Najważniejszy wrzesień świata

Najważniejszy wrzesień świata
Autor: Marek Rabij

Dostępność: Dostępny

Przeczytaj fragment
Sugerowana cena detaliczna:
39,99 zł
Cena aktualna na stronie: 27,99 zł Oszczędzasz 12,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 27,99 zł
- +
LUB

Opis

W opowieści o nieszczęściu Rohingów najbardziej uderzyło mnie to, że odsłania ona też prawdę o człowieku i nikłość tego, co w swej głębokiej wierze o sobie uznaje on za największą wartość, za którą gotów jest oddać życie, a którą bez wahania poświęca, by to życie choćby jeszcze przez chwilę ocalić.
Wojciech Jagielski

Najważniejszy wrzesień świata to wstrząsający reportaż o Rohingach, prześladowanych przedstawicielach muzułmańskiej mniejszości w Birmie. We wrześniu 2017 roku kolejna już fala rządowych represji wobec ludu Rohinga przybrała kształt starannie zaplanowanej i przeprowadzonej z zimną krwią czystki etnicznej. Śmierć poniosło wówczas co najmniej dwadzieścia pięć tysięcy osób, a setki tysięcy musiały uciekać do Bangladeszu. Do dziś przy granicy z Birmą, w największym kompleksie obozów dla uchodźców na świecie wegetuje blisko milion ocalałych z pogromu Rohingów. Marek Rabij poleciał tam na początku 2018 roku, a w kolejnych miesiącach wracał jeszcze kilkakrotnie, by dokładniej przyjrzeć się warunkom w obozach i wysłuchać dramatycznych opowieści ich mieszkańców.

Wiedziałem już o obozach na tyle dużo, by zdawać sobie sprawę, jak wiele rzeczy i zjawisk nazywa się tutaj normalnymi, choć nie mają nic wspólnego ani z normalnością, którą znam ze swojego życia, ani nawet z tym, co jeszcze niedawno wydawało się normalne samym Rohingom. Normalny jest widok dzieci licytujących się w zabawie na liczbę śmierci, które widziały na własne oczy. Normalny jest też głód i niedożywienie. Normalne staje się nawet to, że pracownicy administracji odpowiedzialni za bezpieczeństwo współpracują z gangsterami rozprowadzającymi na terenie obozów narkotyki i  porywającymi dzieci na handel, a bezpieczne rzekomo szałasy, z pompą oddane przez administrację uciekinierom, stawia się na skraju cuchnących malarycznych rozlewisk. „Normalne” w obozach Rohingów oznacza miarę wspólnego doświadczenia, nic ponadto.
(fragment)

Dodatkowe informacje

Data premiery 30-10-2019
Liczba stron 320
Wydawca W.A.B.
Autor Marek Rabij
Format 135 x 202
ISBN 978-83-280-6632-8
Kategoria Wydawcy Literatura faktu/_/Literatura faktu
Typ okładki miękka ze skrzydełkami

Opinie

Nie weryfikujemy opinii, ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.

Recenzje klientów - Ocen: 1

Bez wątpienia to kawał świetnej roboty dziennikarskiej. Dobrze się czyta, nie nudzi a zebranych materiałów całe mnóstwo.
Marek Rabij (ze względu na barierę językową i środki bezpieczeństwa towarzyszy mu dwóch tłumaczy) zbiera materiały w obozach dla uchodźców. Obozach osób ocalałych z pogromu Rohingów. Masowe ludobójstwach w wioskach tej grupy etnicznej, położonych na granicy Birma - Bangladesz miały miejsce w 2017r. Jednak czasy całego konfliktu sięgają okresu XIXw. i wcześniej. Zresztą cała ta sytuacja geopolityczna jest również bardzo zrozumiale opisana w książce. Geneza konfliktu, podziały etniczne, podłoże religijne i inne autor zawarł w książce. 
Reportaż jest głównie oparty na relacjach świadków, osobach, które cudem przeżyły. Nic bardziej nie przemawia do czytelnika jak właśnie takie relacje. Naprawdę, o wielu rzeczach, o których przeczytałam, nie chciałabym wiedzieć. Jeżeli szacuje się, że zginęło tam ok. 25 tysięcy osób a okrucieństwo oprawców porównuje się do wydarzeń w Srebrnicy czy też zagłady Żydów w okresie II wojny światowej to możecie sobie wyobrazić w jakim tonie jest ta książka. Autor poświęca też dużo miejsca obecnej sytuacji ocalałych. O traumach dzieci, sytuacji materialnej, bytowej i wielu innych. Problem uchodztwa ma też swoje drugie dno. Ale kto zainteresowany, odsyłam do książki bo temat bardzo dyskusyjny. Świetnie, obiektywnie wszystko opisane. Polecam bardzo. Reportaż wzbogacają zdjęcia autorstwa Marka Rabija i Mateusza Gasińskiego.
Ocena
Recenzja wg @nataliicodziennosc / (Dodano 22.12.2019)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Najważniejszy wrzesień świata

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Wilga Play - Buchmann - Uroboros - Lipstick Books - Foxgames