Facebook Pixel

Patrioci

Patrioci
Autor: Krasikov Sana

Dostępność: Produkt niedostępny

Normalna cena:
54,99 zł
Special Price 41,24 zł

Opis

Idealizm, zdrada i rodzinne sekrety – imponująca powieść obejmująca dwa kraje i trzy epoki, od lat 30. XX wieku po współczesność
.
W czasach wielkiego kryzysu młoda Amerykanka Florence Fein opuszcza Brooklyn dla czegoś, co zdaje się jej ciepłą posadką w Moskwie, a przy tym obietnicą miłości i niezależności. Po przyjeździe do Związku Radzieckiego szybko wpada w pułapkę systemu, z której nie ma ucieczki.
Po latach jej syn Julian emigruje do Stanów Zjednoczonych, ale jego praca w przemyśle naftowym łączy się z częstymi wizytami w Moskwie. Kiedy odtajnione zostają akta KGB jego matki, Julian postanawia zgłębić rodzinną historię, a przy okazji nakłonić swego syna Lenny’ego, próbującego robić interesy w putinowskiej Rosji, do powrotu do domu. To, co odkryje w archiwach, okaże się przerażające i bolesne – nieznana historia Amerykanów porzuconych przez własną ojczyznę i zatajona prawda o amerykańsko-rosyjskiej współpracy pod płaszczykiem wzajemnej wrogości.

Patrioci to zarazem romans i powieść szpiegowska, klasyczna saga i współczesna powieść idei. Przeplatając historię matki i narrację syna, Sana Krasikov tworzy poruszającą opowieść o skomplikowanych, naznaczonych polityką relacjach rodzinnych i potrzebie zrozumienia motywacji swych bliskich, a jednocześnie obraz pełnych sprzeczności relacji dwóch supermocarstw.

Wyróżnia ją epicki rozmach, świetne opisanie realiów życia w dawnym Związku Radzieckim oraz w dzisiejszej Rosji, kunsztowne prowadzenie narracji w kilku planach czasowych, a przede wszystkim dociekliwość w kwestii: co decyduje o naszych ideowych wyborach. Przez recenzentów na Zachodzie powieść Sany Krasikov została okrzyknięta Doktorem Żywago na nasze czasy.

 

Dodatkowe informacje

Data premiery 14-03-2018
Liczba stron 608
Tłumacz Dorota Konowrocka-Sawa
Wydawca W.A.B.
Autor Krasikov Sana
Format 13.5 x 20.2 cm
ISBN 978-83-280-5063-1
Typ okładki twarda

Opinie

Recenzje klientów - Ocen: 1

To naprawdę niesamowita historia, która do ostatniej strony nas zaskakuje i trzyma w napięciu. Jest to powieść o sile marzeń, o spełnianiu swoich potrzeb,dążeniu do celu, niepoddawaniu się,a przede wszystkim o wyprawie w poszukiwaniu szczęścia. W książce zawarte jest bardzo wiele pytań dotyczących sensu życia, istnienia, ludzkiej kwintesencji. Ponadto poruszane są w niej bardzo ważne wątki, takie jak rodzina i jej ochrona, oraz co człowiek jest w stanie zrobić, aby ją ochronić. Podstawowym zaś filarem, który stale utrzymuje się w powieści jest prawda, to ona nadaje głębszy sens tej nietuzinkowej powieści.
Tak jak mówiłam, książka jest niesamowita, nie sposób się od niej oderwać, fabuła stale zaskakuje, zaś wątki związane z główną bohaterką zaskakują i miejscami nawet szokują. Jest to w pewnym sensie bardzo sprzeczna postać, ponieważ raz jest w stanie zyskać naszą sympatię, za chwilę jednak mamy wrażenie, że ją nie lubimy i tak na okrągło...
Nie zapominajmy o jeszcze jednej, bardzo istotnej rzeczy. Autorka idealnie połączyła w powieści fabułę - historie bohaterów na tle wydarzeń historycznych. I muszę przyznać, wyszło jej to rewelacyjnie.
Główną bohaterką w powieści jest - Amerykanka, Florence Fein. Jest to młoda dziewczyna, która za wszelką cenę pragnie podążać za marzeniami, spełniać je. Z racji tego chce wyjechać za granicę, do Związku Radzieckiego, ponieważ to właśnie tam czeka na nią wyczekiwany i obiecany mężczyzna, jak jej się wydaje, miłość jej życia. Jak się okazuje, życie z dala od domu, w całkiem nowym miejscu, nie jest takie łatwe. Jej wyobrażenia o idealnym życiu i świecie zostają zniszczone, przez pułapkę systemu, jaki obowiązuje w tym kraju.
Jest to z pewnością wielopokoleniowa historia, ponieważ później mamy już przedstawioną fabułę z punktu widzenia chłopca - Juliana, który jest synem Florence.
Julian po latach życia w Związku Radzieckim, wraca z powrotem do Stanów, ponieważ ma tam stałą pracę w przemyśle naftowym. Praca jednak była ściśle powiązana z jego rodzinnym miejscem, także stale wracał do Moskwy.
Po pewnym czasie Julian zaczyna interesować się sprawą swojej rodziny, a przede wszystkim matki, ponieważ zostają odkryte tajne akta KGB, w których jest wiele informacji dotyczących jego matki oraz ogólnie historii rodzinnej. Juliana tak pochłania sytuacja rodzinnej przeszłości,że nawet postanawia zagłębić w to swojego syna - Lennego w tą historię. Uważa, że jako dziecko powinno poznać losy babki i całej rodziny, bo wie, że jest to niezwykle ważne.
Wszystko dodatkowo jest związane z polityką i różnymi dziwnymi przekrętami rozgrywającymi się na terenie Rosji.
To co bohaterowie odkryją bardzo głęboko na nich wpłynie i zaskoczy ich. Myślę, że nie tylko na nich, na zwykłego czytelnika tak samo. Jest to nieznana historia o Amerykanach, którzy zostali porzuceni... Ponadto pojawiają się również konflikty amerykansko-rosyjskie, które rzutują na losy bohaterów, ich przeszłość, historię i wydarzenia.
Po przeczytaniu tej książki kompletnie nie wiedziałam co napisać. Miałam wielką pustkę w głowie, dopiero teraz zebrałam się na to, aby przekazać Wam moje zdanie dotyczące tej jakże wspaniałej historii.
Powiem szczerze, takie utwory powstają bardzo rzadko, dlatego uważam, że jest to książka zasługująca na miarę arcydzieła.
Jest to historia, która rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu lat, jednak to w jaki sposób została nam przedstawiona, sprawia, że jest to fenomenalne.
Z pewnością jest to opowieść o różnych światach, o różnych wartościach, które są odbierane z różnej perspektywy. Ma w sobie bardzo dużo zawirowań, niedomówień, niedopowiedzeń, przemilczanych spraw,które potem i tak ostatecznie zostają wyjaśnione.
Tak naprawdę w tej książce jest wszystko, począwszy od wątków miłosnych, kończąc na zagadce szpiegowskiej, wątkach rodzinnych.
Bardzo ujmujące jest to, że autorka idealnie łączy ze sobą zwykłą, codzienną fabułę rodzinną z wydarzeniami historycznymi, politycznymi. One tak po prostu przeplatają się pomiędzy sobą, dając nam fenomenalny efekt.
Nie miałam okazji przeczytać książki w wersji oryginalnej, ale czytałam, że powieść ta jest bardzo dobrze przetłumaczona, nic nie jest pominięte i wszystko idealnie ze sobą współgra. Także ten fakt dodatkowo zachęca nas do przeczytania.
Warto pamiętać również, że powieść rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń historycznych, takich jak: okres zimnej wojny, upadek ZSRR, transformacja ustrojowa.
Nie jest to książka dla wszystkich, wymaga ona od nas dużej ilości czasu, ponieważ czyta się ją wolno. Ponadto dotyczy trudnych zagadnień nad którymi trzeba pomyśleć.
Myślę jednak, że każdy mógłby się wciągnąć w tą niesamowitą historię.
z bloga:http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/
Ocena
Recenzja wg Recenzentka-doskonala / (Dodano 16.03.2018)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Patrioci

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Buchmann - Uroboros - YA! - Lipstick Books - Foxgames