Facebook Pixel

Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie

Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie

Dostępność: Produkt niedostępny

Normalna cena:
39,99 zł
Special Price 29,99 zł

Opis

Książkę Agnieszki Haski przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. Dzisiejsi Polacy (a jak się okazuje z książki, nie tylko dzisiejsi) mają obsesję zdrady. Jest ona stałym tematem polskiej polityki i literatury po 1989 r. Kwestie natury kolaboracji z władzami PRL, „zdrady w Magdalence”, współpracy Lecha Wałęsy z SB i jej oceny należą do rdzenia polskiej debaty publicznej. Tak po prostu jest: być może długa historia opresji odpowiada za tę ponurą fiksację.
Adam Leszczyński


Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie to fascynujący obraz życia okupowanej Polski, pokazanej od strony kodeksów moralności, namiętnie publikowanych przez prasę. To książka znakomita, przejrzysta, przystępna, a przede wszystkim wciągająca i zapadająca w pamięć.
Olga Wróbel


Maj 1792 roku: przywódcy konfederacji targowickiej zostają powieszeni w Warszawie. Marzec 1941 roku: Igo Sym, aktor, ulubieniec przedwojennej publiczności, ginie za kolaborację z Niemcami. Wrzesień 2017: manifestujący na Krakowskim Przedmieściu trzymają transparenty z oskarżeniami o zdradę narodu.
Kto decyduje o tym, co jest zdradą? Jakie zachowania powodują wykluczenie ze wspólnoty, narażają na ostracyzm i kary?
Kulturoznawczyni Agnieszka Haska zastanawia się nad pojęciem zdrady i językiem, jakim się ją opisuje, wychodząc od współczesności i cofając się aż do czasów Targowicy.
Jednak głównym tematem jej książki jest okres okupacji, ówczesne wymagania moralne stawiane Polakom i Polkom oraz przykłady powszechnie potępianych zdrajców, takich jak aktor Igo Sym, dyrygent Adam Dołżycki i pisarz Feliks Burdecki. Autorka pokazuje, że opowieści o zdrajcach, odstępcach i kolaborantach są zakorzenione w świadomości Polaków silniej niż mity o bohaterach i wybawcach i próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wciąż tak chętnie oskarżamy się o zdradę.

Dodatkowe informacje

Data premiery 16-04-2018
Liczba stron 352
Wydawca W.A.B.
Autor Haska Agnieszka
Format 14.2 x 20.2 cm
ISBN 978-83-280-5347-2
Typ okładki twarda

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:
Grupa Wydawnicza Foksal - WAB - Wilga - Buchmann - Uroboros - YA! - Lipstick Books - Foxgames