni się wiele od naszego. Słonie urządzają pogrzeb dla zmarłych członków rodziny. Modrowrońce tworzą więzi z partnerami na całe życie, a razem z innymi parami i ich potomstwem trzymają się tego samego stada. Szczury pomagają nieznajomym w potrzebie. Dlaczego więc wciąż wierzymy, że życiem w królestwie zwierząt rządzi rywalizacja?W książce Życie społeczne zwierząt biolog Ashley Ward zabiera nas w dziką podróż po całym świecie, pokazując na każdym kroku, jak zwierzęta budują społeczeństwa.Rezultatem jest obalająca mity lektura, pełna zaskakujących inspiracji do tego, jak wszyscy moglibyśmy żyć razem.
    43,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Najnowsza książka autora bestsellerowego Czasu krwawego księżyca. 28 stycznia 1742 roku u wybrzeży Brazylii ocean wyrzucił na brzeg łódź zbudowaną z przypadkowych kawałków drewna i szmat. Znajdowało się na niej trzydziestu wycieńczonych, mężczyzn, którzy opowiedzieli niezwykłą historię. Byli to rozbitkowie ze statku Jego Królewskiej Mości Wager, brytyjskiej jednostki, która rozbiła się na odludnej wyspie u wybrzeży Patagonii. Zostali powitani jak bohaterowie. Sześć miesięcy później inna, jeszcze bardziej zniszczona jednostka wylądowała na wybrzeżu Chile. Na tej łodzi było trzech rozbitków, którzy opowiedzieli zupełnie inną historię. Trzydziestu marynarzy, którzy wylądowali w Brazylii, nie było bohaterami - byli buntownikami. Gdy posypały się oskarżenia o zdradę i morderstwo, Admiralicja zwołała sąd wojenny, aby ustalić, kto mówi prawdę. Stawką było życie i śmierć - ktokolwiek zostanie uznany za winnego, może zostać powieszony. HMS Wager to wspaniała opowieść o ludzkich zachowaniach w ekstremalnych sytuacjach, opowiedziana przez jednego z największych pisarzy non-fiction. David Grann odkrywa głębsze znaczenie wydarzeń, pokazując, że nie tylko kapitan i załoga Wagera stanęli przed sądem, oskarżono też samą ideę imperium. Sprawa Wagera ma wszystko: katastrofę statku, walkę o przetrwanie i ekscytujący punkt kulminacyjny na sali sądowej. To najbardziej trzymająca w napięciu morska opowieść od lat. Grann pokazuje, jak sposób przedstawienia danej historii, czy to sędziom, czy czytelnikom, kształtuje losy jednostki i narodu, a także naszą zbiorową pamięć.„The Wall Street Journal”Ta zdumiewająca opowieść o wojnie morskiej, buntach i przetrwaniu na XVIII-wiecznym Atlantyku udowadnia, że książka non-fiction może być równie ekscytująca jak każdy letni hit kinowy.„People”DAVID GRANN jest autorem bestsellerów „New York Timesa”: Czasu krwawego księżyca (W.A.B., 2018) i Zaginionego miasta Z. Amazońskiej wyprawy tropem zabójczej obsesji (W.A.B., 2018). Czas krwawego księżyca trafił do finału National Book Award i zdobył Edgar Allan Poe Award. Grann napisał również książkę Biała ciemność (W.A.B., 2021) oraz zbiór reportaży The Devil and Sherlock Holmes. Jest laureatem ważnych nagród, w tym George Polk Award.Mieszka w Nowym Jorku z żoną i dziećmi.  
    43,99 zł
  • Karolina Korwin Piotrowska Pierwsza młodość - ebook
    Ebook (EPUB)

    Pierwsza młodość - ebook

    Karolina Korwin Piotrowska
    Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Stałam na schodach prowadzących do szpitala przy ulicy Lindleya, gdzie wylądowałam tego dnia rano z podejrzeniem zawału. Byłam bardzo zmęczona, zła i przerażona. Trzymałam w ręku plik skierowań do lekarzy i na badania. Pierwszy raz w zawodowym życiu nie dotarłam na zdjęcia. Pierwszy raz w życiu zabrano mnie z pracy na SOR. Pierwszy raz w życiu czułam, że coś spieprzyłam i jeśli tego nie zmienię, umrę. A przecież, gdy terapeutka kilka lat wcześniej zapytała mnie, po co zaczęłam terapię, odpowiedziałam: „Bo chcę, by druga połowa mojego życia była zajebista”. Problem w tym, że tej drugiej połowy mogłoby nie być, a dowody na to trzymałam w ręku.To wspomnienie decydującego momentu w życiu Karoliny Korwin-Piotrowskiej. Jedna z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych polskich dziennikarek w nowej, czasami do bólu osobistej książce prowadzi nas przez swoje doświadczenia, najtrudniejsze chwile, ale i ukochane filmy, seriale oraz książki, nie tracąc nic ze swojego oryginalnego stylu. Subiektywna, bezkompromisowa, czasami niepoprawna, rozprawia się z krajowym i światowym show-biznesem, nie zapominając nigdy o najprawdziwszych gwiazdach i ich talencie. Nareszcie nie zapomina też o samej sobie. Po dwóch tygodniach od historii z SOR-em – w trakcie odwiedzania kolejnych specjalistów, robienia kolejnych badań, słuchania, że mam szansę na fajne życie, z lekami, ale będę żywa i sprawna – wymyśliłam tytuł podcastu. Pierwsza młodość. Bo czułam, jakby życie się właśnie zaczynało.Jeśli szukacie książki, która inspiruje, wzmaga apetyt na życie i podkręca ciekawość – oto ona. Karolina Korwin-Piotrowska przedstawia Pierwszą młodość. Oddajmy głos samej Karolinie Korwin-Piotrowskiej: Film, zapach, książka, smak, dźwięki, wydarzenie, czyli to, co wzbudza we mnie emocje i zostaje w głowie pod koniec dnia. To, co mnie kręci, interesuje, wkurza, przeraża, ale i fascynuje, nie daje spać po nocach i wypełnia moje myśli. Jestem subiektywnie do bólu, czasem niepoprawna, wkurzająca. Nawet nie wiecie, jakie to inspirujące.  
    41,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Książka Oliwii Bosomtwe to ważny głos w dyskusji o tym, Bosomtwe przejmująco pisze o swoim doświadczeniu bycia czarną Polką, a jednocześnie z pasją wypełnia – nomen omen – białe plamy w historii Polski. Jak biały człowiek to przewodnik po bolesnej przeszłości, ale i drogowskaz do przyszłości, w której stereotypy nie mają już znaczenia. Takiej książki jeszcze nie było.GRZEGORZ PIĄTEKże język ma znaczenie. To także kawał historii, która przeplata się z teraźniejszością. Ta książka uwrażliwia i zostaje w sercu. Jeśli po lekturze ktoś nadal będzie używał słowa na „M”, to rekomenduję… przeczytać ją jeszcze raz. Ze zrozumieniem.AGNIESZKA JANKOWIAK-MAIK, BABKA OD HISTYTo niezwykle osobista i ujmująca książka: o odrzuceniu i poczuciu przynależności – do Polski i do krajów Afryki zarazem. To także uderzająco prawdziwa opowieść o Polsce: o tym, że bywa rasistowska i odrzucająca, ale także gościnna i akceptująca – a jedno i drugie układa się w dziwaczne, pełne paradoksów konstelacje. Jest to także książka wzruszająca i napisana z przejmującą wrażliwością, którą daje tylko własne doświadczenie.ADAM LESZCZYŃSKISzukałam słowa, które zawiera w sobie to, co wielu białym Polakom przychodzi do głowy, gdy widzą osobę podobną do mnie. Jeden wyraz nasuwał się sam: „Murzyn”. To był dobry punkt wyjścia do rozważań. Słowo, które ma swoją starą przedkolonialną genezę i skutecznie pozbawia czarną osobę indywidualizmu. Używane współcześnie budzi kontrowersje. Towarzyszą mu wywołujące emocje dyskusje o granicach empatii, sprawiedliwości społecznej, poprawności politycznej oraz językowej swobody. Polska opinia publiczna dyskutuje o czarnych osobach pochodzenia afrykańskiego właściwie tylko w kontekście słowa „Murzyn” oraz w kontekście polityki migracyjnej. Wreszcie za słowem tym kryją się różne wyobrażenia o tym, kim jest czarny człowiek.[fragment]Oliwia Bosomtwe (ur. 1991) – pisze, rozmawia i opowiada. Przez trzy lata była redaktorką naczelną noizz.pl. Publikowała między innymi w „Znaku”, „Vogue’u” i „Res Publice Nowej”. Urodziła się w Krakowie, dorastała w Nowym Sączu, wybrała Warszawę.
    39,99 zł
  • Curzio Malaparte Skóra - ebook
    Ebook (MOBI)

    Skóra - ebook

    Curzio Malaparte
    Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: W "Skórze" wojna jeszcze się nie skończyła, ale jej zakończenie jest przesądzone. Bomby wciąż spadają, ale już na inną Europę. Wczoraj nikt nie musiał się zastanawiać, kto jest katem, a kto ofiarą. Teraz, nagle, dobro i zło zasłoniły swoje twarze, a nowy świat jest wciąż ledwo znany… Autor jest pewny tylko jednej rzeczy: że nie może być pewny niczego. Jego ignorancja staje się mądrością.Milan KunderaStraszliwa plaga szaleje w Neapolu od dnia, kiedy wojska alianckie wkroczyły jako wyzwoliciele w październiku 1943 roku: plaga, która deprawuje nie tylko ciało, lecz także duszę, zmuszając ludzi do sprzedawania się i do deptania szacunku do samego siebie. Miasto podsuwa apokaliptyczne wizje obscenicznego, wstrząsającego horroru. Plaga tkwi w na pozór miłosiernej i braterskiej dłoni wyzwolicieli, w ich niezdolności do dostrzeżenia tajemniczych i niejasnych sił, które rządzą ludźmi i realiami życia w Neapolu; w ich przekonaniu, że pokonany lud może być tylko ludem winnym. Nie pozostaje więc nic innego, jak walka o ocalenie skóry: nie duszy, jak w przeszłości, czy honoru, wolności, sprawiedliwości, ale „przeklętej skóry”.Curzio Malaparte właśc. Kurt Erich Sucker (1898–1957) – włoski pisarz, dziennikarz i dyplomata.W młodości związany z ruchem faszystowskim. Podczas drugiej wojny światowej pracował jako korespondent wojenny dziennika „Corriere della Sera”. Po wojnie zafascynował się ruchem komunistycznym i zyskał sławę jako pisarz antyfaszystowski. Do jego  najważniejszych książek należą: Technika zamachu stanu, Kaputt (W.A.B., 2021) i Skóra.
    47,99 zł
  • Marcin Wilk Lepszy gatunek - ebook
    Ebook (EPUB)

    Lepszy gatunek - ebook

    Marcin Wilk
    Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Lepszy gatunek to opowieść o wyjątkowej relacji zwierząt ludzkich z pozaludzkimi – relacji psio-ludzkiej. Ta książka nie jest jednak kolejną ekspercką opowieścią o psach i ich problemach. To raczej próba krytycznego (i naznaczonego osobistym punktem widzenia) przyjrzenia się wybranym aspektom przemian psio-ludzkiej relacji. W tym sensie jest to tak samo opowieść o psach, jak i o człowieku, który psa nieustannie stwarza.Lepszy gatunek jest również o powieścią o historii w sensie ścisłym. Dla Marcina Wilka najbardziej interesujący jest przełom XIX i XX wieku oraz międzywojnie. Szczególne znaczenie ma wiek XIX, ponieważ to wtedy poszerzyła się i pogłębiła wiedza weterynaryjna, a równocześnie człowiek podjął na wielką skalę eksperymenty z rasami psów. Zaczął się, jak mówią niektórzy badacze, psi modernizm, który trwa do dzisiaj i którego różnorakie konsekwencje odczuwamy. W ten sposób jest to opowieść i o historii, i o współczesności.
    43,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Pierwsza książka o kolonialnych aspiracjach Polski. „Bzik kolonialny” to nowy reportaż znakomitego historyka, który odkrywa przed nami zapomniany, wstydliwy wycinek dziejów Polski. Kiedy jesienią 1934 r. minister Józef Beck podejmował na raucie delegację rządu Liberii, goście, którzy przybyli do Warszawy z przyjacielską wizytą, nie podejrzewali, że na biurko ich gospodarza trafił właśnie plan „opanowania całkowitej władzy w Liberii z zachowaniem formalnej suwerenności tego kraju”. W razie potrzeby zbrojnie. Brawurowa w zamyśle akcja liberyjska była jednym z epizodów polskiej międzywojennej „przygody” z kolonializmem, o której opowiada książka Bzik kolonialny – historii zapomnianej dziś, wstydliwej, niekiedy awanturniczej, często groteskowej. Dzięki koloniom, które się nam, jak zapewniano, jako mocarstwu, po prostu należały, Polska miała wydobyć się z biedy i zacofania. W rzeczywistości polskie ambicje to przykład zbiorowej iluzji, całkowitego braku realizmu oraz potęgi propagandy. A także dowód, że wkrótce po odzyskaniu niepodległości niemała część Polaków wyżej stawiała korzyści z panowania nad zamorskimi ziemiami i ludami niż dawną romantyczną dewizę „za wolność naszą i waszą”.
    51,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: W poszukiwaniu lepszego świata. Polacy na emigracji to książka o ludziach, którzy wyjechali z Polski i żyją teraz za granicą. I chociaż powodów emigracji jest tyle, co ludzi emigrujących, to zawsze chodzi o kogoś, kto zwyczajnie chce lepiej żyć. Czy zazdrościłam ludziom, którzy opowiadali mi o swoim życiu, gdy przygotowywałam tę książkę? Jasne! Czy zdarzało mi się rozłączyć po rozmowie, zamknąć komputer i zapłakać nad losem osoby, z którą przed chwilą rozmawiałam? Owszem. Uwielbiam reportaże, bo dają mi odpowiedzi na pytania o ludzkie losy, wybory, błędy, szczęście… Tu tych odpowiedzi jest mnóstwo. Uczą, pozwalają zrozumieć, utożsamić się z bohaterami i bohaterkami. Czuć ciekawość i miłość – do ludzi oraz świata. Taka jest ta książka i taka jest jej autorka. Beata Tadla Kołodka na radiu „zjadła zęby”, dlatego doskonale wie, jak wydobyć z człowieka skrywane opowieści – czasem piękne, czasem poruszające, zawsze do bólu szczere. Takimi historiami kipi ta książka. Agnieszka zwykła mawiać o sobie, że nie jest dziennikarką tylko prezenterką. Nieprawda. Polacy na emigracji to dziennikarstwo w najlepszym wydaniu. Idę o zakład, nawet o duże pieniądze, że to jej pierwsza, ale nie ostatnia książka! Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka, autorka reportażu Polacy last minute Autorką książki jest Agnieszka Kołodziejska, prowadząca program „Polacy za granicą”.
    35,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Pokolenie Z, czyli pokolenie zmiany! Do pokolenia Z zaliczamy osoby urodzone między rokiem 1995 a 2012, uczące się w liceach, rozpoczynające właśnie dorosłe życie i od niedawna funkcjonujące na rynku pracy. Co zmienią? Kim są? W co i komu wierzą? Czego się boją i jakiej chcą przyszłości? Czy w ogóle chcą o tę przyszłość walczyć, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy faktycznie nie chcą pracować, a jeśli tak, to dlaczego? Pierwsza tak kompleksowa, empatyczna i merytoryczna książka opowiadająca o młodych i ich świecie. Justyna Suchecka, dziennikarka, która od lat zajmuje się edukacją i wyzwaniami, przed którymi stają młodzi dorośli, zanurzyła się w badaniach i przepytała dziesiątki „zetek”, by dowiedzieć się, czego chcą ci młodzi, na których tak utyskujemy, a z drugiej strony tak bardzo liczymy, że to oni naprawią nasz świat. Czy faktycznie są najbardziej leniwym pokoleniem, skupionym tylko na sobie i zanurzonym w smartfonach? Czy może to my przestaliśmy rozumieć zmieniający się świat i młodych, którym go zostawiamy. I przede wszystkim: czy zostawiamy im świat, który sami chcielibyśmy dostać w spadku? Na nasze pokolenie wywiera się presję, żebyśmy wszyscy chcieli być superbohaterami i superbohaterkami. Mówi się nam od najmłodszych lat: „możecie być, kim chcecie”. Ale to przecież nieprawda. Możesz się bardzo starać, robić wszystko jak należy, a rzeczy i tak mogą się nie udać. Znam mnóstwo osób w moim wieku, które robią wielkie rzeczy. I z jednej strony, gdy się na nie patrzy, one inspirują, ale z drugiej bardzo przytłaczają. Wróciłam do Tczewa i widzę, jak wielu moich znajomych jest nieszczęśliwych, zwyczajnie biednych, zmęczonych. Nie wiedzą, co ze sobą zrobić. I gdy ja im opowiadam o kolejnym świetnym projekcie, stażu, konkursie, kolejnej szansie, o klimacie, zdrowiu psychicznym, dobroczynności... to po prostu wiem, że mają ochotę mi powiedzieć: „Julka, weź przestań…”. I ja ich rozumiem. fragment
    39,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Temat kobiecego autyzmu jest nadal czymś zagadkowym i tajemniczym. Dla wielu wręcz nieistniejącym, ponieważ to słowo w powszechnym wyobrażeniu zarezerwowane jest dla chłopców. Badania pokazują, że w porównaniu do dziewczynek diagnozowani są oni aż cztery razy częściej. Co za tym idzie, cztery razy częściej mogą liczyć na otrzymanie profesjonalnej pomocy oraz wsparcia. Ewa Furgał diagnozę dostała już jako dorosła kobieta. Jej przypadek nie jest odosobniony, w ostatnim czasie swoje „nieneurotypowe coming outy” zrobiła m.in. Natalia Fiedorczuk czy Joanna Erbel. Autentyczna w spektrum to książka, która poprowadzi cię do diagnozy, pozwoli oswoić świat po diagnozie i dokładnie wytłumaczy na czym polega kobiece oblicze autyzmu. Ten poradnik jest po to, żeby cię wesprzeć. Jeśli masz myśli, że możesz być w spektrum autyzmu, chcesz się dowiedzieć, jesteś w trakcie diagnozy lub zaraz po, znajdziesz w tej książce informacje, które poprowadzą cię dalej. Oczywiście nie ma jednej drogi. Możesz coś dla siebie wybrać spośród treści zaproponowanych w tej książce, możesz przeczytać i stwierdzić „chcę inaczej”. Cokolwiek zdecydujesz, bądź dla siebie życzliwa i wyrozumiała. Pamiętaj, że ty wiesz najlepiej. Nie psycholog, nie psychoterapeutka, nie psychiatra ani nie autorka poradnika. To ty jesteś ekspertką od swojego życia. Poczuć się sobą i u siebie - to bezcenna rzecz, zwłaszcza, gdy czujesz się we własnym życiu trochę obca. Ewa opowiada o swojej własnej drodze, przy okazji proponując rady - nie kategorycznie, raczej pod rozwagę, łagodnie. Ta nieduża książka to "poradnik bez presji" - historie i wskazówki, które pomagają zadać sobie właściwe pytania i znaleźć własne odpowiedzi przy diagnozie spektrum autyzmu w wieku dorosłym. - Olga Drenda  
    35,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Mistycyzm i nadużycia seksualne, dzieła charytatywne i zabieranie dóbr osobistych, fanatyzm, kult charyzmatycznego przywódcy i zniewolenie kobiet. Istnieje długa lista sprzeczności, które wyłaniają się z wielkiego śledztwa w sprawie Ruchu Focolari, rzeczywistości kościelnej pod wieloma względami nieznanej, mimo że ma dwa miliony wyznawców na całym świecie. Ferruccio Pinotti zebrał w książce bogatą dokumentację na temat świata Focolari oraz wywiady ze świadkami, byłymi fokolarynami, teologami i ekspertami, wydobywając na światło dzienne prawdę o Ruchu Focolari.
    45,99 zł
  • Marcin Meller Trzy puszki bobu - ebook
    Ebook (EPUB)

    Trzy puszki bobu - ebook

    Marcin Meller
    Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Błyskotliwy, dowcipny, aktualny, a czasem także ostry jak brzytwa. Całkiem nowy zbiór felietonów oraz tekstów ulotnych Marcina Mellera! Co mają owce do telewizji? Łowca androidów do Hali Koszyki, a sardele do szczęścia? Dlaczego knajpy są lepsze od muzeów? Kogo budzi szatan? Jak fachowo dostawać łomot i dlaczego przeszłość nigdy nie umiera? O zbieractwie pod Pułtuskiem i kopczyku guldenów też coś będzie. W "Trzech puszkach bobu”, zbiorze felietonów Marcina Mellera z lat 2019–2023, miłość walczy z sarkazmem, entuzjazm z chęcią zrzucania napalmu, zaś ciekawość świata z nostalgią. Tu codzienne problemy mieszają się z wielką, a raczej małą polityką, a wszystko przykrywa fascynacja popkulturą i specyficzne poczucie humoru autora. Marcin Meller jest jedną z tych barwnych postaci, które potrafią opowiadać tak, że chce się ich słuchać. W swoje opowieści przelewa wielki temperament, optymizm i apetyt na życie. Ale przede wszystkim – jego barwne historie stanowią doskonałą rozrywkę i uprzyjemniają czas w każdym miejscu. "Taki mój pakiecik na poprawę Waszego nastroju, Szanowni Czytelniczko i Czytelniku. Do pociągu, autobusu, tramwaju, samolotu, plażowego dołka i jak zawsze – do toalety” Marcin Meller
    39,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Pierwszego listopada 1911 roku porucznik Giulio Gavotti wychylił się z kokpitu prymitywnego samolotu nad północnoafrykańską oazą Tagiura i rzucił granat ręczny Haasen. Tak narodziła się jedna z najbardziej niszczycielskich taktyk wojennych XX wieku – bombardowanie. Sven Lindqvist przedstawia pasjonującą historię wojny prowadzonej z powietrza oraz pokazuje wymiar kulturowy i polityczny jej niszczycielskich skutków. Tworząc labirynt wydarzeń, które ilustrują ludobójcze fantazje leżące u podstaw zniszczeń spowodowanych bombardowaniami, Już nie żyjesz łączy totalną II wojnę światową, wojnę koreańską i wojnę w Wietnamie z wojną kolonialną sprzed wieków. Badając różnorodne tematy, takie jak historia wojskowości i strategia, ewolucja prawa międzynarodowego, fantastyka naukowa z przełomu wieków i doświadczenia cywilów, Lindqvist stworzył bogatą opowieść o przeszłości i przyszłości ludzkich konfliktów. „Już nie żyjesz”, mawialiśmy. „Zabiłem cię”. Nieustannie bawiliśmy się w wojnę. Całą bandą, dwójkami, a czasem, w wyobraźni, w pojedynkę. Zawsze w wojnę, zawsze w śmierć. „Nie bawcie się tak – upominali nas rodzice – bo to się może ziścić”. Też mi groźba, nie marzyliśmy przecież o niczym innym. Nie potrzebowaliśmy wojennych zabawek. W naszych rękach byle patyk zmieniał się w broń, szyszki udawały bomby. Nie pamiętam, bym kiedykolwiek w dzieciństwie sikał, czy to na dworze, czy w wychodku, nie wyznaczywszy sobie celu do zbombardowania. Jako pięciolatek byłem już doświadczonym bombardierem. „Jeśli wszyscy będą się tak bawili – powtarzała moja matka – wtedy wybuchnie wojna”. I dokładnie tak się stało. [fragment] SVEN LINDQVIST (1932–2019) Dziennikarz, profesor literatury Uniwersytetu Sztokholmskiego. Autor przeszło trzydziestu książek przetłumaczonych na piętnaście języków, w tym reportaży Wytępić całe to bydło oraz Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją wydanych zbiorczo w tomie Podbój (W.A.B., 2016). Laureat wielu prestiżowych nagród literackich.
    43,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla, a także skąd wiemy, że owca rozpoznałaby na ulicy prezydenta. Teraz czas odkryć, czy telewizyjny serial może uratować życie, jak świnka morska uratowała miliony kobiet, czy gołębie ograłyby nas w ruletkę i przede wszystkim: jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra.Statystycznie rzecz biorąc 2 to chyba jedyna książka o statystyce (tak, statystyce!), na którą czekały z niecierpliwością dziesiątki tysięcy czytelników i czytelniczek. I proszę, ledwie trzy lata później – jest!Janina Bąk – lubi uczyć ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić. Autorka bloga Janina Daily, panga biznesu, wirtuozka wspaniałej matematycznej zabawy, komendantka komedii. Jej TEDx o statystyce był przez chwilę popularniejszy niż teledysk Zenka Martyniuka, a wystąpienie dotyczące życia z chorobą psychiczną w ciągu dwóch tygodni zostało wyświetlone ponad 200 000 razy.Gdyby była pizzą, to z pewnością hawajską.Prawdą jest, że istnieje wiele czynników, które mogą zaburzyć wiarygodność sondaży, wciąż jednak – jeśli są one rzetelnie przeprowadzone – możemy i powinniśmy im ufać. Aby sondaż przedwyborczy był wiarygodny, muszą zostać spełnione określone warunki, takie jak: poprawny operat losowania, dobrze dobrana próba, poprawnie skonstruowane pytania i przemyślana technika sondażowa. Innymi słowy: myślcie o sondażach jak o wędlinie – mamy wśród nich polędwicę sopocką najwyższej jakości (to są te realizowaneprzez rzetelne jednostki naukowe i profesjonalne instytuty) i mamy też mielonkę o zawartości 13% mięsa, która polega na tym, że Karol publikuje na swoim fejsbuku krótką ankietę, a po piętnastu minutach ogłasza, że wyborcy zdecydowali, iż kolejne wybory wygra profesor Rafał Wilczur.[fragment]
    37,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Konkretny i praktyczny przewodnik dla współczesnych rodziców! Książka, który uczy, jak sprawić, by relacja dziecka z cyfrowym światem była zdrowa i bezpieczna. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Kiedy dać mu pierwszy smartfon? Czy pozwalać na granie w gry? Jak nauczyć je radzić sobie z hejtem? I jak Internet wpłynie na jego rozwój? Kieszonkowe ekrany stały się nieodłącznym elementem życia nie tylko naszego, lecz także naszych dzieci. Dla nas telefony komórkowe, smartwatche, tablety i przenośne konsole były nowościami. Uczyliśmy się ich obsługi, stopniowo poznawaliśmy interaktywny świat, powoli zanurzaliśmy się coraz głębiej w sieć. Dla naszych dzieci ekrany są oczywistością, nie znają świata bez nich, a po sieci poruszają się nieporównywalnie zgrabniej niż my. Co nie znaczy, że są w niej zupełnie bezpieczne i że wiedzą, jak dbać o higienę cyfrową. Kiedy coraz więcej głosów gani dorosłych za to, że nie potrafią wprowadzać dzieci w świat cyfrowy, Magdalena Bigaj w swojej książce mówi: to normalne, że popełniamy błędy. Ważne, aby wyciągać z nich wnioski. „Wychowanie przy ekranie” nie tylko dostarcza niezbędnej wiedzy na temat higieny cyfrowej, lecz także dodaje rodzicom otuchy. Autorka nie moralizuje, za to dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami solidną dawką wiedzy niezbędnej każdemu współczesnemu rodzicowi oraz praktycznymi radami popartymi swoim unikatowym doświadczeniem, w którym łączy role edukatorki, badaczki, pracowniczki świata nowych technologii oraz matki.
    34,99 zł
  • Amia Srinivasan Prawo do seksu - ebook
    Ebook (EPUB)

    Prawo do seksu - ebook

    Amia Srinivasan
    Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Bestseller „The Sunday Times”. Książka zdobyła Nagrodę Orwella i nagrodę Blackwell’s Books of the Year oraz znalazła się na krótkiej liście National Book Critics Circle. Porywająca, ostra i głęboko humanistyczna książka filozofki Amii Srinivasan Prawo do seksu wywraca do góry nogami sposób, w jaki dyskutujemy – lub unikamy dyskusji – o problemach i koncepcie seksu. Pyta o to, co może oznaczać wolność. Amia Srinivasan w zbiorze esejów podejmuje próbę zrozumienia znaczenia seksu w naszym świecie, sięga do starszej tradycji feministycznej, która nie bała się myśleć o seksie jako o zjawisku politycznym. Omawia szereg napiętych relacji: między dyskryminacją a preferencjami, pornografią a wolnością, gwałtem a niesprawiedliwością rasową, karą a odpowiedzialnością, uczniami a nauczycielami, przyjemnością a władzą, kapitalizmem a wyzwoleniem. „Książka skutecznie podkreśla, w jaki sposób pożądanie seksualne – kto nas pociąga, a kto nie pociąga – jest dotknięte przez politykę i niesprawiedliwość panującą w społeczeństwie i jak ciężko to wyeliminować” - The Guardian „Srinivasan dowodzi, jak za pomocą feministycznej filozofii można wyzwolić nasze podstawowe koncepcje etyczne z okowów patriarchatu, kapitalizmu i państwowego rasizmu – i jest to wybitne i obiecujące dokonanie” - Judith Butler JAK POWINNIŚMY MYŚLEĆ O SEKSIE? Jest częścią naszego życia, ale ten rzekomo prywatny akt ma znaczenie polityczne, a osobiste preferencje kształtowane są przez warunki zewnętrzne. Jak powinniśmy rozmawiać o seksie? Od czasu #MeToo wiele osób uważa, że zgoda jest kluczowym elementem osiągnięcia sprawiedliwości seksualnej. Jednak zgoda to nie wszystko. Aby uchwycić seks w całej złożoności – jego głęboką niejednoznaczność, związek z klasą, rasą i władzą – musimy wyjść poza „tak” i „nie”, chciane i niechciane.  
    46,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Kryzys sueski z 1956 roku był momentem, w którym Wielka Brytania, niegdyś supermocarstwo, została zmuszona do ustąpienia miejsca Stanom Zjednoczonym. Straciła imperium i rolę światowego lidera.Odnalazła ją na dość zaskakującym polu. W bestsellerowym Kamerdynerze swiata Oliver Bullough ujawnia, jak Wielka Brytania znalazła się na powrót w centrum globalnej gospodarki. Chociaż Zjednoczone Królestwo szczyci się tym, że przestrzega zasad fair play i rządów prawa, niewiele krajów robi więcej, aby udaremnić globalne wysiłki antykorupcyjne.Bullough przedstawia otwierającą oczy analizę historii gospodarczej Wielkiej Brytanii, która korzystając z pozostałości po systemie kolonialnym stała się rajem dla przestępców finansowych, despotów i oligarchów, pozwalając im swobodnie prać pieniądze, prowadzićinteresy i ukrywać się przed sprawiedliwością.Oliver Bullough - brytyjski pisarz i dziennikarz. Jego artykuły ukazywały się w dziennikach „The Guardian”i „The New York Times” oraz brytyjskim czasopiśmie „GQ”. Autor książek: Kraina szmalu. Dlaczego złodzieje i oszuści rzadza swiatem, Ostatni Rosjanin (za którą zostałnominowany do Nagrody im. Williama Dolmana i zdobył Nagrodę Corneliusa Ryana przyznawaną przez Overseas Press Club) oraz Kaukaz. Niech swiat rozbrzmiewa nasza chwała (za którą otrzymał nominację do Nagrody Orwella). Mieszka w Londynie.
    42,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Żaden film nie odda prawdziwego obrazu człowieka uwikłanego w wojnę tak, jak towarzyszący mu wnikliwy obserwator. Reporter Paweł Pieniążek, taki właśnie obserwator, ukazuje, jak człowiek zmienia się w zaszczute zwierzę i jak rodzi się w nim nienawiść. Jest obok Lubow czuwającej przy zwłokach zabitej córki; przy niemal oszalałym z rozpaczy Mykole, patrzącym, jak płonie jego dom; przy miłośniczce teatru Tetianie, z dnia na dzień organizującej pomoc dla żołnierzy. Jest i przy tych, którzy na stacji kijowskiego metra szukają miejsca, gdzie by postawić stopę. Jego oczami widzimy matki wpatrujące się w kałuże krwi, jakie po ich dzieciach zostały. I pojmujemy istotę losu uciekiniera: bezradność. Paweł Pieniążek wprowadza nas w wojnę spokojnie, bez emfazy. I poraża jej prawdą, jaką jest nieskończone okrucieństwo.Krystyna Kurczab-RedlichPaweł Pieniążek (ur. 1989), dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek: Pozdrowienia z Noworosji, Wojna, która nas zmieniła i Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii. Laureat nagrody dziennikarskiej MediaTory w 2019 roku w kategorii NawigaTOR za relacje z ogarniętej wojną Syrii.Rosyjski atak na Ukrainę, który rozpoczął się w lutym 2022 roku, jest bezprecedensowy nie tylko dlatego, że zainicjował pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej konflikt zbrojny na terytorium Europy, mogący nieodwracalnie zmienić panujący porządek międzynarodowy. Cechuje go jeszcze coś – prawdopodobnie największe w historii współczesnej zaangażowanie zaatakowanego społeczeństwa.Ukraińcy masowo i dobrowolnie szli na front, ale także powszechnie angażowali się w opór obywatelski. Dla żołnierzy i cywilów zbierali pieniądze, organizowali pomoc, a by bronić swoich miejscowości, budowali barykady, przygotowywali koktajle Mołotowa i spawali jeże przeciwczołgowe. Czasami po prostu przynosili herbatę na posterunek wojskowy.Angażowali się tak, jak potrafili. Niektórzy, czyniąc rzeczy heroiczne, inni – drobne. Wszystkie miały znaczenie. Oporowi zazwyczaj towarzyszy odwaga. Wolontariusze wjeżdżali do stref ostrzałów, by dostarczyć jedzenie, leki czy niezbędny ekwipunek. Nawet ci, którzy nie mogli pochwalić się żelaznymi nerwami, pomagali, choć z daleka. To oni wysyłali samochody pełne produktów pierwszej potrzeby, które wolontariusze rozdawali na miejscu walki.Inni najzwyczajniej w świecie kontynuowali pracę, by móc przelewać środki na potrzeby cywilów i armii. /fragment/
    38,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (MOBI, EPUB) Opis: Fascynująca, otwierająca oczy opowieść o niezwykłych kobietach w sercu klasycznych mitów greckich, od Heleny Trojańskiej po Pandorę, Amazonki i Medeę. Opowiadacze greckich mitów - historycznie mężczyźni - odsuwali na bok postacie kobiece. Kiedy już odgrywają większą rolę, kobiety są często przedstawiane jako potworne, mściwe lub po prostu złe - jak Pandora, której ciekawość ma wywołać całe cierpienie i niegodziwość świata. Nathalie Haynes odwraca sytuację, stawiając kobiety z greckich mitów na równi z mężczyznami. Rewolucjonizuje nasze rozumienie epickich wierszy, opowieści i sztuk, wskrzeszając je z kobiecej perspektywy i śledząc pochodzenie ich mitycznych postaci kobiecych. Niuansuje tysiącletnie mity i legendy oraz zadaje pytanie: Dlaczego tak szybko stygmatyzujemy te kobiety - i tak chętnie akceptujemy historie, które nam opowiedziano?  
    49,99 zł
  • Dostępne warianty: Książka, Ebook (EPUB, MOBI) Opis: Wytępić całe to bydło i Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją to dwie najsłynniejsze książki wybitnego dziennikarza moralisty, które pokazują, jak w imię pseudomisji niesienia cywilizacji i poszerzania przestrzeni życiowej zachodnich społeczeństw wybijano rdzenną ludność Afryki i Australii.Reportaże zebrano w jeden tom, dotykają bowiem permanentnego zjawiska: zbrodni popełnianych na świecie w aureoli Postępu, Cywilizacji, Demokracji i Rynku. Zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada autor obnaża kolonialną ideologię pogardy i chciwości oraz piętnuje ludobójstwo. Umiejętnie łączy wiele wątków, by wykazać podobieństwa między zbrodniami dokonywanymi przez stulecia na różnychkontynentach.Jest to prowokacyjna podróż przez mroczną historię tworzenia „białych” społeczeństw w Afryce i Australii, podróż wciąż aktualna, bo wciąż aktualny jest podział świata na lepszych i gorszych, silnych i słabych, bogatych i biednych, rządzących i podporządkowanych.SVEN LINDQVIST (1932–2019) dziennikarz, profesor literatury Uniwersytetu Sztokholmskiego. Autor przeszło trzydziestu książek reporterskich i eseistycznych przetłumaczonych na piętnaście języków. W 2023 roku nakładem W.A.B. ukazała się jego książka Już nie żyjesz. Historia bombardowań. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich.Minęło kilka dziesięcioleci i całe plemię zginęło bez śladu. Nikt już nie znał jego języka. Nikt nie pielęgnował jego świętych miejsc. Nie ma nawet żadnego upamiętniającego je symbolu. Czy było to ludobójstwo? Jeśli tak, to kiedy nastąpiło?Czy wtedy, gdy strzelano do każdego napotkanego Aborygena? Czy kiedy kupowano lub gwałcono kobiety, zarażając je syfilisem? Czy już wtedy, gdy z bronią w ręku odbierano im ziemię, a ceną za pokój był przydział mąki?Pojęcie ludobójstwa jeszcze wtedy nie istniało, odpowiadają ci, którzy nie chcą prosić o wybaczenie. Minęło sto lat, zanim zaczęto go używać, i jeszcze więcej, nim nabrało mocy prawnej.[fragment]
    42,99 zł

Ustaw kierunek rosnący

1-20 z 96

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5