Facebook Pixel

Harlem

Harlem

Dostępność: Produkt niedostępny

Normalna cena:
34,99 zł
Special Price 26,24 zł

Opis

Harlem – najbiedniejsza dzielnica Nowego Jorku, getto Afroamerykanów żyjących na skraju ubóstwa, siedlisko przemocy i przestępczości, okolica, w którą lepiej nie zapuszczać się po zmroku. Takie stereotypy funkcjonowały jeszcze do niedawna. Ale Harlem się zmienił. Dziś mieszczą się tu wyższe uczelnie i muzea, niezliczone galerie i urokliwe parki. Atmosfera dzielnicy przyciąga zarówno zwykłych ludzi, jak i artystów, którzy coraz śmielej kupują mieszkania w charakterystycznych domach z brązowego piaskowca.

Tomasz Zalewski przez kilka miesięcy mieszkał w tej części Manhattanu; opowiada o ludziach tworzących charakter Harlemu, odwiedza najpopularniejsze miejsca i ciemne zaułki, pokazuje kontrasty między zamożnym światem odremontowanych kamienic a opuszczonymi ruderami, między Harlemem celebrytów i turystów a dzielnicą biedoty i narkomanów. Zabiera nas na wędrówkę w czasie – od dzielnicy ubóstwa, szalonej epoki jazzu, klimatów rodem z Francuskiego łącznika po współczesność i modernizację tej części miasta. Tylko czy ta ostatnia wyszła Harlemowi na dobre?

Tomasz Zalewski – dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent PAP i „Polityki” w Waszyngtonie. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973–1982 pracował w tygodniku „Literatura”. W stanie wojennym niezweryfikowany na własne życzenie, pisał do niszowych tytułów, utrzymywał się też z nauki angielskiego i pracy ankietera. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę „Solidarności” za książkę Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970–1981. W 1987 r. wyjechał do USA, gdzie mieszkał przez ponad dwadzieścia lat. Publikował m.in. w nowojorskim „Nowym Dzienniku” i „Polityce”. Autor książki Inne Stany. Czym różnią się od nas Amerykanie (2011).

Dodatkowe informacje

Data premiery 24-09-2014
Liczba stron 192
Seria Terra Incognita
Wydawca W.A.B.
Autor Zalewski Tomasz
Format 142 x 202
ISBN 978-83-280-1411-4
Kategoria Wydawcy Literatura faktu
Typ okładki miękka

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Harlem

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Buchmann - Uroboros - YA! - Lipstick Books - Foxgames