Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo Wilga Wydawnictwo Wilga play Wydawnictwo FoxGames Wydawnictwo Uroboros Wydawnictwo Buchmann

Darmowa przesyłka od 100zł!

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI
Autor: David Grann

Dostępność: Dostępny

Przeczytaj fragment
Sugerowana cena detaliczna:
49,99 zł
Cena aktualna na stronie: 34,99 zł Oszczędzasz 15,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 34,99 zł
- +
LUB

Opis

Arcydzieło literatury faktu.

Nowe wydanie reportażu, na podstawie którego Martin Scorsese nakręcił film z gwiazdorską obsadą (Leonardo DiCaprio i Robert De Niro).

Członkowie plemienia Osagów z terenów Oklahomy należeli w latach 20. XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dzięki odkryciu na ich terytorium złóż ropy naftowej jeździli limuzynami, kupowali luksusowe rezydencje i wysyłali dzieci do szkół w Europie. Nagle zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach, jeden po drugim. Kiedy zaczęły ginąć również osoby próbujące wyjaśnić zagadkę, a ofiar było już ponad dwadzieścia, śledztwo przejęło świeżo utworzone FBI, trafiając na jeden z najmroczniejszych spisków w historii Stanów Zjednoczonych.

W październiku do polskich kin trafi wyreżyserowany przez Martina Scorsese film, którego scenariusz został oparty na tej bestsellerowej książce. W rolach głównych występują m.in.: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Jesse Plemons.

"Porywająca opowieść o tragicznym i zapomnianym rozdziale historii amerykańskiego Zachodu. David Grann jak zwykle dociera do samego sedna.” John Grisham, autor bestsellerowych kryminałów prawniczych i thrillerów

"Czas krwawego księżyca" to wspaniała książka – przykuwająca uwagę opowieść o chciwości, seryjnych morderstwach i niesprawiedliwości na tle rasowym, która ukazuje przerażający epizod amerykańskiej historii. David Grann jest znakomitym dziennikarzem, a "Czas krwawego księżyca" to prawdopodobnie jego najlepsza książka Jon Krakauer, autor książek "Wszystko za Everest” i "Wszystko za życie”

Dodatkowe informacje

Data premiery 26-09-2023
Liczba stron 368
Seria Terra Incognita
Tłumacz Piotr Grzegorzewski
Wydawca W.A.B.
Autor David Grann
Format 135 x 210
ISBN 978-83-8318-942-0
Kategoria Wydawcy Literatura faktu
Typ okładki miękka ze skrzydełkami

Opinie

Nie weryfikujemy opinii, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.

Recenzje klientów - Ocen: 1

Plemię Osagów zostało przesiedlone do rezerwatu, porzucone na kamiennych terenach i ograniczone przez prawo. Ich dzieci musiały uczyć się w surowych szkołach z internatem, a prasa nie przestawała rozprawiać nad ich dzikością. Nawet bogactwo, którego doczekali, gdy odkryto złoża ropy na ich terenach, nie zmieniło nic na lepsze. Może wiedli dostatnie życie w otoczeniu pięknych pomieszczeń i równie pięknych przedmiotów, ale wciąż byli jedynie „najbogatszymi Indianami Ameryki“. Prawo było przeciwko nim. Majątkiem zarządzali biali opiekunowie, a skorumpowany organy ścigania za nic miały kolejne morderstwa.

Właśnie tym morderstwom przyjrzał się David Grann. Stworzył wnikliwy reportaż o pierwszych głośnych procesach na rzecz rdzennej ludności oraz o początkach FBI. Prześledził zapisy spraw, notatki z śledztw, artykuły prasowe oraz wypowiedzi mieszkańców, a to, co ukazała jego praca przeraża. Rasizm i dyskryminacja osób rdzennych doprowadziła do ogromu morderstw, ogromu krzywdy, a to tylko po to, by zyskać dobra materialne. Swoją biernością prawo Stanów na to zezwalało, a społeczeństwo białych tkwiło w zmowie milczenia. Korupcja miała się znakomicie, a wiele rodzin do dzisiaj nie doczekało się sprawiedliwości.

Jeśli pisać o zbrodniach, jeśli pisać o historii USA, to właśnie tak. „Czas krwawego księżyca“ to przykład reportażu na najwyższym poziomie. Autor nie próbuje wzbudzać sensacji (robi to sam temat, nie jego narracja, choć ostatnia strona gra na emocjach), nie fabularyzuje, nie wyraża opinii. Opisuje to, co udało mu się odkryć, i nie stawia siebie ponad tę historię. Całość wzbogaca zdjęciami, a nowe wydanie — w porozumieniu z nim — zostaje pozbawione określenia „Indianin“, tam gdzie nie pojawia się w cytacie. Przypisy zostały spisane w sposób, który tworzy przyjemną lekturę (kocham!), a wszystko wręcz krzyczy dopracowaniem i rzetelnością. Zachwyty książką więc podzielam. Zdecydowanie!


przekł. Piotr Grzegorzewski
Ocena
Recenzja wg Czytajacamewa / (Dodano 30.09.2023)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków: