Los utracony

Los utracony
Ocena
Ocen: 1

Dostępność: Dostępny

Sugerowana cena detaliczna:
42,99 zł
Cena aktualna na stronie: 32,24 zł Oszczędzasz 10,75 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 32,24 zł
- +
LUB

Recenzje klientów - Ocen: 1

Produkty: 1

Los utracony to druzgocąca powieść snuta przez bezbronnego i ufnego piętnastolatka węgierskiego pochodzenia, który w przeciągu kilkunastu miesięcy pobytu w bezlitosnych obozach koncentracyjnych przemienia się w zgorzkniałego starca dźwigającego ciężar swych wspomnień.

Autobiograficzna powieść Imre Kertésza, byłego więźnia obozów koncentracyjnych oraz laureata Nagrody Nobla, opieczętowana jest niesłusznym mianem kontrowersyjnej i nieczułej, w której autor snuje swe przemyślenia o obozowym szczęściu, nie zagłębiając się w terror owej codzienności.

[Poniższy opis może zdradzić fabułę książki]

Podczas lektury Losu utraconego byłam świadkiem bolesnej i nieodwracalnej przemiany bohatera, który myśląc, iż jest u kresu swego życia, pragnie ujrzeć jeszcze raz obóz koncentracyjny, chce pożyć jeszcze chwilę dłużej. Choć w niewoli, brudzie i głodzie — to w dalszym ciągu życie; jedyne, które posiada. Pragnie do niego wrócić: do życia, do obozu. W rzeczy samej, wola przetrwania odsunęła uczucie nienawiści i niesprawiedliwości w cień. A gdy bohater nieoczekiwanie powraca do względnego zdrowia, zwie siebie szczęściarzem, ponieważ spośród milionów Ofiar Holokaustu, jemu dane było przeżyć. Słowami Kertésza, „przecież nawet tam, przy kominach, w przerwach między udrękami, też było coś na kształt szczęścia.”

Po wyzwoleniu i zakończeniu wojny Gyuri Köves otoczony jest duszącymi radami, by rozpocząć nowe życie — lecz dla osób, które przeżyły niewolę obozów i dymiące piekło nazizmu, nie ma innej możliwości, niż by kontynuować swe wyniszczone życie, które ocalało wśród nieskończonego zła Holokaustu; by powoli wlec naprzód swój utracony los.

[Koniec opisu fabuły]

W słowach Losu utraconego zawarty jest bolesny i okrutny realizm, który druzgocze oraz przeraża nas, czytelników — lecz nawet teraz jestem świadoma, że nigdy nie zdołam pojąć pełni cierpień i względnego szczęścia Ocalałych. Mogę jedynie słuchać.

Imre Kertész nie prosi o litość czy współczucie. Imre Kertész pragnie, by czytelnik ujrzał i spróbował zrozumieć jego obozowe szczęście, w jaki sposób los go jednocześnie pobłogosławił i przeklął.

Jeszcze nigdy nie byłam tak przepełniona wdzięcznością za swój uprzywilejowany los, jak po lekturze wspomnień Imre Kertésza. Los utracony to opowieść nie do zapomnienia.

Instagram: @illectum
Ocena
Recenzja wg Illectum / (Dodano 23.03.2022)

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Los utracony

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Wilga Play - Buchmann - Uroboros - Lipstick Books - Foxgames