Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd


Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

Autor: Tomasz Rożek

Tytuł oryginalny: Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

Wydawca: WAB

Liczba stron: 320


Przejdź do sklepu

Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień, i o tych zachodzących daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, a dzięki licznym przykładom z życia codziennego jego teksty pobudzają wyobraźnię i skłaniają do pogłębiania wiedzy.

W poszczególnych rozdziałach znajdują się również propozycje eksperymentów, które z łatwością można przeprowadzić w domowych warunkach. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i dzieci poczują się niczym prawdziwi odkrywcy.

Nauka - to lubię to książka familijna - dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku. 

Jestem zachwycona książką pana Tomasza Rożka. Najchętniej robiłabym notatki, żeby tylko spamiętać wszystkie ciekawe informacje by wtłoczyć do, już nieco opornych szarych komórek, trochę wiedzy fachowej, dzięki której świat staje się bardziej zrozumiały. Równie zainteresowany treścią książki jest mój 10 letni syn (typowy humanista). Dla zachęty, książkę czytaliśmy w ramach poczytaj mi mamo i mój mały pasjonat detektywów i czarodziejów słuchał z prawdziwym zainteresowaniem często przerywając okrzykami: łał!, serio? jeju! O to teraz już wiem! Serce mi rosło.
www.mnz.pl

Jest to więc książka na wskroś nowoczesna, książka-przyjaciel i to mądry. Taki, który wyjaśni co to jest kolor, dźwięk, temperatura, jak się usuwa brud, jak stawia zamki z piasku i gdzie w kuchni chowa się nauka. Ale to tylko część spraw, o jakich pisze autor w 15 rozdziałach i o jakich w gruncie rzeczy przeciętny Kowalski i syn Kowalskiego wie jednak niewiele...
www.sprawynauki.edu.pl

 

 Z recenzji poprzedniej książki autora:

Świetna - tak mogłaby brzmieć najkrótsza recenzja książki, której autorem jest fizyk i dziennikarz naukowy Tomasz Rożek. [...] Jego książka to lektura dla odbiorców o każdym profilu wykształcenia (humanista bez problemu pojmie wywody fizyka czy genetyka).
Marcin Rotkiewicz, „Polityka"

Rozmowy Rożka są niespieszne, przemyślane, spokojne. Wielki atut książki stanowią liczne piękne ilustracje i ich opisy. To cenne uzupełnienie wątków poruszanych w wywiadach. Mało widziałem tak pięknie wydanych w Polsce popularnonaukowych książek.
Sławomir Zagórski, „Gazeta Wyborcza"

Jakkolwiek byśmy zgłębiali tę publikację, efekty będą podobne - przyrost konkretnej wiedzy, zmniejszenie liczby nieścisłych informacji i zadawnionych przesądów. Warto spróbować.
Piotr Stanisławski, „Przekrój"

[Naukowcy] nie dość, że opowiadają o sprawach, którymi na co dzień zajmują się w swojej naukowej pracy, to robią to jeszcze w przystępny, zrozumiały sposób. Jest w tym niewątpliwie spora zasługa autora wywiadów [Tomasza Rożka], który zadaje pytania wprost, bez niepotrzebnego owijania w bawełnę. Wiele z tych pytań sami chcielibyśmy zadać uczonym, gdybyśmy mieli okazję z nimi się spotkać, trafiają w sedno i zmuszają do szczerych odpowiedzi.
Marek Chromicki, Centrum Nauki Kopernik

Nie jest sztuką pisać o rzeczach trudnych specjalistycznym językiem. Sztuką jest przedstawić te rzeczy tak, by zrozumieli je laicy. Właśnie z tym drugim przypadkiem mamy do czynienia w książce Tomasza Rożka. Autor tych obszernych wywiadów zabiera nas w podroż w świat nauki. Dzięki jego dziennikarskiej dociekliwości staje się ona pasjonującą przygodą.
Szymon BabuchowskiZobacz również

Sekretny język gwiazd

W jaki sposób gwiazdozbiory, Słońce, Księżyc oraz planety wpływają na nasze życie? Czytaj więcej

Kogo kocham, kogo lubię

Kryminał wrocławsko-krakowskiego duetu! Nadkomisarz Gajewski nie jest posępnym, cierpiącym... Czytaj więcej

Grilluję, bo lubię

Seria pomysłowych książek kulinarnych: Gotuję, bo lubię, Piekę, bo lubię oraz Grilluję,... Czytaj więcej

Kontakt

Grupa Wydawnicza
Foksal Sp. z o.o.
Al. 3 Maja 12 00-391 Warszawa
Tel. 22 826 08 82
Faks 22 380 18 01
Email: biuro@gwfoksal.pl