Facebook Pixel

Wezwij sokoła

Wezwij sokoła
Ocena
Ocen: 3

Dostępność: Dostępny

Normalna cena:
44,99 zł
Special Price 33,74 zł
- +
LUB

Recenzje klientów - Ocen: 3

Produkty: 3

"Wezwij sokoła" autorstwa Maggie Stiefvater to pierwsza część trylogii, w której ponownie spotykamy bohaterów znanych z kruczego cyklu, napisanego oczywiście przez tę samą autorkę. Ci, którzy nie mieli sposobności czytać książek z tej serii, nie mają się czego obawiać i spokojnie mogą sięgać po "Wezwij sokoła", nie jest bowiem konieczna jej znajomość, aby móc zacząć przygodę z serią "Śniących". W tym cyklu autorka skupia się głównie na postaci Ronana Lyncha oraz jego nadnaturalnych zdolności - możliwości materializowania swoich snów. Chłopakowi zaczyna jednak grozić niebezpieczeństwo, ponieważ tajemnicza grupa zaczyna śledzić i unicestwiać takich ludzi jak on. Jak autorka rozwinęła ten wątek? O tym przekonacie się, czytając "Wezwij sokoła". Czy warto? Moim zdaniem tak! Choć akcja w tej części jest dość niespieszna, a przez całą książkę przewija się tematyka marzeń sennych, to nie brakuje również momentów zapierających dech w piersiach, które przywodzą na myśl jedynie koszmar. Autorka miesza tu jawę ze snem, wprowadza bardzo magiczny klimat, pisze w dość specyficzny sposób, ale wszystko jest dopracowane w każdym szczególe, dlatego nie ma problemu z odbiorem i zrozumieniem całej historii. Ta książka to kawał dobrej fantastyki. Mnie niesamowicie wciągnęła i już nie mogę doczekać się kolejnej części. Polecam!
Ocena
Recenzja wg books.and.candles / (Dodano 21.04.2021)
Nazwisko autorki działa na mnie jak magnes. Swego czasu pochłonęłam cztery części Cyklu Kruka i bardzo mi one przypadły do gustu. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zobaczyłam dostępność nowej pozycji autorki, rzuciłam się na nią, jak na przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Wezwij sokoła to odwołując się do terminologii filmowej - spin-off przywołanego wcześniej cyklu, skupiający się na postaci Ronana Lyncha. Bez jego znajomości, trudniej odnaleźć się w zawiłej fabule. Mimo całej mojej sympatii do autorki, nie mogę z bezkrytycznym zachwytem opisać tej pozycji.
Powieść skupia się na braciach Lynch – poznajemy lepiej Declana i Matthew, śledzimy też wątek miłosny Ronana. Rozwija zagadnienie śniących i praw, które rządzą ich snami. Pojawiają się też Łowcy, tajemnicza organizacja skupiająca jednostki, które tropią i zabijają Śniących, by zapobiec nadciągającej apokalipsie. Korzystają z pomocy Wizjonerów, którzy potrafią odnaleźć Śniących. To krótki zarys fabuły.

Mocną stroną powieści są nowi bohaterowie. Szczególnie urzekła mnie Jordan Hennessy. Stworzenie tej postaci i jej wątku to chyba najlepsze, co zrobiła autorka. Mamy postać charakterną, z poczuciem humoru i niezwykłą niezwykłością uniwersum do którego przynależy. Słabiej wypada Carmen Faroog-Lane, a szkoda. Łowczyni, której brat był Śniącym i zabójcą, którego nie ocaliła chociaż mogła - jest potencjalnie dobrym materiałem na ciekawą postać. Mam wrażenie, że kompletnie niewykorzystanym.


Podsumowując, nie jest to zła książka. Odczytuję ją jako preludium do mających się wydarzyć zdarzeń. Może nie ma spektakularnych fajerwerków, ale jest potencjał, który mam nadzieję zostanie rozwinięty w kolejnym tomie.
Na koniec wspomnę o urzekającej okładce, która przykuwa wzrok i potrafi zainteresować czytelnika.

*Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl
Ocena
Recenzja wg ania_gt / (Dodano 13.04.2021)
"Jesteś stworzony ze snów i ten świat nie jest dla Ciebie"
*
Bracia Lynch mają tajemnice — wspólne i swoje własne, ale bez wyjątku niezwykłe. Ich życie jest pełne kłamstw i snów. Zwłaszcza snów Ronana Lyncha, który jako śniący może wyśnić na jawie zarówno cudowne marzenia, jak i najgorsze koszmary. Jednak Ronan nie jest jedynym śniącym i wkrótce ma się przekonać, co to oznacza zarówno dla jego najbliższych jak i dla świata.
*
Śniący, wyśnieni, łowcy i wizja końca świata... Jak to dla was brzmi?
*
"Wezwij Sokoła" to moje pierwsze spotkanie z twórczością M. Stiefvater (nawet nie wiedziałam, że ta książka to spin off ) i co mogę powiedzieć — przepadłam.
*
Pomimo początkowego zamieszania z narracją i bohaterami w miarę czytania udało mi się odnaleźć w fabule i wyczuć jej odrobinę mroczny i ociekający magią klimat. W pewnym momencie przyłapałam się na tym, że z przyjemnością odkrywałam kolejne tajemnice oraz coraz szybciej ubywa mi stron do końca historii.
*
Bardzo polubiłam bohaterów — zwłaszcza braci Lynch, którzy przypadli mi do gustu przez ich kontrast charakterów. Jednak trafiła się też postać, którą miałam ochotę udusić, czyli Carmen Far... (Coś tam), która jest łowczynią i irytująco bierną postacią nadającą się jak dla mnie do odstrzału.
*
Na wyróżnienie zasługuje też język/styl (moim zdaniem dostosowany do starszych odbiorców) i oczywiście moty snów ( zachwycający w wielu aspektach).
*
"Wezwij Sokoła" mocno polecam, a czekając na kolejne tomy tej serii biorę się za nadrabianie cyklu "Kruczego".
Ocena
Recenzja wg book_or_books / (Dodano 07.03.2021)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Wezwij sokoła

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Buchmann - Uroboros - YA! - Lipstick Books - Foxgames