Facebook Pixel

Pola krwi

Pola krwi

Dostępność: Produkt niedostępny

Normalna cena:
69,99 zł
Special Price 55,99 zł

Opis

Od Gilgamesza do bin Ladena – pasjonująca historia niebezpiecznych związków religii i polityki w książce jednej z największych światowych znawczyń tematu.

Coraz wyraźniejszy czynnik religijny we współczesnych konfliktach politycznych świadczy przeciwko tym, którzy jeszcze niedawno wieszczyli śmierć boga. Choć świat zachodni od czasów oświecenia hołduje idei świeckiego państwa, okazuje się, że rację miał Gandhi, twierdząc: Ci, którzy mówią, że religia nie ma nic wspólnego z polityką, nie wiedzą, co religia oznacza.

Karen Armstrong w swej najnowszej książce ukazuje pięć tysięcy lat współistnienia religii i władzy, ich wspólne korzenie, wzajemny wpływ i niemożność oddzielenia działalności religijnej od politycznej nie tylko w przypadku Jezusa, Mahometa i Lutra, lecz także cesarza Konstantyna czy Krzysztofa Kolumba. Religia legitymizowała władcę i tak samo polityka nierzadko nadawała kształt teologii, co autorka obrazuje wymownymi przykładami z czasów herezji ariańskiej i podbojów kolonialnych. Armstrong nie ucieka od oceny współczesnych wydarzeń – w druzgoczący sposób krytykuje politykę amerykańską wobec Iraku i państw arabskich po 11 września, lecz jednocześnie przekonująco polemizuje z tymi, którzy w doktrynie islamu widzą główną przyczynę współczesnych aktów terroru. Armstrong daleka jest od ferowania łatwych ocen czy uproszczeń. Pokazuje, jak złożona jest obecność religii w życiu politycznym i jak niejednoznaczne są jej związki z władzą. Może zaskoczyć zarówno niejednego ateistę, jak i osoby głęboko wierzące.

Armstrong imponuje ogromną wiedzą. Jej teza, że zamiast rzucać oskarżenia na religię, trzeba się przyjrzeć kontekstowi politycznemu, w który jest wpisana, daje do myślenia. –„The Washington Post”

Wspaniała książka Karen Armstrong z pewnością oczyszcza umysł. A może nawet przyczyni się odrobinę do naprawy naszych serc. – „The Spectator”

Karen Armstrong (ur. 1944) – brytyjska publicystka, popularyzatorka i badaczka różnych tradycji religijnych, autorka wielu książek z dziedziny religioznawstwa i historii religii. W młodości była zakonnicą, ostatecznie jednak wystąpiła z zakonu. Jakkolwiek ukończyła filologię angielską na Oksfordzie, jest uznawana za jeden z najwybitniejszych współczesnych autorytetów w dziedzinie religioznawstwa. Autorka wielu książek, m.in. biografii Mahometa. W Polsce ukazało się kilka jej prac, w tym nakładem W.A.B. W imię Boga. Fundamentalizm w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie (wyd. pol. 2005).

Dodatkowe informacje

Data premiery 11-01-2017
Liczba stron 704
Tłumacz Ryszard Zajączkowski
Wydawca W.A.B.
Autor Armstrong Keren
Format 142 x 202
ISBN 978-83-280-2681-0
Kategoria Wydawcy Humanistyka
Typ okładki twarda

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Pola krwi

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Buchmann - Uroboros - YA! - Lipstick Books - Foxgames