Sekret Solidarności


Sekret Solidarności

Autor: Shana Penn

Seria: z wagą

Tytuł oryginalny: Sekret Solidarności

Wydawca: W.A.B.

Data premiery: 21 maja 2014

ISBN: 978-83-280-0894-6

Liczba stron: 480

Wymiary: 142mm x 202mm

Okładka: twarda

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz


Przejdź do sklepu

Sekret „Solidarności” opisuje dotychczas mało znany, a, jak podkreśla Shana Penn, kluczowy udział kobiet w tworzeniu niezależnej prasy i w zwalczaniu komunistycznego reżimu w Polsce. Autorka pokazuje jak indywidualne losy kobiet splatają się z dziejami społeczeństwa. Akcentuje olbrzymie poświęcenie swoich bohaterek, które pozostawały w cieniu mężczyzn odnoszących sukcesy publiczne. Barbara Labuda, Helena Łuczywo czy Anna Walentynowicz nie tylko organizowały ruch demokratyczny, lecz także wywarły znaczący wpływ na kształtowanie się prasy opozycyjnej, m.in. „Tygodnika Mazowsze”.
Praca Shany Penn, wykładowczyni uniwersytetu w Berkeley, została nagrodzona w 2005 roku przez American Association for the Advancement of Slavic Studies (AAASS) w kategorii Best Book in Slavic/Eastern European/Eurasian Women's Studies.

Ta ważna książka omawia jeden z najbardziej przełomowych okresów w historii Polski i porusza temat, który niemal wszyscy pomijali. Praca Shany Penn zaczyna się od prostego pytania, a ja żałuję, że sam nie zastanawiałem się nad nim częściej: kiedy podczas przewrotu wojskowego 1981 roku kierownictwo „Solidarności” zostało aresztowane, kto utrzymywał ruch przy życiu? Odpowiedź zaskoczy Państwa, ponieważ Penn zagłębia się w życie siedmiu polskich działaczek, które stanęły na wysokości zadania, postanowiły uratować cały ruch polityczny, a z czasem stały się jednymi z najpotężniejszych kobiet w dzisiejszej Polsce.
Lech Wałęsa


Kontakt

Grupa Wydawnicza
Foksal Sp. z o.o.
Al. 3 Maja 12 00-391 Warszawa
Tel. 22 826 08 82
Faks 22 380 18 01
Email: biuro@gwfoksal.pl