Bokserka


Bokserka

Autor: Grażyna Plebanek

Tytuł oryginalny: Bokserka

Wydawca: W.A.B.

Data premiery: 21 maja 2014

ISBN: 978-83-280-0929-5

Liczba stron: 368

Wymiary: 123mm x 194mm

Okładka: miękka


Przejdź do sklepu

Zobacz spot promujący książkę     ZOBACZ>>

Bokserka - Grażyna Plebanek_spot promocyjny


"Bokserka" Grażyny Plebanek w interpretacji Katarzyny Dąbrowskiej - zapraszamy do wysłuchania przedpremierowego czytania książki. WYSŁUCHAJ >>


Opis książki:

Dwie przyjaciółki, bokserki: warszawianka Lu, bokserka amatorka, pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli. Sprite, jej sportowa mentorka i powierniczka jest Belgijką pochodzenia kongijskiego. Poznają się w Brukseli, razem walczą na ringu, wspólnie snują opowieść. Ich historia stwarzana jest w trakcie opowiadania powierzonego przyjaciółce. Przyjaźń i boks to źródła siły dla Lu i Sprite. Więź między młodymi kobietami stanowi oś opowieści, w której romanse, miłości i zauroczenia są tłem dla budowania mocnych osobowości, własnej przestrzeni, z której nie strach wyruszać w świat.

To historia poprowadzona z impetem, energetycznie i świadomie. Dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie, stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy i które utrwalamy. Opisuje pozytywne postawy wobec Polaków, jak i Polaków wobec "obcych", ale obnaża też polski rasizm.

Bokserka to portret pokolenia ludzi, dla których podróżowanie i mieszkanie za granicą nie jest „zdradą ojczyzny”, dla których mobilność jest równie naturalna, jak korzystanie z Googla czy sieci społecznościowych. To także kalejdoskop barwnych mieszkańców położonej w centrum Europy Brukseli, reprezentantów różnych kultur, światopoglądów, narodowości, kolorów skóry.

„Lu i Sprite, wyobrażam je sobie, jak walczą i fruwają z tymi swoimi warkoczykami i pomarańczowymi grzywkami nad dachami brukselskich domów (…) Poetyka tej powieści kojarzy mi się z filmem „Przyczajony tygrys, ukryty smok” – Beata Frankowska.

"Plebanek wypracowuje taki rodzaj feminizmu, którego bardzo potrzeba (zwłaszcza w Polsce!): kobieta lubiąca inne kobiety, kochająca mężczyzn, odważna, ale nie agresywna, spokojna o samą siebie, ale nie arogancka, "po prostu mądra kobieta" – Julia Fiedorczuk o „Córkach Rozbójniczki”.

„W „Nielegalnych związkach” w centrum romansu postawiłam mężczyznę, tu, gdzie tradycyjnie stała w literaturze i kulturze kobieta. W „Bokserce” wyciągam kobietę z kategorii romansu, pokazuję jej życie oprócz tego. Jej kobiecość nie musi znajdować spełnienia tylko w miłości, manifestuje się i na inne, równie interesujące sposoby” – Grażyna Plebanek.

Patroni medialni

      Zobacz również

Przystupa

Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza w świat.... Czytaj więcej

Przystupa

Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza... Czytaj więcej

Nielegalne związki

Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa... Czytaj więcej

Kontakt

Grupa Wydawnicza
Foksal Sp. z o.o.
Al. 3 Maja 12 00-391 Warszawa
Tel. 22 826 08 82
Faks 22 380 18 01
Email: biuro@gwfoksal.pl